Alkoholizm i jego negatywne skutki na wydajność w pracy zawodowej

shutterstock_428127928

Każdego dnia miliony Polaków żongluje wieloma obowiązkami, w tym pracą, studiami, zajęciami dodatkowymi, gospodarstwem domowym i innymi. Czasami jednak taka osoba może przyjąć na siebie zbyt wiele zobowiązań i nie umie sobie z tym poradzić. Alkohol jest często używany do relaksu i odpoczynku po długim dniu. Może to jednak z czasem stać się problematycznym zachowaniem związanym z koniecznością picia.

Problem alkoholizmu w miejscu pracy

Wielu pracowników oczywiście spożywa jedynie umiarkowane ilości alkoholu, ale inni nie są w stanie kontrolować tego, ile piją. Alkoholizm stanowi ogromne obciążenie finansowe dla miejsc pracy. Firmy z całego kraju wydają rocznie wiele miliardów złotych związanych w różny sposób z komplikacjami odnoszącymi się do nadużywania alkoholu przez pracowników. To obejmuje:

  • absencję,
  • komplikacje zdrowotne,
  • obrażenia w miejscu pracy,
  • inne straty w wydajności.

Kiedy pracownik zmaga się z używaniem alkoholu, wpływa nie tylko na jednostkę, ale także na otoczenie – na przełożonych, współpracowników i członków zespołu projektowego. Jeśli chcesz zrezygnować z picia, ważne jest, aby wiedzieć, że nie jesteś sam na swojej drodze do wyzdrowienia. Bez względu na to, gdzie szukasz leczenia, będziesz otoczony przez specjalistów i rówieśników, którzy zapewnią motywację i zachętę na każdym kroku, nawet jeśli może Ci się nie podobać to, że zakupili nowy alkomat z https://sklep-alkomaty.pl/– to wszystko dla Twojego dobra. To krok w kierunku tego by mieć szczęśliwe, zdrowe i wolne od alkoholu życie.

Branże najbardziej dotknięta alkoholizmem

Skutki alkoholizmu są widoczne w niektórych branżach bardziej niż w innych. Często zdarza się, że funkcje związane z pracą, w których występuje wyższy poziom problemów związanych z piciem, są związane z wyższym poziomem zagrożenia.

Zawody najbardziej dotknięte przez spożywanie alkoholu to:

  • Barmani – przeciętnie 2,33 razy częściej wpadają w alkoholizm
  • Operatorzy maszyn – alkoholizm jest 2 razy bardziej prawdopodobny
  • Dekarze – 1,87 razy częściej
  • Malarze – 1,85 razy częściej
  • Kucharze – 1,77 razy bardziej prawdopodobne
  • Żeglarze – 1,75 razy częściej
  • Robotnicy budowlani – 1,72 razy częściej

Inne branże pracy związane z dużą szansą na problemy związane z piciem to przemysł wiertniczy i górniczy, pracodawcy usług żywieniowych, przemysł wydobywczy oraz miejsca pracy związane z instalacją, naprawą i konserwacją różnego rodzaju urządzeń.

Negatywne skutki alkoholizmu w miejscu pracy

Nawyki związane z piciem mogą mieć wpływ na firmę, niezależnie od tego, jak duża i mała może być ta organizacja. Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, jak indywidualne spożycie alkoholu wpływa na bliskich członków rodziny i przyjaciół. Osoby żyjące z alkoholikami są bardziej narażone na problemy z miejscem pracy. Na przykład, ukochana osoba może mieć problem z skoncentrowaniem się na pracy, musi poświęcić kilka dni wolnego lub może mieć problemy zdrowotne ze względu na stres związany z opieką nad osobą z alkoholizmem.

Alkoholizm zawodowy może być bardzo kosztowny dla pracodawcy. Picie może również prowadzić do częstszych wypadków w miejscu pracy. Dodatkowo alkohol może powodować brak koncentracji i koordynacji w pracy pracownika. Zmniejsza to wydajność, co z kolei wpływa na cele biznesowe.

Przeczytaj również wszywkaalkoholowakatowice.pl

1 Komentarz

  1. Patryk pisze:

    Z moich doświadczeń wynika, że alkoholizm dotyka przedstawicieli absolutnie wszystkich zawodów – bezrobotnych oczywiście też. Oczywiście w niektórych branżach choroba alkoholowa występuje częściej, w innych rzadziej, a bardzo istotnym czynnikiem jest stres. Leczenie alkoholizmu często rozpoczynane jest późno, gdy nastąpią już poważne szkody na zdrowiu czy w miejscu pracy. Jeśli jednak jest motywacja, często da się skutecznie przestać pić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *