Audyt PPOŻ i operat przeciwpożarowy — czego dotyczą te usługi

Czym są audyty i operaty przeciwpożarowe? W jakich sytuacjach należy je wykonać? Czy są obowiązkowe? Przeczytaj poniższy artykuł — w nim znajdziesz odpowiedzi na zadane pytania.

Audyt PPOŻ — co to takiego

Audyt przeciwpożarowy (analiza bezpieczeństwa pożarowego) ma na celu zweryfikowanie, czy wybrany budynek spełnia wszystkie normy w kontekście ochrony przeciwpożarowej i czy jego aktualny stan techniczny zgodny jest z obowiązującymi przepisami prawnymi. Wykonaniem audytów PPOŻ zajmują się doświadczeni specjaliści działający w branży pożarniczej od kilku, a nawet kilkunastu lat.Zobacz, co wchodzi w zakres usługi realizowanej w ramach audytu PPOŻ w budynkach.

  • Zbadanie stanu techniczno-budowlanego wybranego obiektu.
  • Dokładne obejrzenie wszystkich jego instalacji.
  • Sprawdzenie obiektu pod kątem technologicznym.

Audyt przeciwpożarowy — jak wygląda taka usługa

Inżynierowie pożarnictwa oraz czynni funkcjonariusze straży pożarnej zajmujący się na co dzień sporządzaniem audytu ochrony przeciwpożarowej w budynkach mieszkalnych i obiektach pracowniczych zwracają dużą uwagę na to, czy w razie zagrożenia pożarowego będzie możliwość szybkiego ugaszenia go. Do tego celu potrzebne są sprawne gaśnice i inne urządzenia przeciwpożarowe. Oprócz tego dokładnie wytyczają drogi ewakuacyjne i określają ich warunki oraz przygotowują drogi pożarowe i bramy wjazdowe w przypadku konieczności przeprowadzenia nagłej i szybkiej akcji ratowniczej.

Audyt PPOŻ — o tym warto wiedzieć

Jeśli dojdzie do sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu drugiego człowieka (pożar, niespodziewana awaria instalacyjna), to do odpowiedzialności pociągnięte są osoby odpowiedzialne za konkretny obiekt lub budynek. Mogą one ponieść karę na przykład zapłacić wysoką sumę pieniędzy.

Operat przeciwpożarowy — czym jest

Operatem przeciwpożarowym nazywa się dokument, który, zgodnie z obowiązującą ustawą o odpadach, trzeba mieć w przypadku ubiegania się o wydanie pozwolenia na przetwarzanie odpadów. W takim dokumencie dokładnie określone są warunki ochrony przeciwpożarowej:

  • konkretnego obiektu,
  • wszystkich instalacji w obiekcie,
  • poszczególnych części budynku,
  • miejsca magazynowania odpadów.

Operat PPOŻ — jak wygląda opracowanie dokumentu

Najważniejszą kwestią przy opracowaniu operatu przeciwpożarowego jest to, że może wykonać go jedynie rzeczoznawca do spraw zabezpieczeń pożarowych. Cała procedura przygotowania takiego dokumentu odnosi się do opracowania informacji związanych z odpadami, miejscami oraz możliwościami magazynowania ich i przetwarzania. W operacie PPOŻszczegółowo opisuje się kwestie związanie z ochroną przeciwpożarową.

Podsumowanie

Przygotowanie audytu PPOŻ oraz operatu przeciwpożarowego ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich osób znajdujących się nie tylko w samym budynku. Szczegółowe opracowanie opisanych wyżej dokumentów pozwoli także ochronić zdrowie i życie przypadkowych osób, które znalazłyby się w pobliżu miejsca narażonego na niebezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *