Awaria samochodu służbowego poza granicami kraju – na czyj koszt holujemy auto?

pexels-photo-422197

Podróżowanie służbowe nie zawsze ogranicza się wyłącznie do różnych regionów naszego kraju. Wiele osób wybiera się służbowo także za granicę. Trzeba jednak pamiętać, aby przed wyjazdem zadbać o wiele ważnych kwestii, także o ubezpieczenie samochodu. Na wyjazdach zagranicznych również bowiem mogą zdarzyć się różne wypadki losowe, które mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie.

W podróże krajowe czy zagraniczne większość pracowników czy właścicieli firm wybiera się służbowymi samochodami. Żaden pracodawca nie może bowiem wymagać, by pracownik podróżował własnym samochodem. Auta służbowe najczęściej są bardzo dobrze wyposażone i przygotowane także do dłuższych podróży. Pracodawca powinien jednak zadbać także o dobre ubezpieczenie, najlepiej razem z pakietem assistance, dzięki czemu w razie jakichkolwiek problemów można liczyć na profesjonalne wsparcie i pomoc ubezpieczyciela. Owszem, takie dodatkowe ubezpieczenie wiąże się też z dodatkowymi kosztami, jednak w razie problemów pozwala zaoszczędzić o wiele większe pieniądze niż składka ubezpieczeniowa.

O pomoc drogową warto zadbać zawczasu

Gdy podróżujemy za granicą, często zdarzają się różne kolizje, wypadki, czasem też auto – choć doskonale przygotowane do dłuższej trasy – może się nagle zepsuć. Wtedy konieczne jest holowanie samochodu i zmiana środka transportu. Sprawdzona pomoc drogowa Berlin to doskonały sposób na odholowanie samochodu, jeśli odmówi on posłuszeństwa w okolicach stolicy Niemiec. Dzięki temu można mieć pewność, że auto będzie odstawione do dobrego warsztatu, a także szybko i sprawnie odholowane. Jeśli wybieramy się w dłuższą podróż, zawsze warto jeszcze przed wyjazdem zdobyć namiary na sprawdzoną pomoc drogową, co pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i nerwów w razie jakiegokolwiek zdarzenia drogowego. Pamiętajmy, że za granicą możemy mieć problemy z dostępem do internetu, dlatego na szybko nie da się znaleźć pomocy drogowej w wyszukiwarkach internetowych.

Pracownik nie ponosi kosztów holowania

Holowanie samochodu za granicą jest sporym wydatkiem, ale pracownik poruszający się autem nie musi pokrywać go z własnej kieszeni. Jeśli samochód jest dobrze ubezpieczony i posiada pakiet assistance, można liczyć na holowanie na koszt ubezpieczyciela. Jeśli natomiast właściciel firmy nie zadbał o dobre ubezpieczenie, musi liczyć się z tym, że będzie musiał pokryć koszty holowania z własnej kieszeni. Owszem, zdarza się, że pracownik na miejscu musi pokryć koszty holowania, ale ma prawo domagać się ich zwrotu po powrocie z podróży służbowej. Żadne koszty podczas wyjazdu na rzecz firmy i w ramach wykonywania obowiązków zawodowych nie powinny być pokrywane z własnej kieszeni pracownika. Jeśli pracodawca takich rzeczy wymaga, dobrym rozwiązaniem będzie zmiana zatrudnienia, gdyż jest to nieprzestrzeganie praw pracownika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *