Beton architektoniczny – co musisz o nim wiedzieć?

Beton architektoniczny ma szerokie możliwości zastosowania zarówno na zewnątrz jak i
wnętrza w różnych budynkach. Beton architektoniczny to typ betonu, który zwykle jest
nie poddawany wykańczaniu, dlatego deklarowane są wyższe standardy jakości powierzchni.

Zgodnie z dokumentami normatywnymi beton architektoniczny musi mieć:

• jednolitą tonację kolorystyczną, teksturę,
• minimalne defekty i porowatość powierzchni.

Dzisiaj już wiadomo, że jakość powierzchni betonu uzyskana w wyniku różnych czynników, takich jak obecność domieszki stabilizującej, granulometrii kruszyw, wykorzystania popiołu lotnego i urabialności mieszanka betonowa ma duży wpływ na końcowy produkt. Innym wnioskiem z licznych badań jest to, że mieszanka betonowa o wysokiej urabialności zwykle wykazuje lepsze wypełnienie szalunku i mieszanki w cząstki osadzające się na powierzchni szalunku, co koniec końców wpływa na lepszą jakość powierzchni betonu.

Dlaczego beton architektoniczny cieszy się coraz większą popularnością?

Obecnie wiele elementów betonowych wymaga dobrego wykończenia, zwłaszcza w budynkach użyteczności publicznej. Architekci jak również inżynierowie budowlani częściej wolą używać betonu jako materiału wykończeniowego niż wykończenia tynku. W tym przypadku technika wykorzystania nawierzchni betonowych nawiązuje do budynków z kamienia, kiedy kamień był stosowany zarówno jako materiał budowlany, jak i wykończeniowy. Wartość pomników kamiennych tkwi w ich budowie technika, której zachowanie wpływa na wyższe wartości dziedzictwa i akceptację społeczną. Faktem jest, że beton architektoniczny Gdańsk pozwala architektom tworzyć powierzchnie zbliżone wyglądem do kamienia.

Beton architektoniczny a środowisko

Zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju, działania lokalne mają duży wpływ na
środowisko. Stąd zachowanie materiałów narodowych promuje filar środowiskowy
zrównoważony rozwój. Technicznie, zastosowanie monolitycznych elementów betonowych może dawać wzrost urabialności budynku w porównaniu z konstrukcjami kamiennymi. Architektonicznie głębokość porów i większa powierzchnia betonu wpływają na tworzenie sztucznego kamienia, który ma podobne cechy estetyczne do materiałów wernakularnych. Poprzez zmianę wielkości porów, betonowa powierzchnia może być podobna do różnych kamieni naturalnych. Podczas gdy betonowa powierzchnia może być wykończona fakturą – zbliżoną do desek drewnianych, nie ma też żadnego problemu aby była podobna do kamienia o kruszonej powierzchni w przypadku drobnych elementów betonowych.

Tworzenie nowoczesnych nawierzchni betonowych pozwala na budowę budynków użyteczności publicznej i mieszkalnych – co może pozwolić uzyskać wygląd podobny do języka ojczystego dla danego regionu pod względem wyglądu, który jest wykonany poprzez zastosowanie nowoczesnego podejścia konstrukcyjno-projektowego. Na przykład beton z porami jest w stanie nadać powierzchni wygląd podobny do piaskowca, który był historycznie używany w wielu miastach na terenie Europy jako materiał budowlany i wykończeniowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *