Bezpieczna praca na wysokości: drabina aluminiowa, rusztowanie, pomost

Przy pracy na wysokości konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Pomost, rusztowanie, czy drabina aluminiowa wymagają zastosowania innych środków ochrony zdrowia pracowników. Osoby wykonujące zadania ponad poziomem podłogi lub ziemi muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenia i korzystać ze sprawdzonego sprzętu. Jak zadbać o bezpieczną pracę na wysokości w zależności od jej charakteru?

Przy pracy na wysokości konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Pomost, rusztowanie, czy drabina aluminiowa wymagają zastosowania innych środków ochrony zdrowia pracowników. Osoby wykonujące zadania ponad poziomem podłogi lub ziemi muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenia i korzystać ze sprawdzonego sprzętu. Jak zadbać o bezpieczną pracę na wysokości w zależności od jej charakteru?

Drabina rozkładana do pracy na wysokości

Właściwe rozstawienie drabiny jest elementarne dla zapewnienia bezpiecznej pracy. Sprzęt trzeba oprzeć na nieruchomym podłożu, które zapewni stabilne i trwałe ustawienie nóżek. W ten sposób pracownik chroniony będzie przed ryzykiem upadku w efekcie niespodziewanego przesunięcia drabiny. Warto zwrócić także uwagę na położenie stopni, które powinny znajdować się w pozycji poziomej. Jeśli używanym sprzętem jest drabina rozkładana, to konieczne jest także zabezpieczenie szczebli przed ich przemieszczeniem. To samo dotyczy drabin teleskopowych, których poszczególne części należy zabezpieczyć przed niekontrolowanym wysuwaniem się. Trzeba pamiętać, że podczas pracy na drabinie nie można przenosić zbyt ciężkich przedmiotów. Przekroczenie dopuszczalnej masy sprzętu może grozić uszkodzeniem szczebli, a w konsekwencji także upadkiem z wysokości. 

Bezpieczna praca na rusztowaniu

Pracownicy wykonujący zadania na rusztowaniu muszą upewnić się o stabilnym ustawieniu konstrukcji. Kontroli powinno podlegać zwłaszcza podłoże, które musi być stabilne, odwodnione oraz z właściwie wyprofilowanym spadkiem. Podobnie jak drabina teleskopowa, rusztowanie także musi być właściwie złożone. Zabezpieczenie przed niekontrolowanymi wysunięciami elementów konstrukcji, a także zastrzały i kotwy zwiększać mają jego stabilność. Pracownik pracujący na wysokości powinien być wyposażony w odzież ochronną, w tym kask i buty robocze. Jeśli wykonywana praca tego wymaga, zatrudniony musi mieć zapewnione inne środki ochrony indywidualnej, takie jak maski przeciwpyłowe, czy szelki bezpieczeństwa z linką. Pracownik powinien mieć także dostęp do balustrad i poręczy ochronnych, po których nie wolno się wspinać. Muszą być one umieszczone na pomostach wraz z krawężnikami i poręczami pośrednimi.

Praca na słupach i kominach – jak zadbać o bezpieczeństwo?

Szczególną ostrożność należy zachować także podczas pracy na słupach, kominach, czy wieżach. Przed przystąpieniem do prac trzeba upewnić się, że stan techniczny konstrukcji pozwala na przebywanie na nim pracownika. Obok stabilności, kontroli powinna podlegać wytrzymałość na przewidywane obciążenie oraz trwałość elementów konstrukcji, do których zostaną zamontowane linki bezpieczeństwa. Pracownik wykonujący roboty na wysokości musi być wyposażony w szelki bezpieczeństwa z linką, a także kask ochronny. Linkę bezpieczeństwa trzeba przyczepić do stałych elementów komina, bądź słupa, a przed użyciem sprzętu należy ocenić jego stan techniczny.

Pracodawcy muszą zadbać o właściwą ochronę zdrowia zatrudnionych, którzy wykonują prace na wysokości. Bezpieczeństwo przy zadaniach wykonywanych ponad ziemią i podłogą gwarantują m.in. akcesoria do drabin, środki ochrony indywidualnej, czy zabezpieczenia stabilizujące konstrukcje. Oprócz sprawdzenia stanu technicznego sprzętu trzeba upewnić się, że konstrukcja, na której będą wykonywane prace, jest w stanie udźwignąć pracownika wraz z niezbędnym mu sprzętem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *