Bezpieczne akcesoria do łóżeczka dziecięcego

Pojawienie się w domu nowego członka rodziny to zawsze wydarzenie niezwykłe i mimo wszystko niezwykle stresujące dla nowych rodziców. Niemowlę jest przecież wyjątkowo bezbronne i wymaga bardzo starannej opieki oraz wyjątkowej uwagi.

Czasem świeżo upieczonym rodzicom, zwłaszcza jeśli nie mają wcześniejszych doświadczeń w opiece nad tak małym dzieckiem, zdarza się przesadzać z troskliwością. I właściwie nie ma w tym nic złego, poza dodatkowym stresem, który wiąże się nawet z tak prostymi czynnościami jak kupienie maluszkowi zabawki czy ubranka, które nie będzie dla niego szkodliwe.

Wyzwaniem okazuje się również często pościel do łóżeczka, która przecież nie może zaszkodzić delikatnej skórze niemowlęcia. Na szczęście producenci pościeli dla dzieci zwykle dbają o to, żeby ich wyroby nie tylko były delikatne, miękkie, ale również posiadały wszelkie wymagane certyfikaty bezpieczeństwa. Kupując zatem wyroby renomowanego producenta możecie mieć pewność, że pościel czy ubranka wybrane dla waszej pociechy będą jak najbardziej dla niego bezpieczne. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości wystarczy zasięgnąć porady sprzedawcy w sklepie z artykułami dziecięcymi lub nawet położnej.

Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o ochraniacze do łóżeczka, montowane, aby zapobiegać przypadkowemu włożeniu przez niemowlę kończyn między szczebelki. Owszem takie przypadki się zdarzają i zdarza się, że są dla dziecka niebezpieczne, ale nie można w związku z tym przesadzać w drugą stronę. Zdarza się bowiem, że zbyt troskliwi rodzice dosłownie zabudowują łóżeczko w taki sposób, że zbyt duża ilość przedmiotów zakłóca przepływ powietrza i stwarza niekorzystne warunki dla niemowlęcia.

Decydując się na ochraniacz do łóżeczka postarajcie się zadbać o to, żeby był on wykonany z przewiewnego materiału pozwalającego na cyrkulację powietrza. Ważne jest również, aby sposób mocowania takiego ochraniacza nie stwarzał dla dziecka zagrożenia. Zbyt długie tasiemki, którymi przywiązuje się to rządzenie do szczebelków, mogą spowodować zaplątanie się w nie dziecka podczas chwili naszej nieuwagi i w rezultacie mogą okazać się dużo groźniejsze niż brak ochraniacza w ogóle. Tu również wskazana jest rozwaga i sprawdzenie, czy to, co kupujemy wykonane jest z bezpiecznych materiałów i posiada stosowne certyfikaty bezpieczeństwa.

Kolejnym zagrożeniem dla niemowlęcia może być umieszczanie w jego łóżeczku dużej ilości maskotek. Niektórzy rodzice robią tak, żeby ich pociecha nie uderzyła gwałtownie w twarde szczebelki i maskotki mają stanowić rodzaj bufora bezpieczeństwa. Tych rodziców warto uspokoić, że maluch nie jest w stanie uderzyć w szczebelki z taką siłą, żeby konieczne było zabezpieczanie ich maskotkami lud dodatkowymi poduszeczkami. Zwykły ochraniacz do łóżeczka zwykle wystarczy jako cały system bezpieczeństwa.

Natomiast zbyt duża ilość maskotek w łóżeczku, może być dla niemowlaka bardzo niebezpieczna. Warto pamiętać, że tak małe dzieci mają bardzo ograniczony zakres ruchów i mogą np. przekręcić się w stos maskotek, co stwarza ryzyko podduszenia.

Polecamy:
Letnie stroje dla dzieci – o czym pamiętać?
Jakie zalety i zastosowanie mają garaże blaszane?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *