Bezpłatna pomoc prawna – gdzie szukać za darmo pomocy adwokata?

Bezpłatna pomoc prawnajest bardzo potrzebna. W dzisiejszych czasach w dobie po Covid-19, rosnącej inflacji, bankructwa wielu firm ludzie są zagubieni, nie wiedzą, co robić, potrzebują kogoś, kto wskaże im właściwe postępowanie prawne. Usługi prawnicze są drogie, nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić. Dziękibezpłatnemu poradnictwukażdy może znaleźć pomocną dłoń. Gdzie szukaćpunktów bezpłatnego poradnictwa prawnego? Kto może z nich skorzystać?

Bezpłatna pomoc prawna – co to oznacza i gdzie jej szukać?

Zbezpłatnej pomocy prawnejmogą skorzystać osoby, które znalazły się w ciężkiej sytuacji i potrzebują pomocy prawnika, doradcy lub mediatora. Obecnie z powodu trudnej sytuacji panującej w Polsce, jest coraz więcej takich osób. Ludzie biorą chwilówki, popadają w długi, mają problemy rodzinne, tracą pracę. W takiej sytuacji często nie wiedzą, co robić. Pomoc prawnika jest częstoogromnym ułatwieniem, pozwala znaleźć wyjście z trudnej sytuacji.Punkty świadczące bezpłatną pomoc prawnąznajdują się całej Polsce, w każdym powiecie muszą być do najmniej dwa (szerzej o tym m.in. tutaj: https://poradynacodzien.pl/bezplatna-pomoc-prawna/). Mogą znajdować się w różnych miejscach, np.starostwie powiatowym, w urzędzie gminy, urzędzie miasta, w Miejskich Ośrodkach Pomocy Rodzinie oraz organizacjach pozarządowych. Obecnie w Polscedziała1523punktów darmowej pomocy prawnej, dokładną listę można sprawdzić na stronie.

Kto może skorzystać z bezpłatnych porad prawników?

Darmowe punkty pomocy prawnejfunkcjonują w Polsce od 2016 roku, działają na mocyUstawyo nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.Na początku działaniadarmowych punktów pomocy prawnejlista osób, która mogła z niej skorzystać, była ograniczona. Obejmowała:

  • Osoby, które skończyły 26 lat,
  • Seniorów, po 65 roku życia,
  • Osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy otrzymały świadczenia z pomocy społecznej,
  • Osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny,
  • Kombatantów i weteranów,
  • Osoby zagrożone lub poszkodowane w wyniku katastrofy naturalnej, klęski żywiołowej lub awarii technicznej.

W 2019 roku, wskutek nowelizacji ustawy lista osób uprawnionych znacznie się zwiększyła. Sytuacja epidemiologiczna i pogarszająca się kondycja finansowa, zawodowa i rodzinna Polaków sprawiła, że z pomocy mogą skorzystać wszystkie osoby fizyczne,które złożą oświadczenie, że są w stanie ponieść kosztów pomocy prawnej. Pomoc przeznaczona jest również dla osób samozatrudnionych, którew wyniku pandemii, znalazły się w trudnej sytuacji, np. zostały zmuszone do zawieszenia działalności. Warunkiem jest to, że osoby prowadzące jednoosobową działalność w ciągu ostatniego roku nie zatrudniały innych osób.Klienci, którzy chcą skorzystać z darmowej pomocy prawników, nie muszą przedstawiać żadnych dokumentów. Ważne jest wypełnienie oświadczenia dostępnego w punkcie, w którym dana osoba potwierdza, że nie jest w stanie pokryć kosztów usług prawniczych. Niezbędnym dokumentem jest tylko dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.

Jaką pomoc świadczą prawnicy z punktów darmowego doradztwa?

Pomoc prawników zpunktów bezpłatnej pomocyjest szeroka, specjaliści pomagają rozwiązać wiele trudnych spraw. Pomoc obejmuje m.in.:

  • Wytłumaczenie praw i obowiązków ciążących na kliencie,
  • Pomoc w interpretacji ustaw,
  • Pomoc w sporządzeniu pisma do urzędu lub sądu np. o ustanowienie adwokata z urzędu, pozwu rozwodowego czy ustalenie alimentów,
  • Porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego,
  • Porady dotyczące prawa rodzinnego i opiekuńczego,
  • Pomoc w załatwieniu spraw związanych z rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej,
  • Mediacje, czyli pomoc w rozwiązaniu problemu bez udziału sądu,
  • Pomoc wzwróceniu się do odpowiednich instytucji iorganów,
  • Poinformowanie o kosztach postępowania oraz ryzyku finansowym, jakie wiąże się ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Każda osoba, która ma problem prawny może skorzystać zarówno z wizyty stacjonarnej, jak i konsultacji zdalnej. Prawnicy udzielają pomocytelefonicznie, za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz przy wykorzystaniu popularnych komunikatorów internetowych lub rozmów wideo.Czas oczekiwania na spotkanie z prawnikiem jest zależny od rejonu Polski, liczby punktów pomocy oraz ilości chętnych. Aby zapisać się na darmową poradę, można zadzwonić ta specjalny telefon do zapisów, dostępny w powiatach lub wysłać zgłoszenie drogą elektroniczną (szerzej o tym m.in. tutaj: https://poradynacodzien.pl/darmowe-porady-prawne/). O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń, choć są wyjątki od tej reguły. W pierwszej kolejności przyjmowane są kobiety w ciąży oraz osoby, które z ważnych powodów nie mogą czekać na wyznaczony termin.

Bezpłatna pomoc prawna – jakie dokumenty są potrzebne?

Aby spotkanie z prawnikiem było efektowne, warto się do niego dobrze przygotować. Warto przemyśleć swój problem, na kartce spisać pytania i zagadnienia, które chcemy wyjaśnić. Jedynym wymaganym dokumentem jest dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Nie ma potrzeby udowadniania tego, że pomoc nam się należy. Wystarczy złożyć oświadczenia o aktualnej sytuacji materialnej.Warto zabrać również z sobą dokumenty związane z problemem. Dzięki temu prawnik będzie mógł lepiej zapoznać się ze zgłaszaną sprawą, zaproponować najlepsze rozwiązania. Osoby samozatrudnione, czyli takie, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą muszę jeszcze zabrać zaświadczenia potwierdzające otrzymanie pomocyde minimisoraz pomocyde minimisw rolnictwie lub rybołówstwie oraz oświadczenia o wielkości tej pomocy.

Usługi prawnicze są drogie, a przez to dla wielu osób niedostępne. Dziękipunktom bezpłatnej pomocy prawnejosoby, które nie są w stanie pokryć kosztów odpłatnej pomocy adwokata, mogą uzyskać potrzebne wsparcie. Czasamiciężkosię obejść bez pomocy adwokata czy prawnika, dlatego warto wiedzieć, gdzie szukać darmowych porad i jak z nich korzystać. Nigdy nie wiadomo, kiedy ta wiedza będzie nam potrzebna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *