Bramy segmentowe – jak wybrać?

Bramy garażowe są dostępne w wielu rozmiarach i wykonywane z różnych materiałów, lecz najważniejsze jest to, jaki jest ich typ. Od dłuższego czasu popularnością cieszą się bramy segmentowe, które pasują do większości garażów i są praktyczniejsze niż klasyczne bramy otwierane lub uchylne. Jak wybrać bramę segmentową?

1. Bramy garażowe segmentowe – górne czy boczne?

2. Parametry bram garażowych segmentowych

Wybierając bramę garażową, można zdecydować się na praktyczne i solidne bramy segmentowe. Do wyboru ma się popularne modele górne i boczne, które są najczęściej wybierane ze względu na łatwy montaż i funkcjonalność. Sprawdź, dlaczego warto wybrać gramy garażowe segmentowe.

Bramy garażowe segmentowe – górne czy boczne?

Brama segmentowa górna jest obecnie najchętniej wybieranym modelem. Skrzydło składa się zwykle z 3-6 segmentów, które łączą się za pomocą zawiasów. Pomiędzy zawiasami znajdują się uszczelki, zabezpieczające połączenia i wnętrze garażu przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Bramy garażowe tego typu wykonuje się zwykle z profili ze stali ocynkowanej i blachy stalowej. Do wykończenia używa się farby nakładanej proszkowo, okleiny z syntetycznego tworzywa, aluminium bądź drewna, dzięki czemu brama prezentuje się elegancko i harmonijnie łączy się z elewacją budynku. Izolację bramy stanowi pianka poliuretanowa lub styropian. Bramy garażowe górne działają prosto. Segmenty poruszają się po prowadnicach, które montuje się do ścian i sufitu garażu. Specjalne rolki sprawiają, że brama otwiera się i zamyka lekko, chowając się bezpośrednio pod sufitem. Takie rozwiązanie sprawia, że wjazd do garażu jest szeroki, a brama zajmuje niewiele miejsca.

Bramy segmentowe boczne są mniej popularne, jednak są odpowiednim wyborem do niskich garażów. Jeśli wjazd jest nieco szerszy, segmenty bramy ustawia się pionowo. Ich składanie polega na ich zsuwaniu na jedną ze ścian budynku. Prowadnice montuje się na suficie i podłodze. Modele bram garażowych tego typu mają jedną ważną zaletę. Dzięki nim można szybciej dostać się do garażu, gdyż nie trzeba czekać, aż wejście będzie w pełni otwarte. Jest to spore udogodnienie dla osób, które w garażu mają nie tylko samochód, ale i warsztat, rowery, dziecięcy wózek itp. Sama brama zajmuje niewiele miejsca na bocznej ścianie, gdyż nie wysuwa się poza obrys garażu. Takie rozwiązanie umożliwia bezpiecznie korzystanie z garażu, nawet gdy ten znajduje się blisko chodnika lub ulicy.

Parametry bram garażowych segmentowych

Bramy garażowe powinny spełniać kilka ważnych zadań. Głównym z nich jest ochrona miejsca postojowego przed złodziejami i wandalami, stratami ciepła (zwłaszcza w przypadku garaży sąsiadujących z domem) oraz szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Brama jednocześnie powinna być wygodna w użyciu i estetyczna. Ważne jest bezpieczeństwo jej użytkowania, dlatego przed zakupem bramy garażowej powinno się sprawdzić, w jaki sposób wzmocnione są profile i jak zabezpieczone są wrota na wypadek włamania.

W przypadku ochrony przed włamaniem, producenci bram garażowych stosuje oznaczenia ułatwiające wybór konkretnego modelu. Klasy ochrony antywłamaniowej są określane przez oznaczenia od RC1 do RC6, gdzie wyższy numer oznacza wyższy poziom bezpieczeństwa.

Wybierając bramę garażową, powinno się zwrócić uwagę także na ochronę przed utratą ciepła. Termoizolacyjność jest tym wyższa, im grubsze jest ocieplenie, które zwykle ma od 2 do 4 cm grubości. W przypadku garażów wydzielonych z części domu jednorodzinnego, parametr przenikalności cieplnej jest wyjątkowo ważny, gdyż źle izolowany garaż powoduje wychładzanie części mieszkalnej budynku.

 

1 Komentarz

  1. Zmieniłem zwykle drzwi garażowe na zautomatyzowane – segmentowe i różnica jest nie do porównania 🙂 Mega wygoda!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *