Choroba a obowiązek chodzenia do pracy

sick-man-with-thermometer-in-mouth-sitting-on-bed

Zwolnienie lekarskie to jedna z sytuacji, gdy pracownik jest czasowo zwolniony z obowiązku świadczenia pracy na rzecz swojego pracodawcy. Warto jednak pamiętać, że zwolnienia są kontrolowane przez odpowiednie urzędy, dlatego nie należy brać zwolnienia, jeśli marzy nam się urlop czy ciekawy wyjazd. Niektóre lekkie dolegliwości nie wymagają też brania zwolnień lekarskich – można wziąć doraźne leki i normalnie wykonywać obowiązki zawodowe.

Osoby, które są chore, z założenia nie muszą chodzić do pracy, pod warunkiem, że mają zwolnienie lekarskie. A nie każda choroba gwarantuje, że takie zwolnienie uzyskamy. Lekkie przeziębienie, delikatny stan podgorączkowy czy katar niekoniecznie oznaczają, że nie jesteśmy w stanie świadczyć pracy. Najczęściej więc osoby lekko przeziębione normalnie chodzą do pracy, czasem bywając jedynie utrapieniem dla współpracowników, którzy muszą wysłuchiwać kaszlu lub kichania. Kto faktycznie nie czuje się na siłach pracować, a jednocześnie nie ma zwolnienia lekarskiego, może wziąć sobie urlop na żądanie czy wykorzystać jakieś zaległe dni urlopu i na ten czas położyć się do łóżka.

Częste zwolnienia lekarskie nie są mile widziane przez pracodawcę

Jest też jednak druga strona medalu – osoby, które są dosyć poważnie chore, a nie chcą, żeby lekarz wypisał im zwolnienie lekarskie. Takie osoby nawet z poważną chorobą chodzą do pracy, najczęściej w obawie przed utratą premii, innych dodatków do pensji czy w strachu przed zwolnieniem. Nie ma bowiem co ukrywać – pracownik, który często choruje i przebywa na zwolnieniach lekarskich nie jest dla pracodawcy opłacalny. Wielu przedsiębiorców decyduje się więc na zwolnienia osób, które nadużywają zwolnień lekarskich. Trzeba też pamiętać, że zwolnienie lekarskie wiąże się również z obniżeniem wynagrodzenia – na zwolnieniu lekarskim przysługuje nam bowiem jedynie 80 procent naszych podstawowych zarobków. Chodzenie do pracy z poważną chorobą nie jest jednak najlepszym pomysłem. Po pierwsze dlatego, że łatwo możemy zarazić naszych współpracowników, którzy na pewno nam za to nie podziękują. A po drugie – jeśli poważnej choroby nie wyleżymy w łóżku, narażamy się na ryzyko powikłań, których leczenie będzie już bardziej skomplikowane, czasochłonne, a także kosztowne.

Zanim pójdziesz do pracy, oceń, czy jesteś w stanie w niej wysiedzieć

Decyzja, czy podczas choroby będziemy pracować czy nie, należy więc bardziej do nas niż do lekarza. Warto ocenić nasz stan nie tylko na podstawie tego, jak się czujemy, ale również wykorzystując odpowiednie środki pomiarowe. Jeśli wybieramy się do pracy podczas choroby, warto przede wszystkim skontrolować gorączkę i w razie potrzeby łyknąć środki obniżające temperaturę. Termometr bezdotykowy  dostępny na stronie https://pewnypomiar.pl/ to nowoczesne i sprawdzone rozwiązanie, które szybko, sprawne i bez jakichkolwiek błędów pomiarowych zmierzy nam temperaturę. Warto zadbać o to, by zawsze mieć w domu sprawny i działający termometr, a także środki, które szybko obniżą nam temperaturę i przywrócą do normalnego funkcjonowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *