Co powinieneś wiedzieć o studniach głębinowych?

Studnia głębinowa jest świetnym rozwiązaniem, jeżeli nie masz dostępu do sieci wodociągowej lub jeśli chcesz się usamodzielnić i zmniejszyć rachunki za wodę. Rozwiązanie to jest coraz popularniejsze, dlatego warto bliżej przyjrzeć się tej inwestycji.

Czym jest studnia głębinowa

Inaczej nazywana jest studnią wierconą. Może mieć ona głębokość nawet do 10 metrów. Drąży się ją za pomocą specjalnego urządzenia, czyli wiertnicy. Wodę można używać za pomocą dwóch rur, osłonowej, która dociera w okolice warstwy wodonośnej oraz filtracyjnej, która wnika w warstwę wodonośną. Dookoła takich rur sypie się żwir, który usprawnia dopływ wody. Rurę osłonową natomiast zakańcza obejma nośna. Tam znajduje się zawór, który odcina wodę oraz przyłącze.

Jeżeli chcesz wywiercić studnię powyżej 8 metrów musisz zdecydować się na inną pompę niż tą, za pomocą której będziesz zasysał wodę. Najlepsza będzie pompa, która wyląduje na samym dole studni.

https://www.youtube.com/watch?v=VpkH0ij0Y3Q

Jak głęboko kopać studnię?

Do ustalenia głębokości studni głębinowej konieczne jest zrobienie badań geologicznych, żeby rozpoznać warunki hydrologiczne oraz budowę geologiczną obszaru. Dowiemy się wtedy, czy w miejscu odwiertu znajduje się odpowiednia warstwa wodonośna. Wszystkie te dane potrzebne są do efektywnego działania studni głębinowej. Dowiemy się także o innych wymiarach, takich jak średnica rury, długość filtra czy głębokość jego umiejscowienia.

Studnia musi znajdować się w miejscu, gdzie odległość od wszelakich zanieczyszczeń jest spora. Co więcej, nie może być ona wywiercona w miejscu kolizyjnym. Powinna ona znajdować się w odpowiednich odległościach od działki, szamba, kanalizacji czy rowu przydrożnego. Potrzebne będą nam odpowiednie uprawnienia szczególnie wtedy, gdy studnia będzie sporej wielkości.

Koszt wiercenia studni głębinowej

Koszt takiego przedsięwzięcia nie zawsze będzie taki sam. Zazwyczaj zależy on od warunków, jakie posiadasz na swojej działce. Kiedy warstwa wodonośna będzie płytsza, koszty mogą się obniżyć. Warto pamiętać o tym, że woda powinna być zdatna do picia. W innym przypadku koszty wzrosną ze względu na zaopatrzenie studnię w uzdatniające wodę filtry.

https://www.youtube.com/watch?v=eZKr5lw3FIc

Rodzaje pomp w studniach

Obecnie najbardziej popularne są dwa rodzaje pomp. Pierwszym są te zanurzone, które montowane są poniżej lustra wody. Przypominają one swoim kształtem walec i bez problemu mieszczą się one w standardowym odwiercie studni. Zaletą takiej pompy jest to, że może ona pracować nawet w głębokich studniach i pracuje stosunkowo cicho. Należy jednak pamiętać, że jej koszt jest wyższy.

Drugim rodzajem są pompy samozasysające. Jest to część zestawu hydroforowego. Można taką pompę zamontować w starej studni, jednak pracuje ona maksymalnie do głębokości około 7 metrów. Jej praca jest głośniejsza, ale kosztuje sporo mniej od pompy zanurzonej. Nie ma także żadnego problemu jeżeli chodzi o dostanie się do poszczególnych części, jeżeli pompa się zepsuje. Więcej o studniach głębinowych dowiesz się na https://geobud.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *