Co to jest Ethereum?

Ethereum nie tylko powinno kojarzyć się z kryptowalutą, ale również platformą blockchainową, która umożliwia tworzenie różnorodnych aplikacji. Gromadzi ona niesamowity potencjał, a jej zastosowanie jest niezwykle szerokie. Ethereum powstało dzięki programiście Vitalikowi Buterinowi w 2013 roku, a utworzona platforma umożliwia programistom pracę nad rozproszonymi programami czy aplikacjami w oparciu o sieć P2P (ang. Peer-to-peer). 

Podstawą Ethereum jest EVM (ang. Ethereum Virtual Machine) składający się z urządzeń tworzących smart contracty. Na tej podstawie, możliwe jest dowolne tworzenie danych programów/aplikacji w sieci przez każdego użytkownika. Smart contracty rejestrowane są w sieci Ethereum, gdzie pełnią funkcję skryptów, aplikacji oraz cyfrowych umów.

Należy dodać, że powszechnie używane nazewnictwo Ethereum nie dotyczy jedynie krytpowaluty (Ether), są to dwa pojęcia. Kryptowaluta Ether ma na celu zachęcać podmioty wydobywające kryptowalutę do utrzymania całej sieci w celu poprawienia jej wydajności i zapewnieniu bezpieczeństwa. Tak więc, ETH wykorzystywany jest przy płatnościach za daną transakcję w całej sieci Ethereum, tak więc sama kryptowaluta jest jedynie jej elementem.

Czym różni się Ethereum od Bitcoina

Jak wyżej wspomniano, Ethereum jest czymś więcej niż kryptowalutą i znacznie szerzej może być stosowany. Jednak rozważając kwestię różnic między Ethereum, a Bitcoinem, jest istotny fakt, że różni ich przede wszystkim limit związany z podażą. 

W przypadku Ethereum nie istnieje odgórny limit w tym zakresie, a jej twórcy sami zarządzają jej regulacją. Natomiast w przypadku Bitcoina wydobycie jest ograniczone do 21 mln Bitcoinów. Ponadto, transakcje przeprowadzane w Ethereum są przeprowadzane w sposób dynamiczny (szacuje się, że zajmuje to ok. 15 sekund). Natomiast w Bitcoinie, transakcje są zacznie przedłużone – nawet do 15 minut.

Wydobywanie Ethereum

Wydobywanie kryptowalut jest popularne wśród zaawansowanych użytkowników w tej branży. Ze względu na specyfikę tej czynności, a także konieczność zainwestowania dużych środków pieniężnych na specjalistyczny sprzęt. Jednak na takie możliwości decydują się również osoby, które skorzystały z wielu opcji inwestycji i poszukują czegoś więcej. Jednak na czym polega wydobywanie Ethereum? 

Wydobywanie (ang. mining), polega na rozwiązywaniu zagadnień matematycznych, przez tzw. górników (ang. miners). Gdy górnicy znajdą prawidłowe rozwiązane i osiągną konsensus, w odpowiedni sposób są wynagradzani za pośrednictwem kryptowalut. Tak więc w przypadku wydobywania Ethereum następuje weryfikacja każdego bloku transakcji tej sieci, a następnie wynagrodzenia wydawane są w Etherach. 

Warto zwrócić uwagę na wadę występujące przy wydobywaniu. Im większa liczba osób zacznie wydobywać kryptowalutę, tym trudniejsze są rozwiązania matematyczne. Warto również wspomnieć, że wydobywanie kryptowalut jest bardzo kosztowne i wymaga pokładu dużej ilości energii, dlatego też uznaje się ten sposób zarobku jako nieopłacalny. 

Portfel dla Ethereum

Wybór portfela dla kryptowaluty jest niezwykle istotny ze względu pewność bezpieczeństwa oraz ochronę środków pieniężnych. Dlatego też wybór odpowiedniego portfela dla Ethereum, która staję się co raz bardziej popularną kryptowalutą jest bardzo istotne. 

Dokonując analizy na temat portfeli kryptowalutowych należy rozważyć, która opcja będzie najbardziej odpowiednia dla właściciela ze względu na różne zapotrzebowania względem rangi kryptowalut. Na rynku istnieje wiele rodzajów portfeli, jak np. sprzętowy, papierowy, internetowy, programowy czy mobilny. Dlatego też dokonanie jednoznacznego wyboru nie jest proste. Poniżej przedstawiamy charakterystykę poszczególnych portfeli.

  • Internetowy Portfel– w tym przypadku za przechowywanie naszych środków odpowiedzialna jest giełda kryptowalutowa, na której dokonamy rejestracji. Na tej podstawie tworzony jest portfel, który ułatwia bezpośredni dostęp na rynek walut cyfrowych. Należy wziąć pod uwagę jednak bezpieczeństwo, które to w pełni zależy od osób trzecich. 
  • Portfel z oprogramowaniem – uchodzi za lepszą ochronę w stosunku do portfela internetowego. Portfel może być dostępny na naszym komputerze, a bezpieczeństwo zapewnia nam klucz, który przechowywany jest w portfelu oprogramowania.
  • Mobilny portfel – główną korzyścią jest istotnie – mobilność portfela, który możemy przechowywać wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do Internetu. Niestety bezpieczeństwo takiej formy przechowywania jest znacznie gorsze niż w przypadku poprzednich portfeli, ten narażony jest na znaczne ryzyko ataków hakerskich. Przede wszystkim, nie zaleca się przetrzymywania dużej ilości środków pieniężnych na tego typu portfelach. 
  • Papierowe portfele – klucz jest dostępny tylko i wyłącznie dla właściciela, dlatego też użytkownik nie jest bezpośrednio narażony na oszustwa. Warto dodać, że najpopularniej stosowanym portfelem tego typu jest MyEtherWallet.

 

Polecamy:
Czym są kryptowaluty?
Charakterystyka kryptowaluty Ethereum

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *