Co warto wiedzieć o szkoleniach BHP?

construction-664970_960_720

Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są obowiązkowe, i to w kwestii pracodawcy leży, by pracownik dopuszczony do wykonywania powierzonych obowiązków został wcześniej zapoznany z obowiązującymi przepisami. Niestety mimo surowych kar, nadal wiele firm bagatelizuje ten nakaz, co często kończy się tragicznie.

Szkolenia BHP obowiązkiem pracodawcy

Zatrudniając nowego pracownika każdy pracodawca powinien zaznajomić go nie tylko z zasadami jakie panują na terenie zakładu lecz także zapewnić mu szkolenie z zakresu BHP. Co ważne takie szkolenie musi odbyć się w miejscu pracy, w czasie jej trwania a wszelkie koszty z tym związane pokrywa oczywiście pracodawca. Kary za brak szkolenia są bardzo surowe, mimo tego wielu przedsiębiorców nie przeprowadza ich, więc pracownicy tak naprawdę nie wiedzą, jak zachować się w trudnych sytuacjach. Często także dochodzi do nieszczęśliwych wypadków spowodowanych nieprawidłowym użyciem narzędzi czy maszyn, więc nie należy bagatelizować szkoleń składając jedynie podpis na stosownych dokumentach lecz trzeba wziąć w nich czynny udział.

Kto może przeprowadzać szkolenia?

Przeprowadzeniem szkolenia może zając się osoba, która jest na stałe zatrudniona w firmie na takim stanowisku bądź istnieje możliwość zatrudnienia w tym celu zewnętrznej firmy. Tutaj pracodawca może sam wybrać lepszą dla siebie opcję. Przeprowadzając szkolenia bhp warszawa warto od razu przeprowadzić szkolenie przeciwpożarowe, by pracownicy wiedzieli gdzie znajdują się gaśnice, jak ich użyć oraz jak sprawnie przeprowadzić ewakuację. Ofertę takich szkoleń znajdziemy na stronie https://gpsbhp.eu/oferta/szkolenia-bhp/

Szkolenie to cenne informacje

Pracownicy biorący udział w szkoleniu, a zwłaszcza ci nowo zatrudnieni zostaną poinformowani jak mają zachowywać się na stanowisku pracy, jak poprawnie używać narzędzi. Oczywiście udzielanie pierwszej pomocy czy przeprowadzenie ewakuacji też jest istotne, więc na pewno takie kwestie zostaną poruszone. Należy pamiętać, iż szkolenia nie są przeprowadzane jednorazowo, lecz należy je ponawiać. Oczywiście szkolenia okresowe przeprowadzane są w różnym czasie, wszystko zależy od stanowiska, jednak także są ważne i nie należy ich pomijać.

Szkolenia internetowe

W dzisiejszych czasach istnieje możliwość przeprowadzania szkoleń nie tylko w miejscu pracy, lecz także drogą internetową. Nie dla wszystkich stanowisk takie wyjście z sytuacji jest jednak przeznaczone. Owszem pracownicy biurowi, administracyjni czy kadra zarządzająca może skorzystać z kursów online, jednak osoby zatrudnione na stanowiskach robotniczych muszą przejść instruktaż w zakładzie. Niestety drogą internetową nie byłoby możliwości przekazania im wszystkich cennych wskazówek, a bezpieczeństwo jest przecież najważniejsze. Bez względu na to, w jaki sposób szkolenie będzie przeprowadzone inspektor może sprawdzić, czy każdy pracownik wziął w nich udział. Jeśli wykaże nieprawidłowości, pracodawca może zapłacić wysoką grzywnę.

Pracownicy ignorują szkolenia

Niestety wielu pracowników traktuje szkolenia BHP jako przymus i uczestniczą w nich jedynie z obowiązku. Taka postawa może przysporzyć wielu problemów, bo w sytuacji, gdy zagrożone będzie ludzkie życie, nie będą potrafili się odnaleźć.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *