Co warto wiedzieć o zaprawach tynkarskich?

Materiały budowlane oraz wybrana technologia mówią bardzo dużo o jakości, randze i funkcjonowaniu całego budynku. Bardzo dużo można też zauważyć analizując rodzaj, strukturę oraz odcień tynku, zarówno na fasadzie, jak i wewnątrz pomieszczeń.

Tynk stanowi warstwę powstałą z zaprawy lub z gipsu. Służy do pokrywania powierzchni elewacji na budynku lub ścian w jego wnętrzu. Zabezpiecza na zewnątrz ścianę przed agresywnym działaniem czynników atmosferycznych. Pełni też funkcję ochronną przed zawilgoceniem wewnątrz pomieszczeń. Miejsce zastosowania tynku wprowadza jego popularną kategoryzację na tynki zewnętrzne oraz tynki wewnętrzne. Ze względu na rodzaj zastosowanego materiału wyróżnia się tynki mineralne, tynki cementowe, tynki cementowo-wapienne, tynki wapienne, tynki gipsowe, tynki silikonowe, tynki silikatowe i tynki akrylowe.

Tynk znajduje również zastosowanie pod postacią warstwy podkładowej znajdującej się pod elementami w budynku, które potrzebują gładkiego podłoża. Mogą to być płyty styropianowe lub też gres i płytki ceramiczne. Szerokie zastosowanie znajdują wtedy tynki cementowe, cementowo-wapienne oraz gipsowe.

Elewacja to ostatnia, zewnętrzna powierzchnia ściany domu, która zbudowana jest z wielu poszczególnych warstw. Chroni i zdobi budynek. Dlatego wybór właściwej technologii oraz typu i struktury tynku jest zdecydowanie istotniejszy niż dobór koloru.

Specjaliści budowlani często akcentują istotną rolę elewacji, więc na pewno nie są zwolennikami zbyt pochopne decyzji dotyczącej wyboru tynku, czyli końcowego krycia fasady. Nie warto się w tym wypadku spieszyć, a poszukiwanie właściwej technologii elewacyjnej powinno być prowadzone długo przed planowanym czasem rozpoczęciem prac wykonawczych na fasadzie budynku.

Popularną metodą wykończenia ścian jest zastosowanie tynku cementowo-wapiennego, co stanowią sposób zabezpieczenia i ozdoby ścian wewnętrznych, zarówno w budynkach nowych, jak też w remontowanych obiektach. Tynk cementowo-wapienny znajduje zastosowanie w różnych pomieszczeniach, w tym w pomieszczeniach wilgotnych i mokrych.

Cementowo-wapienne rozwiązanie jest niezwykle zdrowym pomysłem budowlanym, a dotyczy to podstawowego składu chemicznego tego typu tynku. Produkowane są one przede wszystkim z cementu, piasku, wapna oraz wody.

Marka Weber zaproponowała kompletnie innowacyjną generację tynków cementowo-wapiennych, które wzbudziły duże zainteresowanie na rynku budowlanym i remontowym w Polsce. Zdecydowanie są to rozwiązania trwalsze jakościowo niż tynki tradycyjne. Poza tym, są zdecydowanie prostsze, szybsze w przygotowaniu oraz w aplikacji na ścianie. Dzięki uszlachetniającym tynk i bezpiecznym dla zdrowia dodatkom charakteryzuje je długa trwałość eksploatacji, jak też odporność na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne.

Obecna propozycja Saint-Gobain Weber Polska obejmuje produkty:

weber TP541 – obrzutka tynkarska, czyli tzw. szpryc do elewacji;
weber IP PLUS – rodzaj lekkiego tynk cementowo-wapiennego, który można stosować na zewnątrz budynku i wewnątrz pomieszczeń;
weber IP 18 – podkładowy tynk cementowo-wapienny, przeznaczony do pomieszczeń wilgotnych;
weber IP INTER – lekki tynk cementowo-wapienny, o podwyższonej przyczepności.

Przypomnijmy też, że tynki jako tradycyjne wykonuje się jako jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz trójwarstwowe. Jednowarstwowe uznaje się za surowe, jedynie z grubsza będące wyrównane. Często spotykamy je w pomieszczeniach gospodarczych, w garażu, czy piwnicy,, ale mogą też zamykać jako ostatnia warstwa elewacji fasadę budynku.

Z kolei ze względu na technikę oraz jakość wykończenia powierzchni wyróżnia się tynki zwykłe, tynki szlachetne, tynki z zapraw plastycznych oraz tynki specjalne. W przypadku sposobu wykonania dzielimy na tynki wykonywane ręcznie lub wykonywane mechanicznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *