Bardzo chciałbyś dowiedzieć się, o czym przez telefon z klientami rozmawia Twój przedstawiciel handlowy? Podejrzewasz, że jeden z pracowników, zamiast pracować, to przez służbową komórkę wiecznie flirtuje na portalach randkowych? A może niepokoi Cię zachowanie dziecka albo drugiej połowy i boisz się, że mają przed Tobą sekrety?
Istnieje rodzaj oprogramowania, które pozwala przechwytywać rozmowy telefoniczne oraz przychodzące i wychodzące wiadomości tekstowe – dyskretnie, tak by użytkownik smartfonu nie miał o tym pojęcia. Mowa o spyphone, aplikacji do zadań specjalnych.
Spyphone – jakie ma możliwości i jak działa?
Spyphone to oprogramowanie szpiegowskie, instalowane w telefonach. Aplikacja działa w tle, pozostając praktycznie niezauważona. Co prawda, systemy operacyjne, jak Android lub iOS, nie pozwalają na zupełne ukrycie jej aktywności, jednak odkryć mogą je jedynie bardziej zaawansowani użytkownicy. W niektórych firmach montuje się zresztą spyphone, działający w trybie jawnym. Służy to po prostu sprawdzaniu, czy pracownik nie nadużywa telefonu służbowego do prywatnych celów, podobnie jak programy do monitorowania czasu pracy na komputerze.
Możliwości większości spyphone nie ograniczają się jednak jedynie do śledzenia rozmów telefonicznych oraz SMS-ów. W zależności od systemu operacyjnego i wybranego rodzaju spyphone można sprawdzić następujące dane:
- zdjęcia i filmy, zarejestrowane aparatem,
- lista kontaktów,
- aktualną lokalizację telefonu, a także to, gdzie się wcześniej przemieszczał,
- historię używanych aplikacji,
- notatki oraz inne dokumenty, tworzone w telefonie,
- włączyć zdalnie mikrofon i zrobić nasłuch lub nagranie otoczenia.
Sterowanie oprogramowaniem szpiegowskim spyphone
Bezpieczne i skutecznie działające oprogramowanie spyphone jest płatne. Kupując od dostawcy usługi licencję na korzystanie z niego, dostajemy dostęp do specjalnej platformy www (w przypadku starszych modeli telefonów ustawiamy numer, na który będziemy otrzymywać raporty SMS-ami). Aplikacja zbiera dane i przesyła je na serwer lub na podanego maila, gdzie są dostępne do przejrzenia przez cały czas trwania licencji. By program spyphone mógł wysyłąć zebrane informacje a przez co skutecznie działać, niezbędne jest połączenie internetowe, w dzisiejszych czasach korzystają z niego jednak niemal wszyscy. Sterować oprogramowaniem można jednak także za pomocą komend SMS. W przypadku niektórych z nich, jak na przykład Spyphone Iphone XTR albo Spyphone Android Rec Plus, obsługiwanych przez najpopularniejszą na rynku firmę Alfatronik, za pomocą SMS-a lub komendy wysłanej wprost z platformy można np. włączyć zdalnie mikrofon lub wyłączyć telefon. Program przechwytuje komendę, użytkownik nie ma więc możliwości zorientować się, że ktoś właśnie manipuluje jego smartfonem.
Spyphone – kto z niego korzysta?
Wedle danych, jakie udostępnił nam Alfatronik, najczęściej po oprogramowanie typu spyphone sięgają przedsiębiorcy. Za jego pomocą sprawdzają, czy służbowe telefony nie służą prywatnym sprawom i czy prawnicy wywiązują się ze swoich obowiązków. Druga liczna grupa klientów to rodzice, chcący czuwać nad pociechą, korzystają z pierwszego telefonu. Zależy im głównie na geolokalizacji, pozwalającego sprawdzić, czy dziecko jest faktycznie w szkole oraz monitorowaniu aplikacji, np. historii w przeglądarce. Pozostałe sprawy to zazwyczaj sprawdzenie wierności partnera.