Cynkowanie ogniowe i galwaniczne — na czym polega, jakie się różnice?

Cynkowanie to najpopularniejsza metoda ochrony produktów wykonanych ze stali. Proces polega na pokrywaniu stalowych powierzchni powłoką cynku. Cynk chroni stal przed korozją, czyli oddziaływaniem wody i powietrza. Metoda ta jest stosowana np. w przemyśle motoryzacyjnym czy budowlanym. Najczęściej stosowane metody to cynkowanie galwaniczne i ogniowe, ponadto istnieje cynkowanie natryskowe i proszkowe.

Proces cynkowania ogniowego

Cynkowanie ogniowe polega nakładaniu ochronnej warstwy cynku poprzez zanurzenie stalowego elementu. Cynk w tej metodzie jest ciekły i rozgrzany do temp. ok. 500 stopni C. Dzięki temu otrzymuje grubą i odporną na uszkodzenia mechaniczne warstwę cynku, której trwałość to nawet 100 lat. Po nałożeniu warstwy cynku metodą zanurzania cynk przylega bardzo dokładnie do części stalowych i nie pozostawia przerw. Minusem tej metody jest nierówna warstwa cynku.

Cynkowanie galwaniczne

Warstwa ochronna cynku w przypadku cynkowania galwanicznego powstaje przy użyciu prądu w procesie elektrolizy. Kąpiel elektrolitowa zawiera związki cynku, prąd sprawia, że cząsteczki cynku osiadają na przedmiocie. Na koniec element zostaje pasywowany i płukany. Warstwa cynku powstała w czasie cynkowania galwanicznego jest bardzo równa i gładka, jednak nie jest tak gruba, jak w przypadku metody ogniowej. Cynkowanie galwaniczne to metoda idealna do ochrony elementów, które są częścią wystroju wnętrz.

Cynkowanie natryskowe i proszkowe

Cynkowanie natryskowe stosuje się do zabezpieczania dużych przedmiotów, które nie są odporne na wysokie temperatury. Cynk nakłada się przy pomocy sprężonego powietrza. Metoda ta nie jest prosta, trudno dotrzeć do niektórych miejsc, np. do zgięć.

Cynkowanie proszkowe to najmniej popularna metoda, ponieważ wymaga dużych nakładów pracy. Nie jest stosowana do dużych przedmiotów. Metalowy element umieszcza się w sproszkowanym cynku o zawartości 6% tlenku cynku i zostawia na kilka godzin. Temperatura procesu to ok. 400 stopni C.

Cynkowanie ogniowe i galwaniczne — zastosowanie i różnice

Metody cynkowania stosowane są w wielu branżach. Zabezpieczamy w ten sposób żeliwo i stal przed korozją, a także blachy, taśmy, druty stalowe, wyroby sprężyste. Cynkowanie może być stosowane również jako powłoka dekoracyjna.

Cynkowanie ogniowe sprawia, że ocynkowane przedmioty są bardzo wytrzymałe, a ich malowanie nie jest konieczne. Cynkowanie galwaniczne stosuje się w przypadku, kiedy zależy nam na walorach estetycznych. Powłoka cynku w tym procesie staje się bardzo równa i gładka. Produkt może zostać dodatkowo pomalowany.

Polecamy:
Księgowość w firmie – wszystko co warto wiedzieć
Transport, magazynowanie i dystrybucja alkoholu – profesjonalna firma logistyczna przybywa na ratunek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *