Czy faktoring się opłaca?

factoring-vs-collections1

Słyszałeś o tym pojęciu nie raz i coś nawet o nim czytałeś. Wszystkie informacje są jednak na tyle niejasne, że ciężko Ci jednoznacznie stwierdzić, czy tego rodzaju usługa jest odpowiednia dla Twojej firmy? Jeśli prowadzisz sprzedaż z odroczonym terminem płatności, a posiadasz niską płynność finansową i nie możesz zaciągać pożyczek lub kredytów (lub Twoje możliwości są bardzo ograniczone), być może faktoring będzie lekiem na wszystkie bolączki Twojej firmy. Chcesz się o tym przekonać?

Na czym polega faktoring?

Definicja faktoringu jest bardzo prosta, ponieważ wprowadza się on do wykupu nieprzeterminowanych wierzytelności z odroczonym terminem płatności, które powstałych ze sprzedaży towarów lub usług. Jeśli wdrażasz go w swoim przedsiębiorstwie natychmiast otrzymujesz finansowanie, które pozwoli Ci szybciej spłacać wszelkie zobowiązania, a w konsekwencji mieć większe pole manewru w negocjacjach z kontrahentami i odbiorcami. Faktoringowi bardzo często towarzyszą ułatwiające wiele spraw usługi dodatkowe, takie jak weryfikacja wiarygodność odbiorców, sprawdzanie ich wypłacalności, zarządzanie należnościami – dba o to, by należności spływały na czas, prowadzi rejestr faktur i ewidencję księgową płatności i odzyskiwanie przeterminowanych wierzytelności. Każda dobra firma faktoringowa, taka jak https://www.bibbyfinancialservices.pl/, jest dla swojego klienta doradcą, posiadającym niezbędną wiedzę prawniczą, czy o sytuacji na rynku i chętnie dzieli się nią wiedzą dzieli się ze swoim klientem.

Zalety faktoringu

Do oczywistych plusów zaliczyć można z całą pewnością płynność finansową, bezpieczeństwo transakcji i przyspieszenie rotacji należności. Co więcej podczas korzystania z faktoringu masz gwarancję uzyskania zapłaty i ograniczasz swojej firmie koszty administracyjne. Dzięki większym środkom pieniężnym możesz negocjować dodatkowe rabaty i poprawić obroty firmy bez angażowania własnych środków. Otrzymujesz także wspomniany już pakiet usług dodatkowych, które pomogą w dalszym rozwoju Twojej firmy.

Komu opłaca się faktoring?

Wyróżnić możemy trzy typy przedsiębiorców, na których faktoring jest wręcz stworzony. Po pierwsze można mówić o firmach, którym brak środków przeszkadza w rozwoju, a więc o przedsiębiorstwach oferujących produkty lub usługi, których sprzedaż tworzy dość wysoką marżę. W takim wypadku wzrost obrotu automatycznie przełoży się na wzrost zysków! Drugim przypadkiem są przedsiębiorstwa prowadzące transakcje, których wcześniejsza płatność skutkuje uzyskaniem znaczącego rabatu. Po trzecie zaś, faktoring (wbrew pozorom) stworzony jest dla małych firm, które często cierpią z powodu opóźnień płatności – nie posiadają one zaplecza i czasu by szczegółowo monitorować odbiorców, gdy ci spóźniają się oni z płatnościami. W takich wypadkach pomagają właśnie firmy faktoringowe, które wyręczają swoich klientów w sprawach, na które oni w kwestiach finansowych zwyczajnie nie mają czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *