Czy każdy może zostać wodzirejem? Rozmowa z Piotrem Nowakiem o jego nietypowym sposobie na zarobek

1

Praca wodzireja ma swoje wady i zalety, dlatego warto rozważyć, czy faktycznie jest to zajęcie dla nas. O różnych aspektach pracy wodzireja rozmawiamy z Piotrem Nowakiem, wodzirejem w wieloletnim doświadczeniem.

– Skąd pomysł, by wybrać taką, a nie inną drogę zawodową?

– Niemal od zawsze byłem tak zwaną duszą towarzystwa, już w szkole byłem delegowany do prowadzenia różnych oficjalnych uroczystości. Dobrze się w tej roli czułem, nie miałem żadnego stresu ani obaw przed wystąpieniami publicznymi, wszystko przychodziło mi dosyć łatwo. Doskonale czułem i czuję się wśród ludzi, a przy tym mam chyba wrodzoną umiejętność zachęcania ludzi do zabawy. To zaprocentowało. Z biegiem czasu coś, co było przyjemnością czy pewnego rodzaju hobby, stało się sposobem na życie i całkiem dobre zarobki.

– Jakie możliwości zawodowe ma wodzirej?

– Oczywiście, największą częścią mojej pracy są wesela. To bardzo dobry zarobek, gdzie w ciągu nocy można zarobić taką kwotę, na jaką inni musza pracować przez miesiąc. Prowadzenie wesel ma jednak swoje jasne i ciemne strony. Przede wszystkim, jest to związane z pracą w weekendy i z zarwanymi nocami. Wtedy, gdy inni mają wolne, ja jestem w pracy. Nie każde wesele jest też łatwe w prowadzeniu i zachęcaniu ludzi do zabawy. Wszystko zależy od towarzystwa. Dobry wodzirej musi umieć wyczuć ludzi i to, przy czym najchętniej będą się bawić. Jeśli towarzystwo nie jest zbyt skłonne do rozruszania się, może okazać się, że nawet najlepszy wodzirej nie będzie w stanie wyciągnąć ludzi zza stołów na parkiet. Takie sytuacje zdarzają się jednak niezwykle rzadko, najczęściej jednak ludzie dobrze się bawią przy moich propozycjach. Poza weselami jestem w stanie poprowadzić praktycznie każdą inną imprezę. Wszystko zależy od potrzeb zleceniodawców.

– Czy wodzirej musi mieć jakieś konkretne umiejętności i cechy charakteru?

– Oczywiście. Zauważmy, że nie ma czegoś takiego, jak kształcenie widzirejów. Uczymy się przede wszystkim w praktyce i na żywym organizmie. Im więcej imprez, tym większe mamy doświadczenie zawodowe. Wodzirej musi być osobą otwartą, z dużym poczuciem humoru, a także musi mieć umiejętności pewnego rodzaju przywódcze – trzeba pociągnąć za sobą tłum, co czasami bywa niezbyt łatwe. Dużą zaletą jest również umiejętność odczytywania potrzeb towarzystwa i proponowanie takich zabaw czy atrakcji, które będą dopasowane do potrzeb konkretnej grupy ludzi.

– W jaki sposób osoby, które poszukują wodzireja na imprezę, mogą sprawdzić, czy dana osoba spełni ich oczekiwania?

– W pracy wodzireja trudno mówić o jakimś portfolio czy CV, które może poświadczyć doświadczenie zawodowe. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z opinii innych osób, które faktycznie miały do czynienia z konkretnym wodzirejem. Warto szukać dobrych fachowców w internecie. Po wpisaniu w wyszukiwarkę wodzirej Warszawa, z pewnością wyskoczy sporo propozycji. Zanim jednak klient zdecyduje się na konkretną osobę, powinien nie tylko poznać opinie na jej temat, ale również osobiście skontaktować się, opowiedzieć o swoich potrzebach i zobaczyć, co wodzirej jest w stanie zaproponować. Już przy pierwszym kontakcie można wyczuć, czy ma się do czynienia z profesjonalistą, czy z początkującym amatorem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *