Czy pompa ciepła się opłaca?

Pompy ciepła są montowane w naszym kraju od ponad 15 lat. Niestety wiele osób nadal nie ma pewności, co do opłacalności tego rozwiązania w budynkach. Jest to system, który zdecydowanie podwyższa komfort życia w domu. Wybierając odpowiednie elementy systemu można stworzyć samowystarczalne źródło ciepła w budynku.

Czy pompy ciepła są efektywne w naszym klimacie?

Warto zaznaczyć, że europejski rynek ciepła jest bardzo zróżnicowany, dlatego można znaleźć odpowiednie urządzenia dla naszych preferencji. Pompy ciepła z reguły świetnie sobie radzą w klimacie umiarkowanym czy ciepłym. Tutaj bez problemu można zdecydować się na pompę ciepła, która wykorzystuje powietrze z otoczenia, ponieważ będzie ona pracować w stabilnych warunkach.

W innych przypadkach można zdecydować się na pompę wykorzystującą grunt lub wodę jako źródło dolne. W ten sposób ich temperatura będzie w miarę stała w sezonie grzewczym i pompa będzie mogła pracować w normalnych warunkach. Trzeba pamiętać o tym, że przy wybieraniu urządzenia musimy zwrócić uwagę na zakres pracy. Nie u wszystkich producentów jest on taki sam. Warto więc sprawdzić etykietę energetyczną oraz kartę produktu. Tam znajdziemy informacje o deklarowanej przez producenta mocy grzewczej.

https://www.youtube.com/watch?v=6vCmghu7NRg

Czy można instalować pompy ciepła tylko w nowych budynkach?

Pompa ciepła jest możliwa do zainstalowania także w starszych budynkach. Wiele osób obawia się, że taki system można montować tylko i wyłącznie z instalacją ogrzewania podłogowego. Można jednak dobrać odpowiednie grzejniki, dzięki czemu pompa ciepła nadal będzie skuteczna. W ten sposób można dopasować system do starego budownictwa. Oczywiście może to wiązać się z trochę wyższymi kosztami, jednak pompy ciepła charakteryzują się dużą oszczędnością przy ogrzewaniu budynku.

Jakie są koszty eksploatacji pompy ciepła?

Zależą one tak naprawdę od wielu czynników. Należą do nich między innymi zapotrzebowanie budynku na ciepło, parametry pracy instalacji oraz sposób jej użytkowania. Decydując się więc na taki system musi mieć to na uwadze, aby dobrać odpowiednią instalację do naszego budynku.

Wiele osób zastanawia się także jak wygląda sytuacja z awariami oraz serwisami pomp ciepła. Oczywiście odpowiednie dbanie o taki system sprawi, że awarie nie będą miały miejsca. Należy również nastawić się na coroczne serwisy, które będą mogły sprawdzić ewentualne niedociągnięcia w instalacji. W ten sposób będziemy mogli cieszyć się w pełni sprawną instalacją na wiele lat. Decydując się na pompę ciepła powinniśmy korzystać z ofert sprawdzonych producentów, którzy zapewniają gwarancję na lata. Dzięki temu jeśli cokolwiek się stanie, klient będzie mógł szybko i sprawnie naprawić usterkę. Jest to o tyle ważne, ponieważ coraz więcej klientów korzysta z pompy ciepła jako jedyne źródło energii cieplnej w domu. Sprawdź ofertę pomp ciepła na https://karino.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *