Czy SKOK-i są zagrożeniem dla banków?

Gdy po transformacji polskiej gospodarki zaczęły pojawiać się w naszym kraju Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe, chyba nikt nie zdawał sobie sprawy, że za kilkanaście lat będą one stanowiły taką siłę i będą skupiały ogromną ilość klientów. Bo chociaż ich historia jest bardzo długa i organizacje tego typu działają w wielu innych krajach, to jednakże w naszym kraju przez długi czas nie mogły one funkcjonować, więc spora część ludzi zupełnie o nich zapomniała. A dzisiaj, SKOK-i skupiają ponad 2.5 mln członków, co oznacza że ludzie ci nie skorzystali z usług bankowych, tylko postanowiły skorzystać z usług tych nowych instytucji.

Trochę historii

Historia SKOK-ów w Polsce jest bardzo długa i sięga końca XVIII wieku. Wtedy to aby ochronić się przed lichwiarzami, którzy żądali wysokich cen za pożyczki, ludzie zwłaszcza na terenach wiejskich, zaczęli tworzyć Kasy Pożyczkowe, gdzie pieniądze można było pożyczyć na dogodnych warunkach. Wraz z biegiem czasu, podobnych kas zaczęło powstawać coraz więcej, a ich członkami było coraz więcej osób. Ten rozwój został zatrzymany przez II wojnę światową i dopiero od 1992 roku notujemy ich ponowny rozwój.
SKOK-i proponują obecnie prawie taką samą ofertę jaką mają dla nas banki. Może z wyjątkiem kredytów, gdyż produkty te są wyłącznie zarezerwowane dla instytucji bankowych. Ale duża gama pożyczek, lokat, produktów ubezpieczeniowych, rachunki, lokaty są za to w pełni dostępne i ludzie korzystają z nich coraz częściej. Pokazują to zresztą statystyki, które mówią, że co roku liczba klientów SKOK stale się zwiększa. Ciągle powstają też nowe oddziały SKOK-ów, więc dostęp do ich placówek jest coraz lepszy.

SKOK a sektor bankowy

1 Można się więc zastanawiać, czy SKOK-i są zagrożeniem dla sektora bankowego. I wydaje się że tak i to nawet bardzo dużym. Albowiem po pierwsze oferują one prawie dokładnie takie same produkty, a zwykle są one nieco lepiej opłacalne od produktów w bankach. Ponadto, SKOK-i często posiadają dużo więcej placówek, szczególnie na obszarach wiejskich i mniejszych miasteczek. Dzięki temu ludność tam mieszkająca, nie musi korzystać już z banków, gdyż wszelkie sprawy finansowe może ona załatwić w SKOK-ach. Banki z całą pewnością muszą więc wziąć pod uwagę istnienie SKOK-ów i wszelkie swoje działania wykonywać z myślami o tych instytucjach.

 

Artykuł powstał dzięki serwisowi www.sosfinansowe.pl – Pieniądze, pożyczki, ubezpieczenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *