Czy szampon do włosów wystarczy, by utrzymać fryzurę w dobrej kondycji?

Szampon do włosów to bez wątpienia podstawowy kosmetyk, który towarzyszy nawet tym osobom, które nie poświęcają zbyt wiele uwagi pielęgnacji włosów. Szampon jest jednak konieczny, by dobrze je oczyszczać i przywracać im świeży wygląd. Niemniej możemy zauważyć, że półki w drogeriach wprost uginają się od produktów służących do dbania o naszą fryzurę. Czy można z nich całkowicie zrezygnować i idąc tropem minimalizmu, korzystać jedynie z szamponu?

Szampon do włosów – oczyszczanie i pielęgnacja w jednym

Niegdyś szampon do włosów miał tylko jedno zadanie: oczyszczać dokładnie włosy z sebum oraz z wszelkich innych zanieczyszczeń. Nadal jest to jego główna funkcja i właśnie w tym celu kupujemy ten kosmetyk. Nie da się jednak ukryć, że formuły produktów dostępnych obecnie na rynku są stale ulepszane, dzięki czemu coraz częściej pojawiają się w nich również składniki pielęgnujące.

Tym sposobem możemy liczyć nie tylko na to, że nasze włosy po umyciu będą świeże i lekkie. W zależności od zawartych w szamponie substancji, możemy uzyskać efekt wygładzenia, ułatwienia rozczesywania, wzmocnienia czy też ochrony koloru. Tym samym szampon do włosów stał się kosmetykiem wielofunkcyjnym, bez którego chyba nikt z nas nie wyobraża sobie życia. Zmieniły się też znacząco wymagania konsumentów, ponieważ oczekujemy określonych rezultatów po wysuszeniu kosmyków. Poszukujemy chociażby rozwiązania na odbicie włosów od nasady czy też zapobiegania rozdwajaniu się końcówek. Szampon do włosów doskonale się w to wpisuje, choć nie da się ukryć, że nadal potrzebuje on delikatnego wsparcia.

Podstawowa pielęgnacja włosów

Mimo że szampony do włosów w wielu przypadkach oczyszczają i pielęgnują jednocześnie, to jednak stosowanie ich solo może nie przynieść nam wymaganych efektów, szczególnie jeśli nasze włosy z natury są dość problematyczne. Jeśli brak im wigoru, są wyraźnie zniszczone lub przesuszone, będą potrzebowały czegoś więcej. Dlatego też do naszej rutyny pielęgnacyjnej warto włączyć dwa ponadczasowe kosmetyki: odżywkę oraz maskę.

Odżywki są zazwyczaj stosowane po każdym myciu, tuż po tym, jak oczyściliśmy włosy dzięki szamponowi. Dzięki zawartym w nich skoncentrowanym składnikom aktywnym możemy – jak sama nazwa na to wskazuje – dogłębnie odżywić nasze włosy, by przywrócić im blask i miękkość. Odżywki są dostępne w wielu wariantach dostosowanych do problemu, stąd znajdziemy produkty do włosów farbowanych, osłabionych, szorstkich, suchych itp. Jeśli obawiamy się, że odżywka nadmiernie obciąży naszą fryzurę, to wystarczy nie nakładać jej przy samej głowie, tylko rozpocząć aplikację od mniej więcej wysokości ucha.

Maska do włosów to z kolei znakomite uzupełnienie pielęgnacji. W tym przypadku stężenie składników aktywnych jest zdecydowanie wyższe, w związku z czym maski nie należy używać codziennie. Może ona posłużyć jako doraźna kuracja, np. raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od potrzeb. Jeśli będzie właściwie dobrana do typu naszych włosów, już wkrótce może się okazać, że nasze kosmyki prezentują się lepiej niż kiedykolwiek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *