Czym dokładnie są e-recepty i kto może z nich korzystać?

Jeszcze do niedawna posiadanie recepty wymagało pilnowania, żeby jej nie zgubić, zanim dotrzemy do apteki. Zdarzały się również problemy z odczytaniem zarówno samego leku, jak i jego dawkowania. Obecnie nie ma już tego problemu dzięki e-receptom. Można mieć receptę i wykupić leki bez posiadania jej papierowego odpowiednika.

Korzystanie z erecept jest w ostatnich latach powszechne – można je otrzymać u lekarza rodzinnego, a także w gabinetach lekarzy specjalistów, szpitalach i innych podmiotach, które mają uprawnienia do wystawiania tego rodzaju dokumentów. W ten sposób nie tylko wypiszemy sobie nowe leki, ale również przedłużymy te, które przyjmujemy na stałe. W tym przypadku nie ma konieczności wizyty lekarskiej – czasem wystarczy skorzystanie z teleporady.

Zalety e-recept

E-recepty mają całe mnóstwo zalet. Przede wszystkim, są bardzo wygodne w użytkowaniu. Jest to po prostu czterocyfrowy kod, który otrzymujemy smsem na telefon bądź mailem. Podczas realizacji recepty w aptece musimy podać jedynie ten kod, a następnie nasz numer PESEL. Nie ma konieczności posiadania papierowego wydruku recepty. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie zgubimy ani nie zniszczymy recepty. Nie musimy również wykupywać wszystkich leków, jakie są nam zapisane. Wszystko bowiem znajduje się na Internetowym Koncie Pacjenta, do którego mamy dostęp i gdzie możemy sprawdzić wszystkie zapisane nam e-recepty, a także ich prawidłowe dawkowanie. E-recepty niwelują również wszystkie błędy i pomyłki, które pojawiały się na tradycyjnych, papierowych receptach. Nie ma już obawy, że farmaceuta w wyniku problemów z odczytaniem recepty wyda inny lek lub poda nieprawidłowe dawkowanie. Recepty elektroniczne są więc wygodne, bezpieczne, a także bardzo proste do zrealizowania.

Recepty bez wychodzenia z domu

Dzięki e-receptom można uniknąć chodzenia do lekarza czy stania w długich kolejkach. To szczególnie wygodne w przypadku osób, które na stałe przyjmują leki i do lekarza chodzą wyłącznie po to, by je przedłużać. E-receptę można otrzymać z poziomu własnego domu – wystarczy zadzwonić do naszej przychodni, a także skorzystać z wielu portali, które oferują wypisywanie recept online na podstawie wywiadu i szczegółowych danych, jakie znajdują się na Internetowym Koncie Pacjenta. Bez względu na to, jakie leki na stałe przyjmujesz, możesz je wypisać w dowolnym miejscu, w którym przebywasz, nawet jeśli fizycznie do swojego lekarza masz kilkaset kilometrów. Z e-recepty może korzystać praktycznie każdy pacjent, który wypisuje sobie leki na dowolne choroby. Jedyne, co trzeba mieć, to numer telefonu, na który przychodzi czterocyfrowy kod. Z elektronicznymi dokumentami bez problemu radzą sobie nawet osoby starsze, które czasem miewają kłopoty z obsługą internetu – e-recepty są więc zdecydowanie wygodniejsze niż ich papierowe odpowiedniki.

Polecamy:
Chwilówki online – wszystko, co musisz wiedzieć na ich temat!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *