Czym jest projekt rewitalizacji i kto może go sporządzić?

Rewitalizacja terenów zielonych, parków czy pomników pomaga przywrócić im dawny wygląd, czynią zarazem swoistą atrakcją turystyczną. Niemniej jednak uprzednio należy opracować odpowiedni projekt, mając na uwadze przede wszystkim uwarunkowania prawne oraz ochronę zieleni czy dóbr kultury. Czym jest projekt rewitalizacji i kto może go przygotować?

Projekt rewitalizacji- co to takiego?

Rewitalizacja sama w sobie polega na przywróceniu terenom dawnego wyglądu, przy czym można je również delikatnie odświeżyć. Tymczasem sam projekt rewitalizacji to narzędzie planowania, koordynowania i integrowania działalności różnych podmiotów. Zawiera on podstawowe założenia tego, jak obiekt ma wyglądać po wykonaniu niezbędnych prac. Jednocześnie pełny projekt określa czas i miejsce ich realizacji oraz materiały, z których będą korzystać specjaliści. Rewitalizacji mogą podlegać:

  • tereny zielone,
  • parki zabytkowe,
  • parki krajobrazowe,
  • pomniki,
  • obiekty kultu religijnego.

Kto może przygotować projekt rewitalizacji?

Przygotowanie pełnego projektu rewitalizacji wiąże się z koniecznością uwzględniania uwarunkowań prawnych, historycznych czy związanych z ochroną środowiska naturalnego. Jest to zadanie, które wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia zawodowego. Na początek należy bowiem przeprowadzić dogłębną analizę, oceniając jednocześnie, które elementy muszą pozostać nietknięte. Sporządzenie projektu rewitalizacji wymaga też niemałej wyobraźni- co do zasady, teren po odnowieniu musi być przede wszystkim estetyczny oraz atrakcyjny pod względem turystycznym. Dlatego też projekt parku zabytkowego bądź innego terenu powinien wykonać doświadczony architekt krajobrazu. Warto pamiętać, że jego przygotowanie zajmuje zwykle sporo czasu- nie jest to zadanie, które można wykonać w kilka dni.

Dlaczego warto rewitalizować obiekty?

W niemal każdym mieście znajdują się obiekty, które są pomijane zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Nie zachęcają one wyglądem, a w niektórych przypadkach mogą stanowić dodatkowo niebezpieczeństwo. Dlatego też warto pomyśleć nad ich rewitalizacją, bez względu na to, czy właścicielem jest jednostka prywatna, czy publiczna. Rewitalizacja obiektów pozwala uczynić je użytecznymi, a jednocześnie sprawia, że doskonale wpisują się one w lokalny krajobraz. W kontekście rewitalizacji bardzo istotna jest również ochrona zabytków oraz dóbr naturalnych, aby nie uległy one dewastacji czy zniszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *