Deklaracja PIT 28, PIT 36 i PIT 37 – 3 najpopularniejsze formularze rocznych zeznań podatkowych

Podatnicy, którzy osiągają przychody w Polsce, są zobowiązani do rozliczenia się z nich z właściwym urzędem skarbowym. Zwykle dokonują tego na jednym z trzech najpopularniejszych formularzy podatkowych. Deklaracja PIT 28, PIT 36 lub PIT 37 – sprawdź, którą wybrać.

  1. Deklaracja PIT 28
  2. Formularz PIT 36
  3. Zeznanie PIT 37
  4. PIT online czy w wersji papierowej?

Sposób opodatkowania dochodów oraz ich źródło determinują wybór odpowiedniej deklaracji. Niejednokrotnie zdarza się, że podatnik składa więcej niż jedno zeznanie podatkowe – taka sytuacja ma miejsce w przypadku, w którym osiąga dochody z różnych źródeł i są one opodatkowane według dwóch różnych schematów podatkowych.

Deklaracja PIT 28

Jednym z podstawowych, a jednocześnie najczęściej wybieranych formularzy podatkowych, jest deklaracja PIT 28. Do jej sporządzenia są zobowiązani podatnicy, którzy opodatkowują swoje dochody zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych. W tej grupie znajdują się nie tylko przedsiębiorcy, ale równie osoby prywatne, trudniące się m.in. najmem nieruchomości. Deklaracja PIT 28 może być złożona w formie papierowej lub online od 15 do 28 lutego każdego roku za rok poprzedni, a jeśli 28 lutego przypada w dzień wolny od pracy, to datą graniczną jest przypadający po nim kolejny dzień roboczy.

Formularz PIT 36

Podatnicy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i jako formę opodatkowania wybrali podatek progresywny, nazywany również popularnie skalą podatkową, rozliczają swoje dochody na formularzu PIT 36. Ta deklaracja pozwala nie tylko na rozliczenie dochodów firmowych, ale również osiąganych m.in. z tytułu umowy o pracę, umowy o dzieło lub zasiłku. PIT 36 wybiorą również podatnicy otrzymujący dochody z zagranicy lub ci, którzy zajmują się najmem nieruchomości opodatkowanym według zasad podatku progresywnego. Deklarację na tym druku należy złożyć do końca kwietnia każdego roku za rok poprzedni.

pit 28

Zeznanie PIT 37

Deklaracja PIT 37 jest doskonale znana każdemu podatnikowi, który osiąga dochody z tytułu umowy o pracę, zlecenia lub o dzieło. Jednocześnie dochody te powinny być osiągnięte na terytorium Polski i podlegać opodatkowaniu według zasad skali podatkowej. Grupa podatników zobowiązanych do złożenia tego zeznania podatkowego obejmuje pracowników etatowych, zleceniobiorców i dziełobiorców, a ogólniej mówiąc, podatników, którzy otrzymują wynagrodzenie lub inny rodzaj dochodu od płatnika zobligowanego do wystawienia imiennej informacji o wysokości osiągniętego dochodu za cały rok podatkowy. Z grupy tej wyłączeni są m.in. przedsiębiorcy, osoby nie odliczające minimalnego podatku dochodowego oraz nie obniżające dochodów o straty z lat ubiegłych. PIT 37, podobnie jak PIT 36, należy złożyć do US do końca kwietnia każdego roku za rok poprzedni.

PIT online czy w wersji papierowej?

W związku z informatyzacją polskich urzędów, już od kilku lat podatnicy mają możliwość złożenia PIT online. To bardzo wygodna opcja, ponieważ nie tylko nie trzeba wychodzić z domu i stać w kolejce w urzędzie skarbowym, ale również można skorzystać z prawa do szybszego zwrotu nadwyżki podatku. Najpopularniejsze deklaracje można szybko przygotować w programie e-PIT i od razu wysłać je do fiskusa. Praktyczny i intuicyjny w obsłudze kreator pomoże w przygotowaniu deklaracji, podpowie gdzie należy wpisać poszczególne wartości raz sam dokona obliczeń i uzupełni deklarację. Gotowe zeznanie podatkowe można wysłać, podpisując je kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub wysokością przychodu za ostatni zamknięty rok podatkowy.

 

Polecamy:
Kompleksowe rozliczenie PIT przez Internet za 2020 rok

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *