Dla kogo jest kurs CNC? Jakie są wymagania?

cnc-2528716_960_720

Branża produkcyjna poszukuje specjalistów potrafiących obsługiwać oraz programować obrabiarki CNC. Zapotrzebowanie na precyzyjnie docięte elementy jest coraz większe, pracy do wykonania przybywa, a projekty czekają na ich realizację. Warto pomyśleć o karierze związanej z obróbką skrawaniem numerycznym, ponieważ są to pewne i dobrze płatne stanowiska.

Maszyny sterowane numerycznie mimo swojej dużej wydajności i samowystarczalności w pracy wymagają obsługi wykwalifikowanego pracownika. To on decyduje o tym, jakie parametry wprowadzić, dokonuje okresowych przeglądów i czuwa nad jakością wytwarzanych elementów. Należy porównać je z dostarczonym do zamówienia rysunkiem technicznym i skorygować w porę ewentualne błędy bądź nierówności.

Dla kogo jest kurs CNC?

Kurs operatora CNC skierowany jest do każdej otwartej osoby, chcącej nauczyć się technologii obróbki skrawaniem sterowanej numerycznie, programowania maszyn oraz ich obsługi. Aby przystąpić do kursu, nie potrzeba wykształcenia wyższego ani ukończonej szkoły technicznej o danym kierunku. Wystarczy ogólna wiedza techniczna oraz chęć do nauki. Kurs operatora CNC prowadzony jest od podstaw, dlatego niezależnie od wiedzy dotyczącej rysunku technicznego, układu współrzędnych czy twardości materiałów można do niego przystąpić. Program skonstruowany jest tak, aby kompleksowo przygotować do pracy na danym stanowisku. Oznacza to, że podczas 40-godzinnej części wykładowej przedstawiane są niezbędne podstawy pozwalające na efektywną obsługę obrabiarek CNC.

Część praktyczna również obejmuje 40 godzin zajęć, podczas których kładzie się nacisk na umiejętności radzenia sobie z zaprogramowaniem maszyny CNC oraz kontrolą nad jej pracą i jakością wytwarzanych elementów. Szkolenia CNC dedykowane są osobom, które dopiero po raz pierwszy spotykają się z obróbką skrawaniem, jak i obecnych pracowników chcących podnieść kwalifikacje.

Cechy operatora CNC

Dobry operator CNC jest skrupulatny, skoncentrowany i skupiony na wykonywaniu danej czynności. Na stanowisku pracy należy obserwować kulturę pracy maszyny oraz jakość elementów. Wśród operatorów oraz programistów CNC okazują się samodzielność, rzetelność, cierpliwość i odpowiedzialność za piastowane stanowisko. Tacy pracownicy bardzo szybko stają się specjalistami w swojej dziedzinie i awansują na wyższe, lepiej wynagradzane stanowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *