Dla kogo praca w Bielsku-Białej?

Gruppe mit vielen verschiedenen Berufen als Jobcenter Werbung

Bezrobocie w Bielsku-Białej spada. Wynikiem poniżej 3% nie może się poszczycić każde miasto w Polsce. Ofert pracy nie brakuje. Jednak, czy rzeczywiście dla każdego przewidziany jest wakat? Okazuje się, że problem tkwi w zawodzie wyuczonym lub tym, w którym mamy doświadczenie.

Problem polega na tym, że każdy region w Polsce charakteryzuje się grupą zawodów, na które jest obecnie zapotrzebowanie na rynku pracy, oraz taką, gdzie znalezienie zatrudnienia jest wybitnie trudne. Nadwyżki zawodowe i deficyty obrazuje Barometr Zawodów dla każdego miasta i powiatu w kraju. W zależności od regionu widać wyraźnie, kto może czuć się bezpieczny na rynku pracy, a kto powinien pomyśleć o zmianie zawodu lub branży.

W Bielsku-Białej na brak pracy nie powinni narzekać w szczególności przedstawiciele takich zawodów jak: administratorzy stron internetowych, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, cieśle i stolarze budowlani, cukiernicy, dekarze i blacharze budowlani, elektromechanicy i elektromonterzy, fryzjerzy, górnicy i operatorzy maszyn i urządzeń wydobywczych, kamieniarze, kelnerzy i barmani, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierownicy budowy, kosmetyczki, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, kucharze, lekarze, magazynierzy, masarze i przetwórcy ryb, mechanicy maszyn i urządzeń, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, nauczyciele szkół specjalnych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, opiekunowie osób starszych lub niepełnosprawnych, piekarze, pielęgniarki i położne, pomoce kuchenne, pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy ochrony fizycznej, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, przedstawiciele handlowi, samodzielni księgowi, spawacze, specjaliści ds. finansowych, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, sprzątaczki i pokojowe, sprzedawcy i kasjerzy, szefowie kuchni, ślusarze, technicy elektrycy, technicy mechanicy, zaopatrzeniowcy i dostawcy.

Po drugiej stronie zawodowej znajduje się także grupa, która może mieć problem ze znalezieniem pracy. Nie jest ona tak liczna, jak wymieniona powyżej. Niemniej jednak ci, którzy w niej znajdują, będą mieli większe problemy, aby znaleźć zatrudnienie. Są to przedstawiciele takich zawodów jak: architekt krajobrazu, bibliotekoznawca, bibliotekarz i specjalista informacji naukowej, filozof, historyk, politolog i kulturoznawca, geodeta i kartograf, gospodarz obiektów, portier, woźny i dozorca, inżynier inżynierii środowiska, kierowca samochodów osobowych, plastyk, dekorator wnętrz i konserwator zabytków, ratownicy medyczni, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych.

Artykuł opracowany przez portal z informacjami o rynku pracy w Bielsku-Białej i okolicach Praca-Bielsko.net

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *