Dlaczego warto inwestować w rozwój pracowników?

Z roku na rok w Polsce oferowanych jest coraz więcej szkoleń i kursów. Niektóre z nich mają bardzo atrakcyjną oprawę: prowadzone są w ciekawych, turystycznych miejscowościach (np. w górach lub nad morzem), często w trakcie szkoleń organizator zapewnia pełny catering, posiłki, napoje zimne i gorące, a szkolenie uzupełniają ciekawe wieczory integracyjne. 

Wielu pracodawców uważa, że wysłanie pracownika na szkolenia otwarte to forma dodatkowej gratyfikacji, niekoniecznie potrzebna do dalszego rozwoju firmy, a wpływająca na bieżące koszty prowadzenia firmy. Tymczasem jest to wyjątkowo błędne myślenie. Istnieją co najmniej kilka powodów dla których warto wysyłać pracowników na szkolenia:

• Szkolenia poszerzają wiedzę i umiejętności. W bardzo wielu zawodach są nie tyle przywilejem, co koniecznością. Nie tylko dostarczają nowych wiadomości, aktualizują wiedzę bieżącą, ale często wdrażają w praktyczne umiejętności. Nie dość na tym, udział w szkoleniach pozwala na pozyskanie zupełnie innych, dodatkowych umiejętności. Przeszkolenie księgowej w zakresie kadr może w małej firmie rozwiązać problem zastępstw pracowników.

• Szkolenia poprawiają wyniki firmy. Jest to bardzo proste – dobrze wyszkolony pracownik popełnia mniej błędów, a jeśli się pomyli łatwiej znajduje rozwiązanie. W trakcie szkolenia pozyskuje nie tylko określoną wiedzę, ale też wskazuje się mu miejsca, gdzie może dalej wiedzę uzupełniać (choćby w postaci wydawnictw). Wyszkoleni, profesjonalni pracownicy, wpływają na budowę wizerunku firmy, odbieranej jako profesjonalna.

• Szkolenia wpływają na innowacyjność i kreatywność. Żyjemy w świecie, w którym zmiany są na porządku dziennym. Co chwila pojawiają się nowinki technologiczne, ale równie często zmienia się nasze prawo, przepisy skarbowe i wiedza społeczna. Rozwój tego świata wymaga nowych inicjatyw, pomysłów i rozwiązań. Gruntowna wiedza w jakiejś dziedzinie wpływa na rozwój innowacyjności, zmusza do poszukiwania nowych rozwiązań, kreuje dynamikę zmiany. Lepsi fachowcy to nowe rozwiązania i kreatywne pomysły.

• Szkolenia integrują załogę. Wspólne spotkania, wymiana informacji, wyjazdy, wpływają na integracje zespołu. Pozwala to na zbudowanie pozytywnych relacji pomiędzy pracownikami, a to z kolei jest bardzo korzystne dla pracodawcy. Pracownik utożsamiający się z firmą jest nie tylko bardziej efektywny, ale też lojalny. Trudniej skusić go konkurencji, a w przypadku trudności ekonomicznych chętniej zgodzi się na zmianę warunków zatrudnienia.

Stworzenie planu szkoleń dostosowanego do wymogów firmy w perspektywie długofalowej może rozwiązywać wiele problemów kadrowych. Zamiast zwalniać pracowników i tracić czas na poszukiwanie nowych można ich odpowiednio przebranżowić. Szkolenia budują dobrą markę firmy i pracodawcy, jako tego, który dba by zatrudniać profesjonalistów.

Sprawdź propozycję szkoleń dla swojej firmy na https://witalni.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *