Dlaczego warto uczyć się języków obcych? Zobacz ile możesz zyskać

XXI wiek przyniósł nam wiele ciekawych zmian. Nie tylko błyskawiczny rozwój nowych technologii, szybsze samochody i komputery, fantastyczne osiągnięcia medycyny, ale także ogromną różnorodność kulturową – coraz częściej podróżujemy w najodleglejsze zakątki świata i pracujemy dla zagranicznych firm, a na ulicach naszych miast spotykamy tysiące zagranicznych turystów oraz osób.

Sytuacja ta rodzi oczywiście konieczność nauki języków obcych. Ale umiejętności porozumiewania się w języku angielskim, francuskim, niemieckim czy norweskim nie potrzebujemy wyłącznie po to, by móc przeprowadzić towarzyską pogawędkę z turystą pytającym o drogę. Dlaczego warto uczyć się języków obcych? Oto kilka z wielu powodów.

słownik

Czy warto uczyć się języków obcych? Studia i praca za granicą

Zagraniczne kraje oferują nam wspaniałe szkoły i uczelnie oraz atrakcyjne możliwości podjęcia pracy. Z pewnością jest to jeden z najważniejszych powodów, dla których warto podjąć wysiłek nauki języków obcych – umiejętność posługiwania się językiem kraju, do którego wyjeżdżamy, daje nam już na starcie znacznie większe szanse na sukces. Natomiast jeśli nie potrafimy powiedzieć w nim nic, to początki będą bardzo trudne. W przypadku studentów i pracowników rozpoczynanie kariery i równoczesna nauka języka to ogromne obciążenie, z którym niewiele osób jest w stanie sobie poradzić.

A start możemy sobie przecież ułatwić, wybierając się w podróż już uzbrojeni w umiejętność porozumiewania się z miejscową ludnością. Wtedy bez problemu zrozumiemy treść wykładu, zapytamy o niezrozumiałe zagadnienia, przeczytamy artykuły branżowe, bez przeszkód omówimy z pracodawcą czy współpracownikami kwestie zawodowe i zdobywać wszelkie przydatne nam informacje. Nie zaczynamy od zera, a to ogromny komfort.

Zdobądź lepsze warunki zatrudnienia w Polsce 

Ale nawet jeśli nie zamierzasz opuszczać kraju ojczystego, znajomość języka obcego pozwoli Ci osiągnąć więcej na polu zawodowym. W Polsce wciąż rośnie ilość firm zagranicznych oraz świadczących usługi dla klientów z całego świata. A to oznacza, że jeśli marzy Ci się dobrze płatna praca, przyda Ci się znajomość języków obcych. Jakich? Z pewnością warto zacząć od języka angielskiego, ale im więcej ich znasz – tym większą masz szansę na ciekawe zatrudnienie.

Niezależnie od tego, jak wspaniałym specjalistą w swojej dziedzinie jesteś, warto uczyć się języków. Jeśli bowiem potencjalny pracodawca będzie miał do wyboru dwóch kandydatów o takich samych kwalifikacjach zawodowych, z których jeden zna wyłącznie język ojczysty, a drugi biegle porozumiewa się także w innych – jego wybór będzie oczywisty.

Jeśli więc szukasz pracy lub planujesz zmienić obecną na lepszą – zacznij się uczyć. Jak szybko nauczyć się języka? Nie musisz zapisywać się na kurs języka angielskiego czy innego, możesz uczyć się samodzielnie. Wystarczy, że kupisz kilka dobrych książek do nauki języka – te obecnie oferowane przez wydawnictwa językowe są skutecznym narzędziem, które pozwoli samodzielnie opanować płynną i poprawną komunikację w wybranym języku. Warto także korzystać z darmowych materiałów dostępnych w internecie. Pamiętaj, że nauka nie wymaga wiele wysiłku, lecz z pewnością dyscypliny i regularnych ćwiczeń.

Poznawaj cały świat bez przeszkód 

Marzysz o wspaniałych podróżach w najdalsze zakątki świata? Pragniesz poznać nowe kultury i nowych ludzi? Jesteś wciąż głodny nowych fantastycznych wrażeń? Wszystkie te potrzeby możesz bez przeszkód zaspokoić, pod warunkiem jednak, że nauczysz się porozumiewać w językach obcych. Tylko dzięki temu będziesz mógł nie tylko podziwiać piękne krajobrazy, ale także świadomie nawiązać kontakt z ludźmi i lepiej poznawać specyfikę, kulturę i historię miejsca, w którym się znajdziesz. Zyskasz więc możliwość doznania wrażeń niedostępnych dla przeciętnego turysty.

Co równie istotne, możesz zorganizować swój wyjazd sam. Znając język obcy, na przykład język angielski, samodzielnie zarezerwujesz sobie dojazd w wybrane miejsca, znajdziesz miejsce w hotelu i dowiesz gdzie warto być i co zobaczyć. Nie musisz pozostawać na łasce i niełasce organizatora podróży czy rezydenta. To pomoże Ci także znacząco obniżyć koszty wyjazdu.

Nawiązuj znajomości i przyjaźnie z ludźmi z całego świata 

W dzisiejszych czasach możemy bez najmniejszych przeszkód poznawać ludzi z całego świata, nawet jeśli nie podróżujemy. Ułatwiają nam to oczywiście portale społecznościowe takie jak Facebook, z których korzysta praktycznie większość ludności świata – dzieci i dorośli. Ale znajomości z osobami z zagranicy są możliwe oczywiście tylko wtedy, gdy nauczysz się mówić językiem obcym w stopniu przynajmniej komunikatywnym – to przełamuje barierę. Możesz wówczas nawiązywać znajomości, a nawet prawdziwe przyjaźnie, które z pewnością znacznie poszerzą Twoje horyzonty, wiedzę o świecie, różnorodnych kulturach i zwyczajach.

Nauka języków obcych stymuluje Twój mózg 

Warto uczyć się języków obcych także z punktu widzenia rozwoju mózgu. Od lat już wiemy, że nauka nowych słów i połączeń wyrazowych jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów na rozszerzenie możliwości intelektualnych. A im więcej ich znasz, tym łatwiej jest przyswajać nowe. Nauka więc tylko na początku wydaje się być trudna i żmudna. Po pewnym czasie staje się łatwa i przyjemna.

To jednak nie koniec korzyści, jakie możesz mieć dzięki nauce języków obcych. Badania wyraźnie wykazują, że osoby władające biegle językami obcymi, są bardziej kreatywne, efektywniej i szybciej rozwiązują problemy, mają większą łatwość podejmowania decyzji i lepiej radzą sobie w świecie wciąż podlegającym zmianom.

Nauka języków obcych może także opóźnić wystąpienie objawów choroby Alzheimera, pomaga bowiem w tworzenu się nowych połączeń między komórkami nerwowymi w mózgu. To bardzo ważna informacja dla osób obciążonych ryzykiem wystąpienia tej choroby i takich, które już zaobserwowały u siebie lub kogoś ze swoich bliskich pierwsze jej symptomy.

Poprawiasz swoją pamięć i koncentrację

Nauka języka obcego ma potężny wpływ na Twoje możliwości koncentracji i zapamiętywania nowych informacji, które pozwolą Ci efektywniej zdobywać także inne umiejętności oraz lepiej radzić sobie w życiu codziennym i lepiej skoncentrować się na osiągnięciu zamierzonego celu. Zauważysz szybką poprawę pamięci krótko – i długotrwałej oraz możliwość efektywnego przyswajania nowej wiedzy – pamięć jest bowiem jak mięsień, należy ją ćwiczyć, aby cieszyć się jej doskonałą sprawnością. W innym wypadku zacznie szwankować.

Ucząc się spalasz kalorie i dbasz o sylwetkę 

“Siedzenie” nad podręcznikami nie doprowadzi Cię to otyłości – jest wręcz przeciwnie! Nasze mózgi, poddane wysiłkowi potrzebują dużej ilości energii, a więc spalają kalorie. Dzięki temu w czasie nauki języków obcych dbasz o swoją sylwetkę.  

Poznaj i doceń światowy dorobek kulturowy

Najpiękniejsze dzieła literackie, poezja, muzyka i filmy – zwykle powstały w językach innych niż polski. I choć możemy poznawać je dzięki polskim przekładom, to jednak największe wrażenie robią, jeśli czytamy je lub oglądamy w oryginalnej wersji językowej. Tylko taki sposób odbioru pozwala na doświadczenie ich w pełnym znaczeniu, ze wszystkimi niuansami i zawiłościami.

Dzięki umiejętności porozumiewania się w obcym języku pełniej doświadczysz także wrażeń, jakie oferują koncerty muzyczne. Tutaj ważna jest bowiem nie tylko sama muzyka, ale także interakcja z artystami – jeśli będziesz mógł zrozumieć słowa, które kierują do publiczności, wydarzenie takie stanie się dla Ciebie jeszcze bardziej satysfakcjonujące.

Czy warto uczyć się języków obcych? Oczywiście, że tak – znając języki obce możesz wiele zyskać. Nie tylko w kwestii rozwoju zawodowego, ale także osobistego. Świat stanie się dla Ciebie bardziej zrozumiały, a nawiązywanie relacji z ludźmi – prostsze. Dzięki umiejętności porozumiewania się w języku obcym poznasz inne kraje i kultury, poprawisz pamięć i spalisz nadmiar kalorii, a Twoja kariera wreszcie ruszy z miejsca. Ćwicz więc regularnie i rozpocznij naukę jak najszybciej.

Kursy językowe Avalon pomogą w nauce języka obcego sprawdź ofertę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *