Dostosować, dostroić, naprawić – czyli jak znaleźć dobry instrument i lutnika?

W zależności od poziomu umiejętności, są rzeczy, które możesz zrobić, aby naprawić gitarę, inne rzeczy, na które powinieneś przynajmniej uważać, i prawdopodobnie jeszcze więcej rzeczy, których nie powinieneś dotykać – jeśli nie jesteś bardzo zaznajomiony z tym, jak to działa.

W takich chwilach jesteś zmuszony zabrać swój ulubiony instrument – do którego prawdopodobnie jesteś dość przywiązany – w świat, aby jakiś facet, którego nawet nie znasz, dostosował go, dostroił i naprawił. To jest straszne! Nawet najbardziej utalentowany lutnik może popełnić błąd i dla każdego gitarzysty jest to dość stresujące, gdy wręcza swoje dziecko i czeka kilka dni lub tydzień, aby zobaczyć, jaki będzie wynik. Więc niezmiernie ważne jest znalezienie solidnego serwisu do pracy z gitarami.

Musisz znaleźć kogoś, kto to naprawdę potrafi!

To wszystko. Tak czy inaczej, musisz szukać wskazówek, że dba o to, co robi – nie tylko pakuje i taguje gitarę, żeby mógł dostać pieniądze. Taki serwis gitar to prawdziwy skarb.

Oto kilka wskazówek, których należy szukać.

Pomyśl o swoim “naprawiaczu gitar” i zadaj sobie następujące pytania:

  • Czy poświęca czas na Ciebie i Twoją gitarę, aby upewnić się, że rozumie problemy?
  • Czy czujesz się pośpieszany?
  • Czy poświęca czas na wyjaśnienie, co zamierza zrobić – lub co jest potrzebne?
  • Czy robi dla ciebie dodatkowe rzeczy, takie jak spiłowanie końcówek kilku postrzępionych progów?
  • Czy ma dobre referencje?
  • Czy znasz kogoś, kto korzystał z jego usług?

Wszystkie te rzeczy wskazują ci, że interesuje go to, co robi i gdyby trzeba było wybrać jedną cechę, to właśnie tej przede wszystkim warto się trzymać. Jeśli naprawdę dba o to, co robi, poświęca czas na edukację, podejmie dobre decyzje i zajmie się twoją gitarą tak, jak sobie tego życzysz.

Musisz jednak pamiętać – lutnik to nie cudotwórca, a wszystko zaczyna się od dobrej gitary

Jest to oczywiście bardzo subiektywny temat, ale jest kilka rzeczy do przemyślenia. Dzisiejsze nowoczesne techniki produkcji sprawiają, że kontrola jakości nigdy nie była tak dobra. Bardzo łatwo jest kupić dobrej jakości instrument godny koncertu za przyzowoitą cenę, więc co sprawia, że jest dobry?

Być może najważniejsze kwestie związane z jakością koncentrują się na akcji i intonacji – wszystkie aspekty „interfejsu ręka-instrument”. Gitara musi dobrze „leżeć”, grać czysto na całej płycie progowej i dobrze się nastroić. W większości są to kwestie związane z konfiguracją, co oznacza, że można to dostosować do indywidualnego gitarzysty. Z łatwością zrobi to kompetentny lutnik. Właściwie możesz to zrobić też sam, ale możesz chcieć ćwiczyć na słabszych gitarach, dopóki nie poczujesz się zdolny do tego, by pokazywać swoje umiejętności na tej perełce, którą znalazłeś.

Inne kwestie związane z jakością to rozmiar korpusu i materiał. Przy tych wszystkich odmianach gitar do wyboru warto się nie spieszyć i wypróbować wiele różnych gitar, które pasują do Twojego stylu i preferencji. W sumie przy tych wszystkich preferencjach może warto poświęcić trochę czasu na zakup wielu gitar!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *