Działalnosc gospodarcza wykonywana w domu a wydatki na ogrzewanie

8014079_l

Osoby, które decydują się na prowadzenie firmy w swoim miejscu zamieszkania, muszą samodzielnie zadbać o zapewnienie pełnego komfortu pracy, zwłaszcza gdy zatrudniają cały zespół. Bardzo istotne jest właściwe ogrzewanie, szczególnie w najzimniejszych miesiącach roku. Jego wybór zależy od wielu czynników, m.in. wysokości dysponowanego budżetu, liczby metrów kwadratowych gospodarstwa domowego czy wpływu na środowisko atmosferyczne.

Jaki rodzaj ogrzewania wybrać?

Od lat Polacy korzystają z tradycyjnych pieców węglowych. Pozwalają one na utrzymanie ciepła w możliwie najtańszy sposób, ponieważ ten surowiec jest nie tylko przystępny cenowo, ale również szeroko dostępny. Musimy jednak mieć świadomość zanieczyszczania środowiska oraz regularnego odrywania się od obowiązków z konieczności dokładania opału oraz sprawdzania urządzenia.

Tego typu problemy ominą nas w przypadku wyboru ogrzewania gazowego. Jest ono równie skuteczne, umożliwia znacznie łatwiejszą i mniej czasochłonną obsługę, lecz wiąże się z ponoszeniem wyższych kosztów. Sam zakup kotła to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, a ceny eksploatacji też nie należą do najniższych.

Lepiej prosperujące firmy, których właściciele przykładają ogromną wagę do ekologicznego trybu życia, z pewnością zainteresują się piecami na ekogroszek. Produkt ten jest bardzo ekonomiczny i wygodny w obsłudze, ale zarazem bardzo kosztowny, szczególnie jeśli kupuje się go w wersji paczkowanej. Podobnie jak kocioł węglowy, wymaga osobnego miejsca do składowania. To rozwiązanie dobrze sprawdza się w gospodarstwach o większej powierzchni.

Ostatnio chwalonym systemem jest ogrzewanie elektryczne (np. kominki elektryczne). Uchodzi ono za jedno z najdroższych, lecz korzystanie z urządzeń umożliwiających akumulację ciepła i zasilanie go wyłącznie w czasie obowiązywania tańszej taryfy, pozwoli obniżyć miesięczne koszty. Takie grzejniki są dość drogie, jednak zapewniają spore oszczędności.

Jakie można wyróżnić plusy i minusy takiego rozwiązania?

W ciągu dnia nasz dom musi służyć jako biuro, jednak po godzinach pracy nadal będziemy w nim przebywać i spędzać czas z rodziną. Do tego również jest niezbędne ogrzewanie, ale w takiej sytuacji zapłacimy za nie tylko raz. Gdybyśmy prowadzili firmę poza miejscem zamieszkania, musielibyśmy zadbać o dostarczanie ciepła zarówno w domu, jak i w budynku naszego przedsiębiorstwa. Kwestia oszczędności jest zdecydowanie najmocniejszą stroną tego rozwiązania. Pozwoli nam odłożyć nawet kilkaset złotych miesięcznie i przeznaczyć je na zupełnie inne cele.

Jeżeli członkowie zespołu pracowniczego muszą codziennie przychodzić do naszego domu, również powinni zabrać głos w sprawie wyboru najodpowiedniejszego według nich sposobu ogrzewania. Ich wizja może jednak różnić się od naszych wyobrażeń. Trzeba też liczyć się z ograniczoną przestrzenią miejsca zamieszkania. Może okazać się, że biuro zostanie stworzone kosztem innego pomieszczenia, np. składu na węgiel, jeśli wskażemy ten model ogrzewania. Wobec braku alternatywnego rozwiązania, należy uwzględnić mniej wymagające, ale za to droższe warianty, jak np. kotły gazowe.

1 Komentarz

  1. Jacek Nowak pisze:

    Od siebie dodałbym jeszcze, że można siedzieć w dwóch swetrach w domu i nie ponosić kosztów ogrzewania w ogóle 🙂 Ale to taki żart oczywiście. Tak przy okazji w serwisie ekologicznym http://eco-news.pl/ też jest sporo pomysłów na oszczędzanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *