Dziedziny informatyki i najpopularniejsze zawody związane z informatyką

[artykuł sponsorowany]

Wielu osobom – zwłaszcza obecnie – informatyka kojarzy się jedynie z programowaniem. W rzeczywistości jednak informatyka to nauka, w której można wyróżnić mnóstwo dziedzin. Które z nich można uznać za najbardziej interesujące? Jakie zawody mogą wykonywać osoby, które wiążą swoją przyszłość z branżą IT?

Najpopularniejsze dziedziny informatyki

Oprócz programowania (w tym: języków programowania) do dziedzin informatyki zalicza się również m.in.: sieci komputerowe i komunikację, administrację sieciową, architekturę procesów, symulację komputerową, systemy baz danych, inżynierię oprogramowania, systemy operacyjne czy grafikę komputerową. Nie można też zapominać o szybko rozwijających się badaniach nad sztuczną inteligencją czy wąskich specjalizacjach, takich jak cyberbezpieczeństwo, data science czy webmastering. To pokazuje najlepiej, że dziedzin informatyki jest naprawdę mnóstwo, co jest świetną wiadomością dla osób, które rozważają karierę w branży IT. Dzięki temu nie muszą ograniczać się jedynie do nauki programowania – mogą wybrać specjalizację, która faktycznie ich zainteresuje.

Gdzie studiować informatykę i jakie specjalności mogą być strzałem w dziesiątkę?

Jedną z uczelni umożliwiających podjęcie studiów informatycznych jest Dolnośląska Szkoła Wyższa. Wśród dostępnych specjalności na kierunku informatyka na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW są m.in. E-commerce Developer, inżynier aplikacji i systemów chmurowych, inżynier aplikacji i systemów mobilnych, inżynier systemów i sieci komputerowych, programowanie gier komputerowych czy projektowanie systemów informatycznych i analiza danych. Tym samym specjalność dla siebie znajdą nie tylko osoby zainteresowane stricte programowaniem.

Na uwagę zasługują zwłaszcza specjalność E-commerce Developer (ze względu na szybki rozwój branży e-commerce i wysoki popyt na usługi specjalistów potrafiących stawiać i obsługiwać sklepy internetowe) czy inżynier aplikacji i systemów chmurowych (coraz więcej rozwiązań wdrażanych jest właśnie w chmurach).

Jeśli chodzi o studia na Uniwesytecie Śląskim DSW Wrocław, warto zresztą podkreślić, że studenci zdobywają przede wszystkim umiejętności praktyczne, pozwalające im na swobodny start w branży IT. Na zajęciach uczą się m.in. programowania w popularnych językach, zarządzania systemami i bazami danych, projektowania aplikacji czy testowania programów. Oprócz tego poznają też najpopularniejsze rozwiązania systemów i sieci obliczeniowych czy metodyki zarządzania projektami informatycznymi. Dzięki temu będą też przygotowani do swojej pierwszej pracy w branży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *