W dobie szybko rozwijających się technologii można obserwować wiele zmian również w funkcjonowaniu opieki zdrowotnej. Teleporady, konsultacje online, czy e-recepty to rozwiązania, które już dziś zyskują popularność. Zobacz, jak z nich skorzystać!
Dostęp do opieki zdrowotnej jeszcze nigdy nie był tak wygodny, jak dziś. Wiele chorób można leczyć bez konieczności osobistego spotkania z lekarzem. Pomocnym rozwiązaniem może być także e-recepta, którą można otrzymać niemal natychmiast i w każdym miejscu. Na jakich zasadach wystawiane są e-recepty i jak oceniany jest ten sposób przepisywania leków?
Czym jest e-recepta?
W ostatnim czasie ilość papierowych recept wystawianych przez lekarzy bardzo zmalała. Dużo popularniejszym rozwiązaniem, z którego korzysta zdecydowana większość specjalistów, jest recepta w formie elektronicznej. Stanowi ona odpowiednik tradycyjnych dokumentów wystawianych przez lekarzy. Oznacza to, że dotyczą jej takie same regulacje.
E-receptę można otrzymać zarówno podczas stacjonarnej wizyty w gabinecie lekarskim, jak i telekonsultacji, czy porady online. Wygodną formę kontaktu z lekarzem przez internet umożliwia serwis Plusrecepta.pl. Za jego pośrednictwem można też otrzymać e-receptę na dotychczas przyjmowane leki.
Jakie leki są przepisywane w postaci e-recepty?
Co do zasady e-recepta spełnia tę samą funkcję, co tradycyjny dokument. Można więc w tej formie przepisać dokładnie te same preparaty. E-recepta na leki przeciwbólowe, tabletki antykoncepcyjne, czy antybiotyki nie różni się od papierowej niczym, poza formą. Nie istnieją też żadne dodatkowe ograniczenia dotyczące ogólnych zasad wystawiania e-recept.
Jak działa e-recepta?
Proces wystawiania takiej recepty jest bardzo prosty. Po przeprowadzeniu konsultacji lekarz wprowadza do systemu dane pacjenta i informacje dotyczące przepisanych leków. Każda wystawiona w ten sposób e-recepta posiada unikalny, czterocyfrowy kod, który pacjent otrzymuje w formie wiadomości sms, oraz wydruku – jeśli wizyta odbywana jest stacjonarnie.
Kto może otrzymać e-receptę?
Elektroniczna forma recepty jest wystawiana na takich samych zasadach jak jej papierowy odpowiednik. Może ją więc otrzymać każdy, niezależnie od tego, czy posiada ubezpieczenie zdrowotne, czy nie – jednak w tym drugim przypadku będzie się to wiązało z opłatą. Z takiej możliwości skorzystać mogą także obcokrajowcy – zarówno z krajów unii europejskiej, jak i z innych części świata. E-recepta może być też przydatna podczas wyjazdu zagranicznego – w niektórych krajach obowiązuje recepta transgraniczna, co oznacza, że dokument wystawiony w Polsce może zostać zrealizowany w innym kraju.
Gdzie można zrealizować e-receptę?
Preparaty zapisane w taki sposób można wykupić w każdej aptece. Aby to zrobić, trzeba podać farmaceucie czterocyfrowy kod recepty oraz numer PESEL osoby, na którą została ona wystawiona. Nie trzeba jej jednak realizować osobiście – w razie złego samopoczucia spowodowanego chorobą po leki z recepty można wysłać też bliską osobę.