Faktoring, czyli mało znany sposób na poprawę płynności finansowej firmy

Market analysis

Elastyczność finansowa przedsiębiorstwa staje się kluczem do sukcesu firmy w XXI wieku. Dynamicznie zmieniająca się gospodarka i różniące się każdego dnia wymagania finansowe wobec firm wymuszają na przedsiębiorcach równie dynamicznych decyzji, kluczowych dla pozycji i zysku zakładu. Jednak podejmowanie takich decyzji najczęściej wymaga środków finansowych, które nie zawsze są łatwo dostępne w danym momencie. Jednym z rozwiązań tego problemu jest faktoring, który pozwala na zwiększenie płynności finansowej przedsiębiorstwa i zapewnienie mu dopływu środków. Na czym on polega i dlaczego jest korzystnym rozwiązaniem? O tym opowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy!

Faktoring – czym jest i na czym polega?

Faktoring jest stosunkowo nową usługą na polskim rynku i z tego powodu nie jest szeroko znany, zaś przedsiębiorcy podchodzą do niego z rezerwą i dystansem. Niemniej jednak, ze względu na korzyści wynikające z jego stosowania, coraz większa liczba podmiotów gospodarczych decyduje się na skorzystanie z usług faktora.

Czym jest faktoring? Najprościej mówiąc, jest to usługa finansowa polegająca na sprzedaży przez przedsiębiorstwo wierzytelności wobec klientów obcej firmie, by w ten sposób uzyskać należność od razu, niezależnie od wyznaczonego terminu jej spłaty. Przedsiębiorstwo w zamian za pewną kwotę pieniędzy (wartość wierzytelności pomniejszoną o prowizję dla faktora) przekazuje wierzytelność faktorowi, czyli wyspecjalizowanej firmie oferującej tego typu usługę na mocy umowy cywilno-prawnej. Wśród przekazywanych wierzytelności mogą być takie, jak należności z tytułu wykonania usługi, sprzedaży produktu lub dostawy materiałów. Jedynym warunkiem jest, aby należność ta nie była przeterminowana. Faktoring, wbrew często spotykanych opinii, nie jest formą windykacji, a jedynie sposobem na przyspieszenie otrzymania należności od klienta.

Korzyści i wady faktoringu

Podstawową korzyścią, jaka płynie z faktoringu jest zwiększenie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Firma może w krótkim czasie uzyskać pieniądze, które może wykorzystać do zaspokojenia nagłych potrzeb finansowych lub realizowania inwestycji, bez konieczności oczekiwania na spłatę. Dzięki faktoringowi przedsiębiorca ma możliwość pełnej kontroli nad wierzytelnościami i elastycznego ich wykorzystania. Faktoring pozwala także na pozbycie się ewentualnych kosztów związanych z dochodzeniem należności.

Rozwiązanie to ma tez swoje wady. Najczęściej wymienianą to koszty usługi – prowizja, jaką pobiera faktor, najczęściej przewyższa koszty kredytu bankowego, choć pozwala na pominięcie formalności związanych z oceną zdolności kredytowej firmy. Jednak jest to zależne od oferujących tą usługę. Warto więc poznać wiele ofert by wybrać tą najkorzystniejszą.

Faktoring jest niezwykle interesującym sposobem na poprawienie płynności finansowej przedsiębiorstwa. W Polsce jest obecnie mało popularny. Niemniej jednak, z usługi tej korzysta coraz więcej przedsiębiorstw, co może przełożyć się na zwiększenie konkurencji wśród faktorów i w konsekwencji – obniżenie prowizji.

Autor artykułu
Artykuł został opracowany przy współpracy z firmą Versus zajmującej się doradztwem finansowym i obsługą prawną

1 Komentarz

  1. Adam pisze:

    Czy ktoś z Was wykorzystywał faktoring do codziennej działalności firmy i może więcej powiedzieć na temat tego, jak to działa? Czasami potrzebuję gotówki dużo wcześniej niż termin wystawionej faktury, a nie zawsze kontrahenci są skłonni na prośbę zapłacić wcześniej. Zastanawiam się również, jak wygląda faktoring od strony finansowej? Czy z perspektywy prowadzenia firmy jest to dobre rozwiązanie, czy raczej trochę za drogie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *