Fotowoltaika a korzystanie z darmowego prądu

Obecnie fotowoltaika jest najczystszą formą wytwarzania energii, którą można wykorzystać nie tylko na potrzeby prywatnych domów, lecz także firm oraz gospodarstw rolnych. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych i produkcję własnego prądu pochodzącego ze słońca. Jaka jest opłacalność fotowoltaiki?

Czy fotowoltaika dla rolników jest opłacalna?

Prężnie rozwijające się gospodarstwa rolne ponoszą znaczne koszty na energię elektryczną. Nic zatem dziwnego, że wielu właścicieli decyduje się coraz częściej na produkcję energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej. Każdy rolnik jest prosumentem i może korzystać z rozliczenia w formie opustów. Ma on zatem możliwość magazynowania energii elektrycznej wówczas, gdy nie jest ona zużywana na bieżące potrzeby gospodarstwa rolnego.

Biorąc pod uwagę duże rachunki za prąd elektryczny można jednoznacznie stwierdzić, że inwestycja w panele fotowoltaiczne ma szanse na to, aby szybko się zwrócić.

Systemy fotowoltaiczne są sprawdzonym rozwiązaniem dla wszystkich rolników prowadzących produkcję mleczną czy zajmujących się hodowlą tuczników, krów oraz drobiu. Montaż fotowoltaiki sprawia, że produkcja jest jeszcze bardziej opłacalna. Zdaniem właścicieli marki Ecolive, rolnictwo to ta gałąź gospodarki, która na instalacjach fotowoltaicznych może najwięcej zyskać.

Fotowoltaika dla firm a istotne korzyści

W tym roku wciąż są dostępne dofinansowania na fotowoltaikę dla firm. Obecnie każdy przedsiębiorca może skorzystać z programu Energia Plus i otrzymać dofinansowanie. Celem tego przedsięwzięcia jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania poszczególnych przedsiębiorstw na środowisko.

Dzięki pozyskanej dotacji właściciele firm mogą pozwolić sobie na budowę w pełni ekologicznej instalacji fotowoltaicznej. Poniesione środki finansowe szybko się zwracają, a firma przez kolejne lata może korzystać z darmowej energii wytwarzanej przez promienie słoneczne.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Z roku na rok panele fotowoltaiczne można coraz częściej spotkać także na wielu prywatnych budynkach. Dziś dzięki wparciu Unii Europejskiej każdy właściciel posesji może pozwolić sobie na montaż paneli słonecznych.

Żywotność instalacji fotowoltaicznej wynosi około 25 – 30 lat. Jest ona bezobsługowa, a panele nie wymagają konserwacji. Aby koszty poniesione na instalację zwróciły się jak najszybciej trzeba wybrać odpowiednie miejsce montażu oraz ich optymalną ilość.

Z doświadczenia wynika że zwrot inwestycji następuje po około 7- 8 latach, gdy została ona pokryta w całości przez inwestora. Niemniej obecnie można otrzymać na ten cel dofinansowanie i wówczas poniesione koszty zwracają się szybciej.

Fotowoltaika to opłacalna inwestycja, która pozwala na korzystanie z darmowego oraz ekologicznego prądu wytwarzanego przez promienie słoneczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *