Edukacja muzyczna ma korzystny wpływ na sprawność intelektualną, wyobraźnię, pamięć i wiele innych aspektów, w tym nawet na umiejętności językowe czy matematyczne. Jeśli zatem dziecko lubi śpiewać i chętnie sięga po wszelkie instrumenty, jakie tylko ma pod ręką, wówczas warto ułatwić mu rozwijanie muzycznych zainteresowań. Dobra szkoła muzyczna z pewnością w tym pomoże, choć trzeba mieć świadomość, jak wygląda nauka w takiej szkole i na jakich zasadach działają placówki artystyczne.
Gdzie można uczyć się gry na instrumencie?
Nauka w szkole muzycznej nie przypomina zwykłych zajęć dodatkowych, ponieważ jest to proces ciągły, który wymaga od ucznia regularnego uczestnictwa w zajęciach artystycznych oraz codziennych ćwiczeń z gry na instrumencie. Zajęcia muzyczne mogą odbywać się w tej samej szkole, w której dziecko uczy się przedmiotów z podstawy programowej kształcenia ogólnego (czyli np. języka polskiego i matematyki). Uczeń może również uczęszczać na zajęcia muzyczne do szkoły popołudniowej i wówczas trzeba organizować dojazd do dwóch placówek. Niemniej szkoła muzyczna nie jest jedynym rozwiązaniem. Jeżeli dziecko nie jest gotowe na takie zaangażowanie, wówczas można rozważyć lekcje prywatne z korepetytorem, kurs lub ognisko muzyczne.
Szkoła muzyczna prywatna czy państwowa?
Poziom nauczania w szkołach muzycznych publicznych i niepublicznych może być bardzo wyrównany, ponieważ często uczą w nich ci sami nauczyciele. Na korzyść szkół publicznych z pewnością przemawia to, że nie trzeba płacić wpisowego i czesnego. Jednak publicznych szkół muzycznych jest mniej niż prywatnych i może się okazać, że najbliższa placówka znajduje się w innym mieście. Poza tym niepubliczna, dobra szkoła muzyczna może zapewniać udogodnienia, które są charakterystyczne dla placówek prywatnych. Chodzi tutaj szczególnie o takie korzyści jak:
- indywidualizacja pracy z uczniem;
- małe oddziały klasowe;
- kameralne warunki do nauki;
- zajęcia w plenerze i wycieczki krajoznawcze;
- ciekawe zajęcia dodatkowe (np. informatyczne, plastyczne, sportowe).
Jak wybrać szkołę muzyczną?
Najpierw należy zapoznać się z systemem kształcenia muzycznego w Polsce, który jest trójstopniowy i obejmuje:
- kształcenie na poziomie podstawowym (szkoły I stopnia),
- kształcenie na poziomie średnim (szkoły II stopnia) oraz
- kształcenie na poziomie uczelni wyższych.
Szkoły I i II stopnia mogą realizować wyłącznie kształcenie artystyczne (są to wówczas szkoły popołudniowe) lub kształcenie ogólne wraz z artystycznym. Szkoła muzyczna może należeć do pierwszej lub drugiej grupy, jednak warto sprawdzić, czy placówka:
- jest publiczna lub ma uprawnienia szkoły publicznej (ten aspekt jest szczególnie ważny dla osób, którym zależy na uzyskaniu państwowego świadectwa);
- oferuje wszechstronną edukację muzyczną (podstawę programową dla szkół muzycznych można sprawdzić w rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego);
- zapewnia możliwość nauki gry na różnych instrumentach (tak, aby można było spróbować swoich sił zarówno na prostszych, jak i trudniejszych instrumentach).
Dobra szkoła muzyczna dla dzieci w wieku 6-7 lat
Muzykalne dziecko w wieku 6-7 lat można zapisać do ogólnokształcącej szkoły muzycznej, która realizuje 8-letni cykl kształcenia. Dzięki temu dziecko zyskuje więcej wolnego czasu, ponieważ będzie uczęszczać tylko do jednej placówki przez cały okres szkoły podstawowej. Taką możliwość zapewnia m.in. Niepubliczna Ogólnokształcąca Szkoła I st. „Elementarz” w Katowicach, z której ofertą można zapoznać się na stronie internetowej https://muzyczna.pl/. Placówka posiada uprawnienia szkoły publicznej, więc absolwenci otrzymują takie same świadectwa jak uczniowie ze szkół państwowych. Szkoła zapewnia kształcenie ogólne oraz wszechstronną edukację muzyczną, w tym możliwość nauki gry na wielu instrumentach (fortepianie, skrzypcach, perkusji, gitarze, organach i trąbce). W ostatnim roku nauki uczniowie przystępują do egzaminów z edukacji ogólnej i artystycznej.
– Bezzwrotne środki na start firmy
– W jaki sposób digital signage może wpływać na decyzje zakupowe klientów w czasie rzeczywistym?
– Praca we Francji bez języka- wszystko co musisz wiedzieć!