Główne obowiązki kierownika budowy

building-1080589_1280-1

Realizacja inwestycji zorientowanych na konstrukcję nowego budynku mieszkalnego, biura, siedziby firmy lub też fabryki stanowi nie lada wyzwanie. Konieczne jest nie tylko przestrzeganie zasad higieny i bezpieczeństwa pracy, dopilnowanie dostaw materiałów i sprzętu, czy też określenie planu robot, ale także pełny nadzór nad personelem oraz stworzenie harmonogramu, dzięki czemu efekt finalny prac konstrukcyjnych można będzie zaprezentować klientowi jeszcze przez upływem ustalonego terminu.

Aby było to możliwe, ekipa budowlana pracować musi pod czujnym okiem kierownika budowy. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się jego podstawowym obowiązkom i prawom, jakie taki specjalista posiada. Zapytaliśmy specjalistę z poznańskiej firmy nadzory-piotrowski.pl, jakie główne obowiązki ma kierownik budowy?

Kodeks prawa budowlanego stanowi jednoznacznie, że to właśnie na kierowniku budowy spoczywa niemalże całkowita odpowiedzialność zarówno za efektywność jak i za bezpieczeństwo wykonywanych prac. Do kwestii podstawowych należy zaliczyć przede wszystkim dopełnienie przez rzeczonego eksperta obowiązków związanych z przejęciem placu budowy od inwestora oraz prawnego przyjęcia na siebie odpowiedzialności wynikającej z tego tytułu.

Kierownik budowy musi podjąć wszelkie niezbędne działania mające na celu zapewnienie, iż strefa budowy zostanie odpowiednio zabezpieczona. Oznacza to wdrożenie kluczowych procedur i wykorzystanie sprzętu zapewniającego brak zagrożenia zdrowia oraz życia zarówno pracowników jak i osób postronnych, które znajdować się mogą w pobliżu placu budowy. Rzeczony ekspert powinien więc zabezpieczyć teren tak, aby dostawcy dostarczający materiały konstrukcyjne, jak również przechodnie i użytkownicy pobliskich dróg nie byli narażeni na niebezpieczeństwo. W zakresie obowiązków kierownika budowy znajduje się także konieczność umieszczenia tablicy informacyjnej zawierającej dane odnośnie specyfiki wykonywanych prac oraz ewentualnego zagrożenia zdrowia i życia jakie może się wiązać z ich przeprowadzaniem.

Co ważne, jeżeli mimo wszelkich zastosowanych środków bezpieczeństwa na placu budowy ma miejsce wypadek lub pogwałcenie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, specjalista ds. robót konstrukcyjnych zadbać musi, aby prace zostały wstrzymane lub zawieszone do momentu usunięcia czynnika niebezpiecznego oraz powiadomić o fakcie wystąpienia rzeczonego zdarzenia inwestora, zgodnie z wytycznymi którego realizowany jest projekt. W przeciwnym wypadku, druga ze stron może odmówić przyjęcia gotowego obiektu, jako że powstał on z pogwałceniem obowiązujących rozporządzeń kodeksu prawa budowlanego.

Po zakończonej sukcesem realizacji projektu, na kierowniku budowy spoczywa także odpowiedzialność przekazania inwestorowi pełnej dokumentacji stworzonej konstrukcji, poświadczenia jej zgodności z otrzymanym projektem oraz wykazania, iż po zakończeniu robót plac budowy został właściwie uprzątnięty i nie zalegają na nim jakiekolwiek pozostałości materiałów czy elementy potencjalnie niebezpieczne. Dopiero po przejęciu przez zlecającego obiektu ekspert zwalniany jest z pełnej odpowiedzialności – nie oznacza to jednak, że nie zostanie on pociągnięty do odpowiedzialności w przypadku, gdy oględziny zrealizowanego projektu wykażą nieprawidłowości czy niedociągnięcia, których nie zdołał on dopilnować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *