Gry wideo – ile wydają Polacy?

O rosnących wydatkach polaków na gry komputerowe.

Jak pokazują statystyki, z każdym rokiem zwiększa się ilość pieniędzy, jaką Polacy przeznaczają na gry symulatory na pc. Ten rodzaj hobby zdecydowanie nie należy do najtańszych. Zakupu wymagają nie tylko same gry, ale również dodatki i gadżety.

Ile wydajemy na gry komputerowe?

Gry wideo to rodzaj chętnie uprawianej, nowoczesnej rozrywki, której wielbicielami są nie tylko dzieci, ale także dorośli. Zainteresowanie nią wzrasta w zaskakującym tempie, co zresztą potwierdzają badania. Przeprowadzone analizy wykazały, że rośnie również sprzedaż produktów związanych z tym rodzajem aktywności.

Według nich w poprzednim roku gry wideo kosztowały Polaków zawrotną kwotę ponad 2 miliardów złotych, co daje średnio 220 złotych na osobę. Wynik ten sprawia, że Polska zajmuje pod tym względem ósme miejsce w Europie (jeśli weźmiemy pod uwagę środkowo-wschodnią część kontynentu, wyprzedza nas jedynie Rosja). Co więcej – specjaliści przewidują, że dzięki stałemu popularyzowaniu gier, w 2019 roku wydamy na to hobby jeszcze więcej pieniędzy,

Jakie gry kupujemy?

Wspomniana kwota 2 miliardów złotych dotyczy wszystkich rodzajów produktów – gry wideo nie dotyczą jedynie komputerów, ale również innych urządzeń. Okazuje się, że najwięcej, bo ponad 600 milionów złotych, Polacy wydali na gry mobilne, co nie jest szczególnie zaskakujące w dobie wszechobecnych smartfonów, których posiadaczami są często nawet kilkuletnie dzieci. Za pomocą telefonu można z powodzeniem uruchamiać rozmaite gatunki – chętnie kupowane są gry strategiczne, logiczne, zręcznościowe, przygodowe, RPG czy gry symulatory.

Podobna suma wydanych pieniędzy – około 580 milionów złotych – dotyczy gier na PC (w wersji pudełkowej lub pobieranej) oraz na konsole. Najmniej polscy gracze przeznaczają na gry tabletowe (220 milionów złotych) i przeglądarkowe (80 milionów złotych), choć trudno nie zauważyć, że nadal są to spore kwoty. Decyzję o tym, co kupić, podejmuje się nie tylko na podstawie własnych preferencji, ale także dzięki opiniom znajomych, informacjom zaczerpniętym ze stron www, forów internetowych czy serwisu YouTube.

Co jeszcze?

Warto zauważyć, że popularność i rozwój branży gamingowej sprawiła, że osoby zainteresowane taką aktywnością wydają coraz więcej nie tylko na same gry, ale również na sprzęt i rozmaite akcesoria. Pasjonaci chcą wyposażyć się w optymalne zestawy gadżetów, które poprawią jakość rozrywki. Chodzi tu m.in. o specjalne myszy, klawiatury czy fotele gamingowe, a także słuchawki, mikrofony, kierownice, głośniki, pady oraz podkładki pod mysz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *