Historia pizzy – czy wiesz o niej wszystko?

Pizza smakuje praktycznie każdemu i jest jednym z najczęściej zamawianych dań zarówno w lokalach, jak i na wynos. Ale czy kiedykolwiek podczas degustowania aromatycznego placka z dodatkami zastanawiałeś się, skąd w ogóle wzięła się pizza, jaka jest jej historia i dlaczego jest tak popularna? Warto w tej kwestii posmakować odrobinę kulinarnej historii.

Choć wszyscy kojarzą pizzę z Włochami, okazuje się, że jej korzenie były gdzie indziej. Jako pierwsi pieczonymi plackami z ziołami zajadali się starożytni Grecy, którzy mieli to nieszczęście, że zostali podbici przez Rzymian. A Rzymianie fascynowali się wszystkim, co greckie i często przywłaszczali sobie elementy greckiej kultury, nauki czy sztuki, także tej kulinarnej. Przenieśli zwyczaj pieczenia placków do siebie i zaczęli tworzyć przeróżne wariacje na ich temat. Początkowo pizza była jedynie z ziołami, później – gdy do Europy sprowadzono pomidory, stały się one niemal nieodłącznym elementem każdej pizzy.

Najsłynniejsza pizza Małgorzaty

Z dawnej historii Włoch wywodzi się również najpopularniejsza pizza, czyli margherita. Jej nazwa wzięła się od włoskiej królowej Małgorzaty, która odwiedziła Neapol i została poczęstowana nowym wytworem nadwornego kucharza – pizzą z trzema dodatkami: pomidorami, bazylią i mozzarellą. Ta kompozycja smakowa stała się tak popularna, że do dziś wiele osób zjada pizzę jedynie w takiej postaci. Według włoskiej tradycji kulinarnej pizza nie musi być „na bogato” i pełna składników. Najczęściej wystarczą właśnie trzy dodatki, które sprawiają, że smak jest bogaty, pełny, ale nie przesadzony. Oczywiście, tę tradycję nieco sprofanowali Amerykanie – gdy pizza dodarła za ocean, zaczęła uginać się od mnóstwa składników, jakie na niej lądowały. Jednak okazało się, że miłośnicy pizzy zdecydowanie wolą jej skromniejsze, bardziej tradycyjne wydanie.

Gdzie zjeść dobrą pizzę w Kołobrzegu?

Jeśli szukasz miejsca, w którym trafisz na pizzę przygotowywaną zgodnie z tradycją i włoską sztuką kulinarną, warto nieco się zapoznać z gastronomiczną mapą miasta. Nie wszystkie pizzerie, które oferują pizzę, zapewniają najwyższe doznania smakowe i zapachowe. Bywa wręcz przeciwnie – w niektórych pizzeriach pizza smakuje zdecydowanie słabo. Dlatego też w tej kwestii warto kierować się dobrymi opiniami osób, które już w danym lokalu były i pizzy spróbowały. Pizzeria Kołobrzeg to miejsce, w którym można znaleźć najlepszą pizzę przygotowaną według tradycyjnych receptur i z dobrych, pełnowartościowych składników. Chrupiące ciasto, aromatyczne dodatki oraz wyjątkowy klimat miejsca sprawią, że jedzenie pizzy będzie wyjątkowym doświadczeniem nie tylko dla podniebienia, ale również dla ducha. Dobre pizzerie nie tylko umożliwiają zjedzenie pysznych placków w lokalu, ale również dostarczają pizzę wszędzie tam, gdzie ktoś ma na nią ochotę, ale nie może wybrać się do pizzerii. Pizza na dowóz to najlepsze danie, jakie można zjeść w chwili głodu – jest smaczna, pełna wartościowych składników i zdecydowanie lepsza niż wszelkie fast foody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *