Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna dla domu? Kto może starać się o dofinansowanie

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna dla domu? Kto może starać się o dofinansowanie

Rozważasz instalację paneli fotowoltaicznych na dachu swojego domu? W poniższym tekście spróbujemy przybliżyć potencjalne koszty tej inwestycji. Opowiemy także o możliwości uzyskania dofinansowania.

Instalacja fotowoltaiczna w domu – ile może kosztować?

Ceny instalacji fotowoltaicznej mają dość spory rozrzut cenowy. Potrafią one kosztować od dwudziestu do prawie pięćdziesięciu tysięcy złotych. Stawka waha się również w zależności od wielkości paneli i inwertera (urządzenie, które przetwarza prąd stały na zmienny). Płacąc za instalację fotowoltaiczną, płacimy m.in. za: panele, inwerter oraz ich montaż. Koszt montażu zależy z kolei od instalatora, doświadczenia firmy i miejsca, gdzie panele mają być zainstalowane. Za to wartość paneli będzie zależała od na przykład typu instalacji, okresu gwarancji, rodzaju i ceny ogniw fotowoltaicznych, efektywności. Decydując się na zakup paneli słonecznych, będziemy musieli zdecydować, jaką mają mieć one moc. Od tego też w dużej mierze zależy cena, jaką za nie zapłacimy. Można liczyć, że na każde pięćdziesiąt złotych, które wydajemy miesięcznie na prąd, rekomenduje się 1 kW mocy paneli słonecznych. Przykładowo: jeśli nasz rachunek za prąd wynosi dwieście pięćdziesiąt złotych miesięcznie, to nasza instalacja powinna mieć moc około 5 kW. Najczęściej instalacja fotowoltaiczna w domu kosztuje około dwudziestu pięciu tysięcy złotych. Więcej zapłacilibyśmy jednak za taką samą instalację na budynku gospodarczym lub przy instalacji naziemnej – wtedy zamiast 8% podatku VAT zapłacilibyśmy 23%.

Dofinansowanie – jak mogę uzyskać?

Nic dziwnego, że rząd wspiera inwestowanie w panele fotowoltaiczne. W końcu to, żeby jak najwięcej osób prowadziło ekologiczne gospodarstwa domowe, leży w interesie nas wszystkich. O pomoc finansową z dotacji państwowych może starać się każdy. Z racji obecnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce nie możemy zrobić tego osobiście, jednak cały czas wnioski przyjmowane są drogą elektroniczną. Ma to swoje zalety – dzięki temu możemy w każdej chwili sprawdzić status takiego podania. Prawdopodobnie szybciej też dostaniemy odpowiedź niż w przypadku tradycyjnej drogi pocztowej. O dofinansowanie warto się starać. Zazwyczaj koszt inwestycji w panele słoneczne zwraca się po dziewięciu, dziesięciu latach, natomiast przy korzystaniu z dotacji rządowych możemy „wyjść na zero” już po sześciu, siedmiu latach.

Instalacja fotowoltaiczna w domu – ile może kosztować?

Czy jest mi to potrzebne?

Czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca? Poznaj zalety i wady paneli fotowoltaicznych, jeśli wciąż się zastanawiasz. Zaletą jest przede wszystkim fakt, że od momentu instalacji mamy w domu darmowy prąd. Nie obchodzą nas wówczas podwyżki cen prądu, nie stresujemy się, czy wychodząc do sklepu, zgasiliśmy światło. Ze spokojem zużywamy tyle energii elektrycznej, ile jest nam potrzebne i czekamy, aż zainwestowane pieniądze się zwrócą. Inna bardzo ważna zaleta to oczywiście ekologia. Ziemia jest obecnie w bardzo krytycznym stanie, naukowcy i ekolodzy wciąż biją na alarm. Rezygnując z użycia energii węglowej w naszym domu, przyczyniamy się do zmniejszania emisji dwutlenku węgla, tym samym robimy właściwy krok w stronę ochrony przyrody i pozostawienia po sobie lepszej planety dla następnych pokoleń. Wadą jest oczywiście cena – na panele słoneczne nie każdy może sobie pozwolić. Natomiast osoby, które są w stanie zainwestować, niekoniecznie będą chętne wydać jednorazowo ponad dwadzieścia tysięcy złotych. W podjęciu ostatecznej decyzji mogą jednak pomóc konsultanci firm zajmujących się instalacjami fotowoltaicznymi. Doskonale w tym zakresie radzi sobie Fotowoltaika w Skoczowie, możemy więc zawsze porozmawiać z kimś, kto jest ekspertem w tej dziedzinie i pracuje w naszych okolicach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *