Ile kosztuje rozwód W Polsce? I Aktualne Ceny

Koszty rozwodu w Polsce

kosztu usługi adwokackiej uzależniony jest skomplikowania sytuacji

W Polsce obserwujemy już od wielu lat duży wzrost liczby rozwodów. Ciężko powiedzieć, dlaczego ta liczba ciągle rośnie, jednak znamy główne przyczyny podane podczas składania pozwu. Jednymi z najczęściej wymienianych są zdrady, niezgodność charakteru czy nadużywanie alkoholu. Również kwestie finansowe mogą być powodem, które są powodem rozstania. Decydując się na ten trudny krok, warto wiedzieć jakie koszty wiążą się ze sprawą rozwodową w sądzie.

Wynajęcie Adwokata

Decydując się na rozwód, warto skorzystać z usług kancelarii adwokackiej, który będzie broniła naszych interesów w sądzie, jak również zadba o uzupełnienie wszystkich niezbędnych dokumentów, pozwów itp. Doświadczony i renomowany adwokat rozwodowy odpowiednio przygotuje nas na to trudne zadanie, jakim jest wizyta na sali sądowej. Często klienci ze względu na stres oraz natłok emocji nie myślą o swoich przyszłych finansach. Adwokat zadba o to, aby klient nie został poszkodowany przy podziale majątku oraz o ewentualne zabezpieczenie finansowe dzieci.

Koszt Porady Prawnej

Warto zastanowić się, czy wystarczy nam jedynie porada prawna, czy całościowa opieka prawnika lub radcy prawnego. Cena tych usług jest bardzo rozbieżna, w zależności od stopnia skomplikowania sytuacji, doświadczenia adwokata czy nawet wielkości miasta cena samej porady może wahać się pomiędzy 100 PLN do nawet 600 PLN. Jeśli para posiada potomstwo to opieka nad nimi oraz przyszłe alimenty zdecydowanie zwiększą stopień trudności sprawy, oraz koszt porady.
Decydując się na wynajęcie adwokata czy radcy prawnego do całościowego reprezentowania nas, również na sali sądowej musimy liczyć się z wyższymi kwotami. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli wygramy sprawę rozwodową, to współmałżonek będzie zobligowany, do zapłacenia za jego usługi do pewnej kwoty, ale o tym później.

Koszt Reprezentowanie Klienta w Sądzie

Koszty adwokata zależne są od wielu czynników, jednym z głównych jest stopień trudności sprawy. Część adwokatów decyduje się na rozliczenia ryczałtowe, które niezależnie od ilości spraw sądowych, oraz długości trwania całego postępowania charakteryzuje się stałą ceną. Pozostała grupa uzależnia cenę od ilości spraw sądowych oraz tego, jak trudno może być podział majątku czy opieki nad dziećmi.
Ceny za usługę adwokacką zaczynają się od kwoty 1400 PLN, a mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Warto uzgodnić kwestię finansową już przy pierwszym spotkaniu.

Koszty sądowe i dodatkowe opłaty

koszty sądowe mogą się różnić ze względu na dodatkowe wnioski

Tylko w przypadkach, kiedy jesteśmy w stanie udowodnić, że poniesienie kosztów wniesienia opłaty sądowej mogą wpłynąć na funkcjonowanie naszej rodziny. Aby zostać zwolnionym, trzeba przedstawić informację dotyczące stanu rodziny oraz jej majątku. Dodatków trzeba przedstawić wysokość dochodów.

W przypadkach, gdy zwolnienie nie jest konieczne, trzeba uiścić opłatę w wysokości 600 PLN. Jest to kwotą, którą musi ponieść osobą decydująca się na założenie sprawy rozwodowej. Jeśli decydujemy się o braku orzeczenia o winie żadnego ze współmałżonka, to po zakończonej sprawie musimy otrzymać 150 PLN od drugiej strony, a sąd zwraca połowę opłaty, czyli 300 PLN.

Dodatkowo rzeczy, za które płacimy tylko w określonych przypadkach:
300 PLN za podział majątku w przypadku zgodności małżonków,
1000 PLN, jeśli występuje spór przy podziale,
200 PLN, jeśli wnioskujemy o eksmisję z mieszkania drugiej strony.

Jeśli jedną ze stron nie zadowala wynik rozprawy, przysługuje jej apelacja od wyroku. Koszt wniesienie apelacji to 600 PLN, którą ponosi strona wnioskująca.

Sytuacja, w której w związku są małoletnie dzieci, sądy decydują się również na sprawdzenie wpływu rozwodu na dobro dziecka. Wykorzystywane są do tego Specjaliści psychologowie oraz pedagogowie należący do Opiniodawczych Zespołów Sądowych Specjalistów. Koszt takiej konsultacji może wynosić pomiędzy 500 PLN a 1000 PLN.

Również w przypadku skierowania przez sąd, na mediację koszty zależne są od ilości spotkań, tak samo sprawa tyczy się ewentualnych wywiadów środowiskowych. Koszt nie jest wysoki, podnosi się dopiero w przypadku konieczności sprawdzenia większej ilości punktów.

Do kogo należy pokrycie kosztów sprawy rozwodowej?

Przyjęte jest, że osoba, która przegrywa sprawę rozwodową, ponosi koszty związane z rozwodem. W przypadku opłat sądowych oraz innych kosztów, ich zwrot przez stronę przegraną następuje dopiero po ogłoszeniu wyroku. Dodatkowo powinno być zwrócona kwota za pracę adwokata czy radcy prawnego. O jej wysokości decyduje sąd, jednak nie może być ona niższa niż ustalona w Kodeksie Postępowania Cywilnego, minimalna kwota w 2018 roku to 720 PLN, przy większej trudność sprawy sąd może zarządzić wielokrotność tej kwoty. Ma to miejsce tylko w przypadkach, gdy orzekana jest wina jednej ze stron, przy braku orzekaniu winy koszty sądowe oraz mediacji czy OZSS powinny być podzielone na pół.

Podsumowanie

mlotek

Rozwód to nie tylko koszty związane z opłatami sądowymi, to również koszty związane z pomocą prawną świadczoną przez adwokata lub radcę prawnego. W zależności czy jest to jednorazowa porada, czy decydujemy się na kompleksową usługę, różnica w cenie jest dość duża. Warto pamiętać, że osoba reprezentująca nasze interesy w sądzie, przypilnuje sprawiedliwego podziału majątku, jak również zadba o przyszłość dzieci. Koszt takiej usługi zaczyna się od 1500 PLN, jest to oczywiście zależne od skomplikowania sprawy, ilości rozpraw sądowych, jak również wielkości miasta.

Opłata sądowe to 600 PLN, która w zależności od dodatkowych wniosków może rosnąć. Eksmisja współmałżonka czy ustalenie podziału majątku wpłynie na ponoszenie dodatkowych kosztów.

Po wygraniu sprawy rozwodowej współmałżonek zobowiązany jest przez sąd, do zwrócenia nam kosztów poniesionych w związku z rozwodem. Jeśli decyzję o rozwodzie małżonkowie podjęli wspólnie i nie chcą orzekać o winie jednej osoby, to wszystkie koszty dzielone są na pół.

1 Komentarz

  1. Bożena pisze:

    Po śmierci moich rodziców miałam spore problemy z kwestami spadku i dziedziczenia, z którymi kompletnie nie umiałam sobie poradzić na własną rękę. Na https://ktmh.pl/ znalazłam kompleksowa obsługę prawną, dzięki czemu wszystkie sprawy sądowe poszły mi szybko i sprawnie. Jeśli musicie borykać się z problemami ze spadkiem czy z jego odrzuceniem, lepiej jest zainwestować w specjalistów, bo na własną rękę można tracić jedynie czas, nerwy, a także pieniądze. Naprawdę polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *