Influencer marketing – kim jest i na jakich działaniach opiera się jego zawód?

laptop-3781380_640

Skutecznie wpływa na opinię innych, a jego przychylna rekomendacja bywa warta więcej niż kampania reklamowa. Infuencerzy umiejętnie przyciągają do siebie szerze ludzi i tworzą wokół siebie grupę stałych odbiorców, z którymi dzielą pasję. Te cechy sprawiają, że świat reklamy i marketingu bardzo często się o nich upomina. Kim są infuencerzy i na jakich działaniach opiera się dokładniej ich praca?

Wykorzystanie influencer marketingu

Na początek chyba warto zastanowić się, czym jest influencer marketing? Pod jego pojęciem kryje się forma marketingu, w której znaczącą rolę odgrywają tak zwani influencerzy. Powstanie mediów społecznościowych sprawiło, że forma relacji znacznie się zmieniła. Wynika to z faktu, że Internet zaciera dzielącą odległość pomiędzy użytkownikami i pozwala im na bezpośrednią komunikację, z kim chcą, niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Ten bezpośredni charakter komunikacji wpłynąć niekorzystnie na odbiór reklam. Aby przedsiębiorcy mogli efektywnie zareklamować swoje produkty lub usługi, muszą korzystać z innych rozwiązań, które pozwolą im też dotrzeć bezpośrednio do konsumenta. Okazało się, że to właśnie influencerzy są kluczem do sukcesu. Mogą pełnić rolę pośrednika pomiędzy daną marką a konsumentami, a ich pośrednictwo pozwala na stworzenie relacji.

Kim jest influencer marketing?

Influencer to osoba prowadząca bloga lub vloga o dowolnej tematyce, na którym zamieszczane przez niego treści uznawane są za najbardziej wiarygodne i rzetelne w Internecie. W skrócie influcener to osoba, która może mieć wpływ na decyzję czy opinię osób, z którymi utrzymuje trwałe relacje. Influencer to ekspert w konkretnej dziedzinie, który bazując na swojej wiedzy, dzieli się odczuciami związanymi z produktami lub usługami. Odbiorcy ufają im, ponieważ nie są to światowej sławy gwiazdy, czy celebryci, lecz zwykli ludzie, którzy przekazują swoją wiedzę na prowadzonych blogach. W świecie internautów postrzegany jest jako osoba obiektywna, która nie dąży do promocji firmy i zwiększania jej zysków, lecz do rozpowszechniania informacji, które posiada na temat pewnych produktów lub usług.

Na czym opiera się jego praca?

Przede wszystkim influencer musi budować relacje z klientami firmy. Aby to robić, powinien być aktywny w mediach społecznościowych i publikować treści, które wpłyną pozytywnie na opinie i decyzje zakupowe klientów korzystających z jego bloga. Oczywiście musi robić to bardzo umiejętnie, by nie stracić wiarygodności w oczach swoich obserwatorów. Mają promować i popierać markę, ale w taki sposób, by ludzie zaczęli ją postrzegać jako bardziej autentyczną. To wcale nie jest proste zadanie, ponieważ wielu ludzi do wszelkich poleceń podchodzi bardzo niekorzystnie, wystarczy mały błąd, by stracić uzyskaną pozycję.

Podsumowując, influencer marketing, to osoba, która w dzisiejszych czasach najlepiej potrafi dotrzeć do potencjalnych klientów i pomóc zbudować firmom relację z nimi. Korzystając z takiego rozwiązania, przedsiębiorca nie musi wydawać majątku na inne formy reklamy.

Artykuł opracowany wspólnie ze stroną socialpress.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *