Jak kontrolować stan swojego zdrowia

Każdy się zgodzi, że największą wartością na świecie jest życie, a życie swoją drogą nie jest możliwe bez zdrowia. Współczesne osiągnięcia nauki i medycyny przyniosły ogromne rezultaty w leczeniu i utrzymaniu zdrowia nawet przy najbardziej złożonych patologiach. Ale te osiągnięcia nie są porównywalne z tym, jakim byłoby życie bez choroby, bez niepełnosprawności, bez ograniczeń. Dlatego głównym celem każdej osoby jest jak najdłuższe życie jakościowo, aktywnie, bez ciągłego przyjmowania leków, odwiedzania w ośrodkach medycznych, skomplikowanych i okaleczających operacji, agresywnych metod leczenia.

Zasady zdrowego trybu życia

Utrzymanie zdrowia to codzienna praca nad poprawą jakości życia, dbaniem o swoje ciało, zapobieganiem chorobom i ich szybkim leczeniem. Zdrowie osoby jest o ponad 50% zależy od trybu życia i stosunku do jej ciała. Podstawowe zasady zachowania zdrowia, które można wprowadzić w życie i uczynić użytecznym i łatwym do wykonania rytuałem:

1. Prawidłowe odżywianie: dieta śródziemnomorska jest uznawana za najbardziej korzystny sposób odżywiania. Obejmuje ona spożywanie dużej ilości warzyw, owoców, fasoli, chleba zbożowego i makaronu z mąki pełnoziarnistej, stosowanie oliwy z oliwek do pokrycia podstawowego zapotrzebowania na kwasy tłuszczowe, produkty mleczne w postaci jogurtów i serów, małe ilości mięsa zwierzęcego, duże ilości ryb i innych owoców morza, umiarkowane spożycie jaj (od 1 do 4 tygodniowo), alkohol w postaci wina z umiarem. Badanie przeprowadzone z udziałem 22 tys. osób, wykazało, że dieta śródziemnomorska pozwala zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych o 33%, a nowotworów o 24 %.

2. Wystarczająca ilość wody w ciągu dnia. Zaleca się picie co najmniej 1,5-2 litrów wody dziennie, wyjątek stanowią osoby z przeciwwskazaniami, takimi jak zastoinowa niewydolność serca.

3. Aktywność fizyczna jest ściśle związana ze zdrowiem – regularne ćwiczenia utrzymują sprawność układu sercowo-naczyniowego i oddechowego, umożliwiając im szybkie dostosowanie się do zmieniających się warunków i utrzymanie wydajności. Najprostsze ćwiczenia, od których każdy może zacząć to poranne ćwiczenia, codzienne spacery na świeżym powietrzu. Wyjdź z transportu o kilka przystanków wcześniej, ogranicz korzystanie z samochodu, zabierz na spacer psa – to wszystko pozwoli Ci aktywnie spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Znajdź 15-20 minut dziennie na regularne zajęcia.

4. Plan dnia jest nieodłącznym składnikiem zdrowego stylu życia: dostosowany rytm pomoże rozwiązać problemy ze snem, poradzić sobie ze stresem życiowym. Dorosłe osoby potrzebują co najmniej 8 godzin snu na dobę, najlepiej zasypiać nie później niż o 22:00. Należy zwrócić uwagę na organizację miejsca do spania: zasłony zaciemniające, cisza, obowiązkowe przewietrzanie pomieszczenia przed snem, brak telewizora w sypialni, źródła głośnego hałasu i jasnego światła. Przed snem zrezygnuj z ciężkostrawnych posiłków za 3-4 godziny, odłóż gadżety co najmniej 30 minut przed snem.

5. SZTUKA ODPOCZYNKU – w przyspieszającym tempie współczesnego życia poddanie się lenistwu jest równoznaczne ze zdradą i grzechem. Ale badania sugerują, że produktywność i wydajność są ściśle związane ze zdolnością do odpoczynku i lenistwa, poświęcania czasu sobie i swoim hobby, aby osoba nie zapomniała, dlaczego codziennie tyle pracuje i inwestuje siły. Kiedy zaczynasz planować tydzień, zacznij od planowania wakacji: ile czasu, gdzie i z kim planujesz się zrelaksować i napełnić energią. Przydatne będzie również nauczenie się sztuki medytacji i relaksu – techniki te pozwalają ciału i mózgu skutecznie odpocząć przez 15-20 minut.

6. Regularne wizyty u lekarza w celu przeprowadzenia badań profilaktycznych i szybkiego działania w razie jakichkolwiek zmian zdrowotnych. Częstotliwość wizyt u lekarza jest różna ze względu płci, grupy wiekowych.

Zasady zdrowego trybu życia można zastosować do każdej kategorii ludzi: są proste i niedrogie, nie wymagają czasu ani kosztów finansowych. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek trudności lub ograniczenia, zawsze możesz skonsultować się ze specjalistą i dostosować zasady według indywidualnych potrzeb.

Badanie lekarskie w celu utrzymania zdrowia

Każdy organizm ludzki jest wyjątkowy, ale istnieją wspólne cechy rozwoju i zdrowia dla każdej grupy wiekowej i płci. Medyczne badania profilaktyczne przestrzegają tych zasad w swoich zaleceniach, dlatego ważne jest, aby poddawać się okresowym badaniom. Pozwala to zidentyfikować czynniki ryzyka we wrażliwych populacjach, wyeliminować lub minimalizować ich działania, przeprowadzić odpowiednie działania mające na celu wsparcie i promocję zdrowia. Badania prowadzone w ramach badań profilaktycznych są proste, dostępne, szybkie w wykonaniu i interpretacji, dlatego są odpowiednie dla wszystkich osób w celu kontrolowania stanu zdrowia.

Centrum Medyczne “Twój lekarz” w Warszawie udostępniło niezbędną ilość badań dla różnych grup i okresów życia:

1. Ciąża: konsultacje lekarza ginekologa i internisty, pediatry po urodzeniu dziecka. Przygotowując się do ciąży i porodu, ważne jest, aby zidentyfikować choroby, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia matki i nienarodzonego dziecka. W tym celu przeprowadzane są badania laboratoryjne w celu określenia grupy krwi i czynnika Rh, ogólne badanie krwi i moczu, przeciwciała IgM przeciwko toksoplazmozie, różyczce, HIV, cytomegalii, oznaczanie poziomu hormonów tarczycy, poziomu żelaza, antygenu HBs, badanie cytologiczne, oznaczanie poziomu glukozy we krwi i moczu, USG 3D/4D.

Radość z posiadania dziecka nie jest możliwa bez przygotowania się, dlatego ważne jest, aby przejść przez szkołę przygotowania do porodu.

Po porodzie kobieta pogrąża się w kłopotach z noworodkiem i często nie znajduje czasu dla siebie, dlatego konsultacja położnej po porodzie powinna być dostępna i nie wymagać od kobiety poszukiwania odpowiedniego specjalisty i umawiania się na spotkanie.

Okres noworodkowy jest pełen zarówno żywych doświadczeń, jak i obaw, dlatego niemowlę powinno zostać zbadane przez lekarza pediatrę tak wcześnie, jak to możliwe i być pod jego opieką.

2. Kobiety powinne regularnie odwiedzać lekarza ginekologa, a od 25. roku życia zaleca się coroczne badanie cytologiczne, w tym rozmazy. Najlepiej robić to co najmniej raz w roku, ponieważ choroby kobiece przebiegają przez długi czas w ukryciu i można je wykryć na dość zaawansowanym etapie, gdy kobieta zaczyna odczuwać objawy. Badanie ginekologiczne jest przydatne dla dziewczyn w wieku 3-5 lat, a także na początku dojrzewania i przed rozpoczęciem życia seksualnego.

3. Mężczyźni powinni być poddawani regularnym badaniom przesiewowym w kierunku chorób gruczołu krokowego. Obejmuje ono wizytę u urologa i oznaczenie we krwi poziomu PSA, który jest użytecznym narzędziem wczesnego wykrycia raka gruczołu krokowego.

4. Dorosły. Na pierwszym miejscu pod względem rozpowszechnienia wczesnej niepełnosprawności i śmiertelności są choroby cywilizacyjne – sercowo-naczyniowe, nowotwory i zaburzenia metabolizmu węglowodanów. Dlatego po osiągnięciu wieku 40 lat zaleca się coroczne oznaczanie poziomu glukozy we krwi i moczu, badanie RTG, EKG, konsultację internisty; co 3-5 lat – gastroskopię i fiberokolonoskopię, USG narządów jamy brzusznej i nerek.

5. Dzieci w niektórych okresach życia potrzebują dokładniejszego nadzoru niż dorośli: okres noworodkowy i pierwszy rok życia, czas przed pójściem do przedszkola i szkoły, przy wyborze sportu, na początku dojrzewania i podczas niego. Pediatra, ortopeda, neurolog, logopeda, okulista, otolaryngolog, chirurg, ginekolog dziecięcy – obowiązkowi specjaliści, których każde dziecko powinno odwiedzić.

Żadna osoba nie jest odporna na obrażenia, choroby, czasowe lub trwałe problemy zdrowotne, narażenie na szkodliwe czynniki. W naszej mocy jest zrobić wszystko, aby zachować i utrzymać stan fizyczny i psychiczny na najwyższym poziomie, aby móc prowadzić aktywny tryb życia, cieszyć się nim – jest to coś, czego każda osoba powinna się nauczyć i podzielić się tą wiedzą z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *