Jak napisać dobry list motywacyjny?

List motywacyjny

Właściwie skonstruowany i poprawnie napisany list motywacyjny może przyczynić się do przyjęcia jego autora do pracy. Musi on jednak spełniać pewne wymogi, a także wyróżniać się na korzyść spośród stosu innych dokumentów tego rodzaju.

Widzą cię tak, jak piszesz

List motywacyjnyList motywacyjny powinien być wręcz wymuskany. Należy napisać go troszcząc się o najmniejsze szczegóły typu przecinek postawiony zawsze w odpowiednim miejscu i inne drobiazgi. Dobrze jest również zatroszczyć się o odpowiednią szatę graficzną, która świetnie komponuje się z CV. Wizualnie dokument, o którym mowa powinien przypominać podanie. W prawym górnym rogu kartki należy wpisać nazwę miejscowości oraz datę. Poniżej, po lewej stronie wpisuje się dane autora: imię i nazwisko, adres korespondencyjny, numer telefonu oraz adres e-mail.

Odrobinę niżej, po prawej stronie umieszcza się dane adresata. Specjaliści twierdzą, że najlepiej zwrócić się do konkretnej osoby, wymieniając jej imię i nazwisko oraz pozycję w firmie, poprzedzając powyższe treści zwrotem grzecznościowym „Pan” lub „Pani”. Jeśli chodzi o graficzną stronę listu, najlepiej stosować proste, (bezszeryfowe czcionki, co dodatnio wpłynie na jego czytelność. Warto również unikać nadużywania funkcji pogrubiania liter. Zamieszczana przez nas treść powinna prezentować się schludnie i estetycznie, a jej odczytywanie nie może nastręczać problemów. Cały dokument powinien mieścić się na stronie formatu A4, warto zatroszczyć się przy tym o odpowiednio duże odstępy pomiędzy wierszami.

Struktura listu: podział na akapity; wstęp, rozwinięcie, zakończenie

W liście należy stosować podział na akapity. Dokument tego rodzaju powinien być również podzielony w wyraźny sposób na: wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Informacje zamieszczane na początku to przede wszystkim stanowisko, o jakie ubiega się kandydat oraz powód, dla którego zdecydował się na aplikowanie. Dobrze jest zamieścić także informację o źródle, z którego pochodzi ogłoszenie. W kolejnym akapicie należy przedstawić swoje kwalifikacje, a także nakreślić obecną sytuację zawodową.

Należy zamieszczać konkretne informacje nt. osiągnięć i kursów, które nie pojawiły się w CV – warto unikać powielania. Następny paragraf to pole do popisu w zakresie autoreklamy. Dobrze jest jednak pisać o swoich cechach z umiarem, ponieważ pracodawcę bardziej interesują fakty niż deklaracje. Zakończenie to podziękowanie za czas poświęcony na wstępne rozpatrzenie kandydatury i subtelne wyrażenie chęci spotkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *