Jak powinna przebiegać naprawa pomp wodnych?

Pompa wodna to urządzenie, które wielu gospodarstwom domowym dostarcza niezbędnej do funkcjonowania wody. Korzystają z niego przede wszystkim gospodarstwa położone w miejscach, w których dostęp do sieci wodociągowych jest utrudniony, albo nawet niemożliwy. Często z taką sytuacją mamy do czynienia na wsiach, z dala od innych zabudowań. Pompa wodna, jak każde inne urządzenie ma jednak swoją wytrzymałość i po prostu się zużywa. Należy ją zatem wtedy naprawić. Można to spróbować zrobić samemu, albo skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Pompa wodna i zasady jej działania – czy to ważne?

W sieci dostępnych jest obecnie wiele tutoriali i artykułów, dzięki którym można bez problemu dowiedzieć się jak działa pompa wodna i jak ją naprawić. Mogłoby się więc wydawać, że naprawa pomp wodnych to sprawa błaha, która nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wiele z tego rodzaju materiałów skonstruowanych jest w taki sposób, aby nawet osoby nie mające zielonego pojęcia o tym, jak pompa wodna działa, mogły własnymi siłami ją naprawić. Czy tak jednak jest w rzeczywistości? Wystarczy dokładnie przyjrzeć się dostępnym materiałom, a także komentarzom użytkowników internetu, by stwierdzić, że rzeczywistość nie jest tak kolorowa, jak by się mogło na początku wydawać. Wystarczy powiedzieć, że mimo iż pompy wodne to dość proste w konstrukcji i zasadzie działania urządzenia, to ilość rzeczy, które mogą w nich ulec mniejszej, lub większej awarii jest bardzo duża. A warto pamiętać, że nawet bardzo mała i trudna do zdiagnozowania awaria może stać się poważnym problemem i sprawić, że pompa całkowicie odmówi współpracy. Aby zatem naprawić pompę, należy nie tylko mieć dostęp do algorytmu działania, ale również posiadać dużą wiedzę o jej konstrukcji i tym, co w danym modelu może pójść nie tak. Jeżeli postępujemy według dostępnych materiałów, efektem może być rozebranie pompy, wymiana części i złożenie jej z powrotem, które jednak nie usuną prawdziwej przyczyny awarii (niewidocznej dla laika), oraz nie sprawią, że urządzenie zacznie na powrót działać poprawnie. Z kolei znając dokładnie budowę tego rodzaju urządzeń można o wiele łatwiej zdiagnozować przyczynę awarii. Jak zatem najbardziej warto w tym względzie postępować? Oczywiście wspomniane tutoriale i różne inne, dostępne materiały są często wartościowym źródłem informacji i warto się z nimi zapoznawać. Jednocześnie warto jednak nauczyć się więcej o budowie pompy, w końcu wiedza ta jest dość łatwo dostępna i pozwala na doskonalenie swoich praktycznych umiejętności. Z drugiej jednak strony nie należy nastawiać się na pewny sukces naszych działań. Być może po rozebraniu urządzenia, trzeba będzie przyznać się do niewiedzy i udać się z nim do profesjonalnego serwisu.

Jak zabrać się za naprawę pompy wodnej?

Zabierając się za naprawę pompy należy pamiętać o następujących kwestiach:

– odpowiednie narzędzia,
– sucha i czysta przestrzeń do naprawy,
– wiedza o budowie i naprawie pompy,
– odpowiednia dawka ostrożności podczas pracy.

Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Do naprawy pompy będą potrzebne klucze w różnych rozmiarach, śrubokręty, kombinerki, być może też dodatkowe szczypce do zdejmowania uszczelek. Po drugie – do naprawy pompy niezbędne jest odpowiednie do tego miejsce. Wiele współcześnie produkowanych pomp to proste, ale dość wrażliwe urządzenia. Miejscem naprawy pompy powinien być więc suchy i czysty warsztat. Jeżeli robimy to w nieodpowiednim miejscu, ryzykujemy, że do mechanizmu dostaną się drobinki brudu, lub innego rodzaju zanieczyszczenia. Jeżeli tak się stanie i nawet urządzenie uda nam się naprawić, może ono ulec wkrótce awarii z tego właśnie powodu. Oprócz narzędzi i odpowiedniego miejsca, niezbędna jest oczywiście również wiedza. Tutaj przydadzą się wspomniane już wcześniej, łatwo dostępne materiały, które pozwolą na zapoznanie się nie tylko z budową pompy wodnej, ale również najczęściej zdarzającymi się awariami. Kiedy już zabieramy się za pracę związaną z naprawą urządzenie, trzeba pamiętać o ostrożności. Jak napisano wcześniej, wiele modeli pomp posiada elementy delikatne, które dość łatwo uszkodzić. Uszkodzenie takiego elementu może doprowadzić do sytuacji, w której zamiast naprawić, pompę po prostu jeszcze bardziej zepsujemy. Przy demontażu, oraz montażu każdego elementu należy zatem zachować odpowiedni poziom ostrożności. Jeszcze jedną rzeczą, o której warto pamiętać jest porządek podczas pracy. Dobrze jest zacząć ją na pustym stole w warsztacie, na którym można łatwo układać i segregować elementy pompy. Zapobiegnie to późniejszym pomyłkom podczas ponownego składania i zgubieniu elementu, a na pewno sprawi, że praca będzie przebiegała o wiele szybciej.

Różne rodzaje pomp wodnych

Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp wodnych. Każdy z rodzajów produkowany jest również przez różnych producentów, co – mimo zasadniczo takiej samej budowy urządzenia – może powodować drobne różnice konstrukcyjne. Każdy z producentów oferuje również różnorodne modele, przez co sumaryczna ilość modeli pomp dostępnych na rynku jest ogromna. Oczywistym zatem wydaje się, że niekoniecznie znajdziemy odpowiednie materiały dotyczące naprawy każdego modelu pompy – na przykład takiego, jaki akurat posiadamy. Tutaj przydaje się ogólna wiedza na temat budowy pomp danego rodzaju i ich naprawy. Warto pamiętać również, że wielu producentów umieszcza w sieci szczegółowe specyfikacje dotyczące ich produktów, które często zawierają również detale ich konstrukcji. Zapoznanie się z taką dokumentacją (niestety nie zawsze będzie dostępna w języku polskim) może znacznie ułatwić zadanie.

Jak dobrze wybrać serwis pomp?

Jeżeli jednak nie damy rady naprawić pompy samemu, albo po prostu z naprawy pompy na własną rękę rezygnujemy z innych powodów, warto wybrać właściwy serwis. Najtańszą opcją jest skorzystanie z pomocy niewielkiej firmy – często jednoosobowej, która nie specjalizuje się w żadnym rodzaju pomp i chętnie naprawi wszystko. Czasami można tak trafić na prawdziwe perły i znaleźć specjalistę, który za niewielką opłatą wetchnie w pompę drugie życie. Jednakże również dobrze można trafić na dyletanta, który uczyni więcej szkód niż pożytku. Bezpiecznym rozwiązaniem jest oddanie pompy do autoryzowanego serwisu. Jest to gwarancją odpowiedniej wiedzy i umiejętności pracowników, oraz tego, że do naprawy zostaną użyte odpowiednie części.

Przeczytaj również:
https://www.placpigal.pl/blog/rodzaje-sciernic-do-czego-sluza/
Oleje i smary – by wszystko działało jak należy
Czy samodzielna naprawa iPhone’a jest opłacalna i skuteczna?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *