Koty znane są ze swojej higieny osobistej. Zwierzaki te potrafią spędzić nawet kilka godzin dziennie na starannym czyszczeniu swojego ciała – jest to dla nich nawet nie tyle obowiązek, ile przyjemność. Dzięki temu z chęcią dbają o swoje zdrowie, ponieważ czysta i zadbana sierść zwiększa odporność na różnego rodzaju bakterie czy drobnoustroje. Dodatkowo mycie się kotów jest sposobem na ochłodzenie w cieplejsze dni, a także na walkę ze stresem lub nudą. Jednym z obszarów, do którego kot ma problem z samodzielnym dostaniem się, są jego uszy. Jak i kiedy powinno się je czyścić? Dowiedz się tego z poniższego artykułu.
Kiedy umyć uszy kotu?
Mycie uszu kota przez niego samego jest problematycznego, ponieważ kotu trudno się dostać do tej części jego ciała. Wielu opiekunów myśli, że w takim razie jest to ich obowiązek i skoro kot myje się często, to analogicznie należy równie często myć jego uszy. Uprzedzamy od razu, że nie jest to prawda. Zbyt częste mycie kocich uszu prowadzi do późniejszej nadprodukcji woskowiny, a wtedy uszy zbyt często stają się zanieczyszczone, co może skutkować również poważniejszymi stanami. Czyszczeniu uszu kota powinno się odbywać jedynie w określonych przypadkach – do takich należą np. pojawienie się nietypowej wydzieliny w uchu lub nadmierne zainteresowane i drapanie uszu przez kota. Nie należy jednak w pierwszej kolejności czyścić uszu – najpierw zalecana jest wizyta u weterynarza, który podpowie jakie kroki i z jaką częstotliwością powinno się podjąć. Jedyną sytuacją, w której powinno się natychmiastowo wyczyścić kocie uszy, jest ich ubrudzenie substancją, która mogłaby być dla kota trująca podczas samodzielnego mycia.
Jak czyścić kocie uszy?
Podczas czyszczenia uszu kota, choć nie jest to skomplikowany zabieg, przestrzegać należy kilku ważnych zasad. W przeciwnym wypadku można uszkodzić uszy i stworzyć problem większy niż do tej pory. Przede wszystkim nigdy nie powinno się używać w tym celu patyczków do uszu, ponieważ w ten sposób można wepchnąć brud głębiej, zamiast pozbyć się go z ucha. Ponadto istnieje ryzyko nieumiejętnego operowania tym narzędziem, czym można spowodować ból i dyskomfort u mruczka. Lepiej użyć wacików lub bawełnianych, delikatnych chusteczek, które są bezpyłowe. Dodatkowo można je namoczyć wodą lub specjalnym płynem, który dostępny jest na https://vetamicus.pl/. Uszy powinno się czyścić od zewnątrz do wewnątrz. Warto również przygotować się do tego zabiegu, ponieważ mało który kot lubi, gdy czyści mu się uszy. Dlatego warto przygotować bluzę z długim rękawem, rękawice ochronne oraz przysmaki dla kota, którymi kot zajmie się podczas czyszczenia uszu lub jako nagrodę po skończonym zabiegu – dzięki temu kot zapamięta, że zabieg ten nie był taki zły i warto było mu się poddać.