Jak przechowywać żywność w lokalach gastronomicznych?

Lokale gastronomiczne to miejsca, w których występuje dużo produktów, które trzeba wyeksponować do sprzedaży lub na kuchni przechować w niskich temperaturach. W związku z tym właściciele muszą przemyśleć, w jaki sposób magazynować te produkty lub składniki. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest szafa chłodnicza, którą Państwu dokładniej przedstawimy w tym artykule.

Czym jest szafa chłodnicza?

Szafa chłodnicza w kawiarni.

Szafa chłodnicza to jedno z urządzeń chłodniczych szeroko wykorzystywana w lokalach gastronomicznych bądź sklepikach. W jej wnętrzu, w zależności od modelu, panuje temperatura od 0°C do 10°C. Wartości te sprawiają, iż przechowywana w nich żywność nie traci swoich walorów odżywczych, a jednocześnie nie ulega rozkładowi.

Najczęściej ten typ urządzenia w całości wykonany jest ze stali nierdzewnej. Taka specyfikacja zapewnia odporność na rdzę oraz uszkodzenia mechaniczne i spełnia wszystkie wymogi HACCP. Także dbanie o czystość i higienę, tak wyprodukowanego mebla chłodniczego jest o wiele łatwiejsze.

Wśród ludzi z branży ten typ urządzeń zaskarbił sobie wielu zwolenników. Wszystko to dzięki niewielkim rozmiarom oraz stosunkowo dużej powierzchni przechowalniczej.

Rodzaje szaf chłodniczych.

Produkty ułożone w szafie chłodniczej

Ze względu na różne wymagania przyszłych użytkowników, producenci wprowadzili na rynek kilka wariantów szaf chłodniczych:

  • Szafy chłodnicze zapleczowe (inaczej zwane pełnymi) – w całości zostały one stworzone z blachy nierdzewnej. Nie posiadają żadnych elementów szklanych, przez które można zajrzeć do środka. Jak sama nazwa mówi, wykorzystywane są one na kuchni lub magazynie, do których końcowy klient nie ma dostępu. Idealne do przechowywania różnego rodzaju mięs, wędlin oraz serów.
  • Szafy chłodnicze jednostronnie przeszklone – w odróżnieniu od swoich poprzedników, w tych urządzeniach chłodniczych występuje przednia szyba zespolona. W ten sposób klient, może swobodnie zajrzeć do środka. Powszechnie wykorzystywane w przestrzeniach ekspozycyjnych, gdzie pokazywane są różnego rodzaju wyroby spożywcze lub napoje.
  • Szafy chłodnicze dwustronnie przeszklone  produkty z tej grupy towarowej, prócz przeszklonych drzwi przednich posiadają również tylne tafle szkła od strony obsługi. Tak umieszczone powierzchnie szklane ułatwiają obsłudze kontrolę znajdującego się w środku towaru. Również łatwiej w tym typie szaf dokładać brakujące produkty.

Tak jak mogą Państwo zauważyć, występują trzy typy szaf chłodniczych o ściśle określonych zastosowaniach. W dalszej części artykułu skupimy się na szczegółach, na które powinniśmy zwrócić uwagę, przy zakupie tego urządzenia chłodniczego.

Na co zwrócić uwagę przy doborze szafy chłodniczej.

Szafa chłodnicza to wyposażenie, które zazwyczaj wybieramy na parę dobrych lat. Dlatego warto pochylić się nad jej zakupem trochę dłużej i dobrać odpowiednie urządzenia. Poniższe informacje mogą Wam w tym pomóc.

Najważniejsze, aby dopytać sprzedawcę, w jakiej klasie klimatycznej zostało wykonane urządzenie. Na rynku znajdują się szafy w 3 bądź 4 klasie klimatycznej. Parametr ten określa temperaturę, w której maszyna będzie działała prawidłowo. Jeżeli w Waszym lokal jest bardzo gorący i nie posiadacie klimatyzacji, warto wybrać 4 klasę klimatyczną. Wówczas będziecie mieli pewność utrzymywania odpowiednich temperatur w środku.

Następnie należy zobaczyć, w którym miejscu znajduje się agregat chłodniczy. Może być on zamocowany na dole lub górze urządzenia. W pierwszym przypadku jest mniejsza powierzchnia wystawiennicza. Drugi wariant ma dużą komorę  przechowalniczą i automatyczne odparowanie skroplin w standardzie.

Dla wielu właścicieli również ważny jest aspekt estetyczny. Szczególnie, jeżeli mają oni postawić maszynę w widocznym miejscu. Wówczas warto wybrać producenta, który posiada szeroką paletę kolorów. Najczęściej w standardowym wybarwieniu znajduje się kilka podstawowych kolorów, a za resztę będziemy musieli dopłacić.

Szafy chłodnicze – obowiązkowe wyposażenie każdego lokalu gastronomicznego.

Szafy chłodnicze to urządzenie niezbędne w każdym lokalu gastronomicznym. Zapewnia ono odpowiednie magazynowanie i przechowywania produktów łatwo psujących. Mamy nadzieje, iż wyżej przedstawiony artykuł pozwoli Państwu wybrać odpowiednie urządzenie chłodnicze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *