Jak rozpoznać i uniknąć piramidy finansowej – poradnik

Piramida finansowa

Szybki i łatwy zarobek bez ryzyka to marzenie wspólne dla wielu osób. Niestety, w praktyce inwestycje określane w ten sposób zazwyczaj mają drugie dno. Nierzadko funkcjonują na zasadzie piramidy finansowej. Nie są to skomplikowane struktury i profesjonalni inwestorzy powinni rozpoznać je bez trudu, nie mając doświadczenia łatwo jednak dać się zwieść obietnicom ogromnych zysków. Jak się przed nimi ustrzec i co piramida finansowa ma wspólnego z schematem Ponziego?

Struktury piramidy finansowej

Piramida finansowa to forma oszustwa finansowego. To pojęcie co jakiś czas pojawia się w mediach za sprawą głośnych afer, na których pieniądze tracą tysiące osób. Jej nazwa nawiązuje do schematu działania. Do struktur piramidy finansowej przyjmuje się coraz to kolejne osoby, którym obiecuje się wysokie zyski w krótkim czasie. Ich wkład wykorzystywany jest do finansowania osób znajdujących się nad nimi w piramidzie. Z początku werbowaniem nowych osób zajmują się wyłącznie założyciele piramy. Z czasem ten obowiązek przechodzi coraz wyżej. Wszystko to sprawia, że struktury szybko się rozrastają.

Schemat Ponziego

Pojęcie piramidy finansowej i schematu Ponziego używane bywają zamiennie, choć nie jest to do końca prawidłowe, ponieważ występuje w nich inna forma komunikacji. W tym pierwszym przypadku uczestnicy z wyższych szczebli czerpią zyski bezpośrednio od osób znajdujących się na poziomach poniżej, których sami pozyskują. Do twórcy piramidy trafia zaś procent od uzyskanych profitów. W schemacie Ponziego pieniądze przechodzą w ręce jednej osoby- pomysłodawcy “inwestycji”, następnie rozdziela on pewien procent od zysków uczestnikom znajdującym się poniżej i czyni to na zasadzie uznaniowej. Oba z tych mechanizmów łączy fakt, że pozyskiwane środki nie są nigdzie inwestowane, mogą więc funkcjonować do momentu, kiedy w struktury przyjmowani są nowi członkowie, a liczba wpłacających przewyższa wypłacających. Utrzymanie tego stanu w dłuższej perspektywie czasowej jest niemożliwe, dlatego piramidy finansowe prędzej czy później upadają, a ich członkowie tracą swoje pieniądze. Więcej na ten temat na https://kapitalni.org/pl/artykuly/piramida-finansowa-czym-jest-jak-dziala-piramida-finansowa-i-jak-ja-rozpoznac,73,273

Piramidy finansowe- jakie formy przybierają

Piramidy finansowe najczęściej pojawiają się w sytuacjach kryzysowych, takich jak inflacja, wysoka stopa bezrobocia czy słaba kondycja gospodarcza kraju. Towarzyszy im bowiem poczucie niepewności jutra, a nadzieje na szybkie zyski i chęć łatwego zarobku usypiają czujność i zdrowy rozsądek. Co więcej, piramidy finansowe stale zmieniają swoją formą oraz kanały komunikacji dostosowując się do czasów i zapotrzebowania, niemniej ich schemat pozostaje taki sam. Bardzo często funkcjonują na zasadzie akwizycji, a obecnie nawet pracy zdalnej. Wspólne jest jedno: na początku zachodzi konieczność inwestycji własnych środków, za czym stoi obietnica szybkiego zarobku. Do promocji tego rodzaju przekrętów wykorzystuje się nie tylko komunikację bezpośrednią, ale również mailingi, kanały social media czy nawet call center.

Jak uchronić się przed piramidą finansową?

Każda inwestycja powinna zostać poprzedzona rozeznaniem co do zasad jej działania, wypłacania ewentualnego zysku czy polityki finansowej prowadzonej przez daną firmę/organizację. Jeżeli jakiekolwiek zapisy budzą nasze wątpliwości, bądź są niezrozumiałe, to nie należy podejmować ryzyka. Sprawdzić musimy także czy działalność opiera się na zezwoleniu wiarygodnej instytucji, jak m.in. Komisja Nadzoru Finansowego. Pamiętajmy także, że każda inwestycja wymaga czasu i wiedzy, obietnice szybkich zysków są zazwyczaj bez pokrycia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *