Jak ustalić zakres obowiązków opiekunki do osób starszych w Niemczech?

Opiekun/opiekunka seniora to osoba, która zajmuje się osobami w podeszłym wieku i pomaga im w codziennym życiu. W przypadku opiekunek zatrudnionych w Niemczech zakres obowiązków może być szeroki i różnorodny, ciężko więc wskazać, co dokładnie będzie należeć do zadań opiekunki. Wskazówką na pewno będzie opis zamieszczony w ogłoszeniu, a także rozmowa z rodziną, u której będzie się zatrudnionym lub firmą pośredniczącą. O co warto zapytać w czasie takiej rozmowy?

Pytanie nr 1. Jaki jest stan podopiecznego?

Zakres obowiązków opiekunki jest w dużej mierze uzależniony od stanu podopiecznego – pytanie o niego jest więc tym pierwszym i podstawowym. W przypadku osób starszych sprawnych zarówno w zakresie umysłowym, jak i fizycznym zadaniem opiekunki zazwyczaj jest dotrzymywanie towarzystwa, pomoc w domowych czynnościach i poruszaniu się po mieście, pilnowanie przyjmowania leków, załatwianie spraw poza domem, organizowanie lub dowożenie seniora na zajęcia, które pozwolą na rozwój psychomotoryczny i zwiększą samodzielność.

Wiele rodzin szuka również opieki nad seniorem leżącym, niesprawnym fizycznie lub umysłowo. Wtedy zakres obowiązków jest często większy, a lista zadań bardziej obciążająca. Punktami, które na pewno znajdą się w wykazie obowiązków, będzie pomoc w czynnościach higienicznych, załatwianiu potrzeb fizjologicznych, karmienie, zmiany pampersów, mycie, ubieranie, rozbieranie, sadzanie na wózek inwalidzki.

Pytanie nr 2. Kto odpowiada za dbanie o dom?

Są takie niemieckie rodziny, które decydują się nie tylko na zatrudnienie opiekunki do seniora, ale także pomocy domowej. Wtedy obowiązki dzielone są na dwie osoby. Przeglądając jednak ogłoszenia na opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek-osob-starszych/, przekonasz się jednak, że często jako opiekunka osób starszych będziesz też musiała dbać o dom lub/i ogród. Do twoich zadań będzie wtedy należeć gotowanie, sprzątanie, podlewanie kwiatów, opłata rachunków, kontakt z administratorem budynku lub firmami konserwującymi.

Pytanie nr 3. Jakie umiejętności i kompetencje wymagane są od opiekunki?

Wiele z zadań wpisanych na listę obowiązków opiekunki do osób starszych wymaga od niej posiadania konkretnych umiejętności i kompetencji. Jeśli przykładowo do twoich zadań będzie należało zawiezienie seniora na rehabilitacje, to niemal niezbędne będzie posiadanie prawa jazdy. Przyda się ono również, jeśli miejscem zamieszkania podopiecznego jest mniejsza miejscowość, skąd daleko jest do sklepów czy ośrodków zdrowia. W przypadku, gdy pracodawca będzie wymagał dbania o dom w zakresie opłacania rachunków czy kontaktów z administratorem, konieczna będzie natomiast znajomość niemieckiego na poziomie minimum komunikatywnym. Ta przyda się również, jeśli będziesz musiała towarzyszyć podopiecznemu w wizytach lekarskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *