Jak wybrać konto oszczędnościowe dla swojej firmy?

Getin Bank – sesje przychodzące i wychodzące przelewów bankowych ELIXIR

Przedsiębiorcy nie muszą przeznaczać całej nadwyżki finansowej osiąganej na działalności na inwestycje. Alternatywą dla okraszonych wysokim ryzykiem decyzji finansowych będzie deponowanie gotówki na oprocentowanym rachunku oszczędnościowym. Banki proponują specjalne warunki otwierania i prowadzenia kont firmowych, co może być korzystne z perspektywy prowadzonego biznesu. Co wziąć pod uwagę przy wyborze firmowego konta oszczędnościowego?

Wybór konta oszczędnościowego dla firmy

Firmowe rachunki oszczędnościowe (nazywane lokacyjnymi) dają przedsiębiorcom możliwość deponowania nadwyżek gotówki. Dzięki oprocentowaniu środki zgromadzone na koncie przynieść mogą dodatkowe przychody dla biznesu. Wybór rachunku oszczędnościowego dla firm dobrze uzależnić od kilku czynników. Jakich?

Bank prowadzący główny rachunek firmowy

Konto oszczędnościowe warto otworzyć w banku, który odpowiedzialny jest za prowadzenie głównego rachunku firmy. Walorem takiego rozwiązania jest kompleksowy wgląd w finanse przedsiębiorstwa i możliwość łatwego zarządzania gotówką. Pieniędzmi można dysponować z poziomu tej samej aplikacji mobilnej, która służy do obsługi pozostałych finansów firmy. Przed założeniem konta lokacyjnego warto sprawdzić warunki umowy. Chodzi przede wszystkim o opłaty związane z jego prowadzeniem. Dobrze sprawdzić także, jakie formalności potrzebne będą do uruchomienia rachunku.

Oprocentowanie środków

Pieniądze trzymane na kontach firmowych są zwykle oprocentowane niżej niż gotówka na rachunkach prywatnych. Nie oznacza to jednak, że kwestię możliwych do osiągnięcia zysków można pominąć przy wyborze konta oszczędnościowego dla firmy. Zdarza się, że banki oferują specjalne promocje dla klientów biznesowych – wówczas firma może osiągnąć wyższe odsetki od zgromadzonych środków. Warto zwrócić na to uwagę.

Decyzję o wyborze banku wspomóc może ranking kont oszczędnościowych dla klientów indywidualnych i firm. Zestawienie prezentuje informacje o oprocentowaniu czy warunkach korzystania ze środków zgromadzonych na koncie. Dobrze zapoznać się z nim przed zawarciem umowy z bankiem.

Lokata firmowa czy konto oszczędnościowe?

Przed przedsiębiorcami szukającymi sposobu na ulokowanie nadwyżek finansowych stoi wybór pomiędzy tradycyjną lokatą a kontem oszczędnościowym. Każdy wybór ma swoje atuty. Środki zgromadzone na lokatach są zwykle oprocentowane wyżej niż konto oszczędnościowe dla firm. Gotówka jest jednak zamrożona na rachunku na czas trwania lokaty. Oznacza to, że w przypadku jej zerwania właściciel rachunku traci wszelkie odsetki, jakie udało mu się zgromadzić w określonym czasie. Rachunek oszczędnościowy jest niżej oprocentowany, lecz firma może w dowolnej chwili sięgnąć po zebrane na nim pieniądze. Operacja ta nie jest obciążona ryzykiem utraty odsetek. Z tego powodu wielu przedsiębiorców preferuje konta lokacyjne nad firmowymi lokatami.

Warto pamiętać, że darmowe prowadzenie konta oszczędnościowego nie oznacza całkowitego braku opłat. Zdarza się, że banki proponują swoim klientom nieograniczony dostęp do środków zgromadzonych na rachunku w zamian za opłaty pobierane od przelewów. W przypadku, gdy przedsiębiorcy chcą przelać gotówkę na konto główne, bank inkasuje prowizję zgodną z cennikiem usług. Często tylko kilka transakcji w miesiącu jest całkowicie bezpłatnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *