Jak wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza?

Coraz częściej ludzie zdają sobie sprawę z tego, jak niebezpieczne może być przebywanie na powietrzu skażonym smogiem. Niestety, coraz częściej stan powietrza w Polsce określany jest jako zły lub nawet bardzo zły – w dni, w których pojawiają się takie komunikaty, nie warto wychodzić na zewnątrz i lepiej zostać w domu. Ale czy na pewno w domu można uświadczyć powietrze lepszej jakości? Wiele wskazuje na to, że jakość powietrza w domu czy mieszkaniu wcale nie jest tak dobra, jakbyśmy chcieli. I jest to jednym z powodów dla których coraz więcej osób ma problemy z oddychaniem i u wielu z nich wywiązują się z tego nawet alergie różnego rodzaju czy astma! Zatem jak wybrać oczyszczacz powietrza?

  1. Nie zapomnij o filtrze HEPA
  2. Wybierz produkt, który nie będzie cię dekoncentrował hałasem
  3. Wybierz produkt, który oczyszcza jak największą powierzchnię
  4. Jakie funkcje ma dany oczyszczacz
  5. Jakie filtry znajdują się w oczyszczaczach?

Nie zapomnij o filtrze HEPA

Dla osób, którym zależy na tym, aby urządzenie przez nie kupione radziło sobie dobrze z oczyszczaniem powietrza ze smogu, radzimy wybrać oczyszczacze posiadające filtr HEPA. Filtr ten usuwa z powietrza wirusy, bakterie oraz mikroskopijne cząsteczki pyłu – a właśnie tym jest smog. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy oczyszczacz dobrej jakości posiada któryś z filtrów HEPA, które są podzielone na pięć klas: E10, E11, E12, H13 oraz H14. Warto więc przejrzeć wszystkie dostępne oczyszczacze powietrza i wybrać odpowiedni model dla siebie – na szczęście przy specyfikacji od razu jest napisane, jakie filtry dany model zawiera i czy wśród nich jest filtr HEPA – https://www.euro.com.pl/oczyszczacze-powietrza.bhtml.

Wybierz produkt, który nie będzie cię dekoncentrował hałasem

Oczyszczacze powietrza potrafią być naprawdę głośne gdy działają – nie każdemu może to się spodobać. Na szczęście coraz więcej producentów zdaje sobie z tej niedogodności sprawę i wyposaża proponowane przez siebie modele w wiele trybów pracy – w tym także w tryb nocny lub tryb cichy. Warto jednak wspomnieć, że ciche oczyszczacze to takie, które wydają z siebie dźwięki na poziomie 20-50 decybeli, czyli na poziomie porównywalnym do szeptu aż po normalną rozmowę. Osoby cierpiące na mizofonię (czyli takie, które są bardzo wrażliwe na wszelkiego rodzaju dźwięki) mogą mieć problemy nawet z takimi częstotliwościami dźwięków.

Wybierz produkt, który oczyszcza jak największą powierzchnię

Każdy oczyszczacz powietrza ma swoją wydajność i pozwala na oczyszczenie różnej powierzchni. Niektóre modele są w stanie oczyścić powierzchnie całego domu, inne zaledwie jednego pokoju. Każdy więc musi wybrać odpowiedni oczyszczacz dopasowany do swoich preferencji. Oczyszczacze, które filtrują powietrze z największej powierzchni, są w stanie przefiltrować powietrze nawet z ponad 70, 80 czy 90 metrów kwadratowych. Zdarzają się oczywiście także oczyszczacze oczyszczające większe powierzchnie – produkty takie, jak Elektrolux Pure A9 PA91-604GY potrafi oczyścić nawet 130 metrów kwadratowych. Jeżeli nie potrzebujesz aż tak wydajnego sprzętu, to jest masa modeli, które oczyszczają 20,30 czy 40 metrów kwadratowych. Warto więc sprawdzić chociażby ofertę produktów marki Sharp – https://www.euro.com.pl/oczyszczacze-powietrza,_Sharp.bhtml.

Jakie funkcje ma dany oczyszczacz

Wbrew pozorom coraz częściej na porządku dziennym stają się oczyszczacze powietrza, które nie tylko oczyszczają powietrze, ale mają także wiele, innych funkcji ułatwiających życie. Jakie dodatkowe funkcje można jeszcze spotkać w oczyszczaczach powietrza? Przede wszystkim funkcję nawilżania, które świetnie sprawdzi się u osób mających problemy z zaśnięciem ze względu na bardzo suche powietrze. Przeważnie ta funkcja jest użyteczna w trakcie zimy, gdy ogrzewanie mocno wysusza powietrze.

Inną funkcją, jaką może posiadać oczyszczacz powietrza, jest jonizowanie, dzięki któremu rozmnażanie grzybów i roztoczy zostaje zahamowane, dzięki czemu osoby cierpiące na alergie mogą spokojnie w danym pomieszczeniu przebywać.

Jakie filtry znajdują się w oczyszczaczach?

W przeciętnym urządzeniu oczyszczającym powietrze można znaleźć więcej niż jeden filtr, dzięki czemu oczyszczanie powietrza odbywa się na wielu płaszczyznach. Jakie jednak filtry mogą znajdować się w oczyszczaczu?

Przede wszystkim filtr wstępny, którego zadaniem jest wyłapywanie największych zanieczyszczeń takich, jak psia sierść czy włosy ludzkie. Drugim typem filtra jest wspomniany już wcześniej filtr HEPA, który usuwa z powietrza drobny pył. Kolejnym rodzajem filtra jest filtr węglowy, który usuwa nieprzyjemne zapachy i jednocześnie usuwa lotne związki organiczne. Dodatkowo w oczyszczaczach można znaleźć także filtr krzemionkowy, który przydaje się szczególnie wtedy, gdy do pomieszczenia dostają się zanieczyszczenia samochodowe. Oczywiście nie są to wszystkie filtry, jednak zdecydowanie są to te najbardziej skuteczne, których warto szukać podczas wybierania najlepszego oczyszczacza powietrza dla siebie oraz dla swojego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *