Jak wyciszyć mieszkanie – panele, pianki akustyczne i podwieszany sufit

Różnego rodzaju dźwięki budują nasz obraz świata, współtworzą go i stanowią ważną jego część. W domu jednak pojawić się może także szereg dźwięków niechcianych, irytujących, drażniących. Jak sobie z nimi poradzić? Jak zapobiec ich rozchodzeniu się w powietrzu?

Kiedy stosować rozwiązania wyciszające?

Po jakie rozwiązania sięgnąć?

Kiedy stosować rozwiązania wyciszające?

Pianka akustyczna, przegrody, różnego rodzaju panele to rozwiązania, które można stosować zarówno w gotowym już domu, jak i w tym, który dopiero powstaje. Nie daje się jednak ukryć, że negatywne zjawiska akustyczne w już zbudowanych przestrzeniach znacznie trudniej wyeliminować. Pojawieniu się części z nich można przeciwdziałać zaś już na etapie tworzenia projektu. Wyeliminować można bardzo różne dźwięki i pogłosy, wszelkiego rodzaju hałasy wywoływane przez elementy konstrukcyjne. Jeśli tylko masz taką możliwość, na etapie projektowania zadbaj o tzw. komfort akustyczny w powstającej dopiero przestrzeni. Oczywiście, jeśli zajdzie taka potrzeba, zmiany można wprowadzić już w gotowej, wcześniej zbudowanej przestrzeni. Materiały wyciszające dają obecnie całkiem spore możliwości w tym zakresie.  Na rynku znajdziesz różnego rodzaju płyty, panele, maty, taśmy czy też przekładki o właściwościach akustycznych. Wiele z nich można wykorzystać zarówno w dopiero powstających, jak i dawno wybudowanych przestrzeniach.

Po jakie rozwiązania sięgnąć?

To, że słyszysz dźwięki dochodzące z sąsiedniego pokoju, nie jest zjawiskiem normalnym i dobrym. Ściany w pomieszczeniach powinny mieć odpowiednie parametry akustyczne, które gwarantują eliminację takich problemów. Najmniejszy problem sprawiają pod tym względem ściany murowane, które dobrze izolują dźwięki, natomiast jeśli mieszkasz w hałaśliwej okolicy, możesz sięgnąć po rozwiązania Addictive Sound. Świetnie sprawdzają się na przykład panele akustyczne, które wyciszają wnętrze. Dodatkowo, spora część z nich ma bardzo dekoracyjny wygląd. Nie musisz się więc martwić, że trzeba będzie je schować, przearanżować całe pomieszczenie. Panele można jednak także pokryć tynkiem lub tapetą akustyczną.

W przypadku ścian działowych szkieletowych możesz zastosować przekładki akustyczne. Pod podkładem podłogowym z kolei możesz zastosować izolację akustyczną z twardego styropianu podłogowego. Podłoga pływającą na suficie to z kolei rozwiązanie, które ogranicza przepływ dźwięków z piętra przez podłogę. Pod posadzką stosuje się najczęściej zaś pianki wyciszające, które redukują odgłosy stukania. Pomóc może także sufit powieszany z akustycznych paneli. Wybór rozwiązania zależy jednak zawsze od rodzaju hałasu, jego źródła oraz sposobu rozchodzenia się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *